ceu

Nagy bajba kerül Magyarország, ha továbbra is csak anyagiasan néz az EU-ra

Magyarország egyelőre afelé halad, hogy a Jean-Claude Juncker bizottsági elnök által egyeztetés nélkül bemutatott ötféle EU-integrációs forgatókönyv közül a másodikat, az integrációban való visszalépést választja, miközben valójában a harmadik-negyedik forgatókönyv lenne a reális - fejtette ki meglátását a Közgazdász-vándorgyűlésen Balázs Péter, a CEU professzora, volt uniós biztos. Balás Gábor, a Hétfa Kutatóintézet ügyvezetője szintén a harmadik-negyedik út esélyességét vázolta, és szerinte abban, hogy Magyarország ne szoruljon teljesen az EU perifériájára, a német autóipari lobbi is segíthet. Arra azonban felhívta a figyelmet, ha továbbra is csak az elérhető fejlesztési támogatások szemüvegén keresztül tekintünk az EU-ra, akkor nagy bajba kerülhetünk a 2020 utáni büdzsé várható mérete miatt. Krekó Péter, a Political Capital igazgatója szerint az ötféle forgatókönyv és az eddigi kommunikáció alapján az látszik, hogy az EU még inkább a kétsebességes működési modell felé halad.

Hátraarcra készül a kormány a CEU ügyében

A magyar kormány olyan megállapodásra készül New York állammal, amelyben kifejezetten előzékeny és engedékeny a korábban elüldözni kívánt egyetemmel - tudta meg a hvg.hu.

Enged a kormány? Már csak egy akadály van a CEU működése előtt

Nem kergeti tovább a magyar kormány az amerikai szövetségi kormányt a CEU-ról szóló megállapodás miatt, hanem beéri a New York állammal kötendő egyezséggel, amelyet hamarosan alá is írnak - értesült a hvg.hu. Ezzel azonban még csak az egyik, az egyetem működését ellehetetlenítő feltételt pipálhatják ki, a New York-i kampusz építése egyelőre nem megoldott. Ne feledjük, az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárása még tart: ennek második szakaszában a kormánynak e hét végéig kell értesítenie az uniós testületet arról, hogyan fogja orvosolni a jogsértést. Ha nem hajlandóak változtatni, akkor a bizottság az EU bírósága elé viheti az ügyet.

Amerikai ügyvivő: javulhatnak kicsit a magyar-amerikai kapcsolatok

A CEU-t mindkét nagy amerikai párt támogatja és "a CEU-val kapcsolatos kérdések a magyar-amerikai kapcsolatok szempontjából is fontosak" - többek között ezt hangsúlyozta a 24.hu-nak adott interjúban David Kostelancik. Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének 12 hónapja itt élő ügyvivője ezzel együtt azt is mondta: budapesti tartózkodásának első 6 hónapjához képest "az új amerikai adminisztrációval megnyílt a lehetőség arra, hogy némileg változzanak a kétoldalú kapcsolatok".

Brüsszel össztűz alá veszi Magyarországot

A civil törvény ügyében is elindítja a kötelezettségszegési eljárást, a felsőoktatási törvény módosítása miatt kezdeményezett procedúrát pedig a második szakaszba lépteti csütörtökön az Európai Bizottság - tájékoztatták jól értesült források a BruxInfót.

Újabb pofont kaptunk CEU-ügyben

Diplomatikus, de egyértelmű választ adott Balog Zoltán EMMI-miniszternek Betsy DeVos, az amerikai szövetségi oktatási miniszter. Megismételte ugyanis: az Egyesült Államokban az oktatás elsődlegesen szövetségi tagállami és helyi felelősség, ezért a Donald Trump vezette kabinet nem ül le Magyarországgal tárgyalni a CEU ügyében.

CEU-rektor: ha a kormány békén hagy minket, mi is békén hagyjuk őket

Nem gondolom, hogy ez a vita jó Magyarországnak, jó az üzletnek vagy jó a felsőoktatásnak - kezdte mondandóját a magyar kormány CEU-ellenes felsőoktatási törvényéről Michael Ignatieff, a CEU elnöke és rektora. Bízik benne, hogy megoldódik ez az ügy a kormány és az egyetem között és minden folytatódhat a megszokott módon - mondta el a HVCA és a Portfolio CEE Private Equity, Venture Capital and Corporate Finance konferenciáján. Ignatieff emellett beszélt arról is, miért fontos az üzleti világ és a felsőoktatás közötti kapcsolat erősítése és milyen startupokat segítő innovációs eszközökkel bír a CEU.

CEU-ügy: a kormány egyeztet New York állammal

Minden tevékenységét Budapesten fogja végezni a Közép-európai Egyetem (CEU) a 2017/2018-as tanévben - mondta a felsőoktatási intézmény elnök-rektora kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

Mi már tudjuk, mire számíthat az Orbán-kormány Brüsszelből

A magyar kormány megküldte a héten a válaszát az Európai Bizottságnak a CEU-törvény néven elhíresült módosítás ügyében, de ez várhatóan nem fogja elnyerni az EB tetszését, ezért jöhet a következő figyelmeztetés.

Tárgyalna a kormány a CEU-ról, csak Amerika nem válaszol

Két, kormányzati, valamint szakértői munkacsoporti szinten zajlanak a tárgyalások a Magyarországon működő, Európai Unión kívüli külföldi egyetemekkel - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter újságíróknak hétfőn Budapesten.

Bekeményít CEU-ügyben a Fidesz pártcsaládja

Manfred Weber, a Fidesz pártcsaládjának frakcióvezetője a lex CEU-ban foglalt határidők felfüggesztését javasolja egy európai parlamenti módosító indítványában, és azt kéri a magyar kormánytól, hogy haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a már módosított felsőoktatási törvényről az amerikai illetékes hatósággal - erről szól az az európai néppárti határozati javaslat szigorítása, melyről szerdán délben szavaznak Strasbourgban.

Állítólag a héten tényleg elkezd tárgyalni a kormány a CEU-val

A héten végre megkezdődnek a tárgyalások a kormányzat képviselői és a Közép-európai Egyetem (CEU) között a felsőoktatási törvény módosítása miatt. Igaz, a CEU rektorhelyettese szerint, ha feleknek továbbra sem lesz mandátumuk arra, hogy új megoldást találjanak, akkor ez nem tárgyalás, hanem maximum csak egy hasznos találkozó lehet. Az oktatási államtitkár elmondta, hogy a kormány továbbra sem osztja Brüsszel kifogásait, de időben megküldik a választ az Európai Bizottságnak.

Akkor most ártott a Fidesznek a CEU-botrány vagy sem?

Az általunk figyelt három közvélemény kutató intézet közül kettő (ZRI, Tárki) egyáltalán nem mért népszerűségvesztést a Fidesz támogatottságában, egy (Medián) viszont igen. A CEU körüli politikai botrányból igazából egyik középpárt sem tudott profitálni.

Orbán megígérte, hogy Brüsszel elvárásaihoz igazodik CEU-ügyben

Orbán Viktor miniszterelnök leszögezte, hogy kormánya teljes mértékben eleget kíván tenni az Európai Bizottság (EB) által a magyar felsőoktatási törvény módosítása kapcsán támasztott feltételeknek - jelentette ki szombaton Brüsszelben Siegfried Muresan, a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt (EPP) szóvivője.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.