forint

Zsiday: belejátszik a forintgyengülésbe a kormány és az MNB közötti adok-kapok

Zsiday: belejátszik a forintgyengülésbe a kormány és az MNB közötti adok-kapok

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében Zsiday Viktort, a Citadella Alap portfóliókezelőjét kérdeztük egyebek mellett arról, hogy mégis mi történik a forintpiacon. A befektető podcastben hivatkozott írása ide kattintva olvasható. A második részben Palkó István, lapunk vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk, akit a tavaly rekordprofitot összehozó magyar bankszektorról és a külföldi pénzintézetek tulajdonosainak 2023-as évéről kérdeztünk.

Az árfolyam változásának egy árnyaltabb értékelése

Az árfolyam változásának egy árnyaltabb értékelése

Az elmúlt hetekben élénk szakmai párbeszéd alakult ki a forint árfolyamának gyengülése kapcsán. A témában megszólaló elemzők az árfolyam jelenlegi szintjét általánosságban gyengének találják. Azonban ilyen értékítélet megfogalmazásához mélyebbre kell ásni a nominális forint-euró árfolyam elemzésénél, és a reálárfolyamot kell vizsgálat alá venni. Ez ugyanakkor historikusan kifejezetten erős szinten áll, az elmúlt években felépült jelentős inflációs többletünk miatt. Szintén közös motívum a piaci elemzésekben, hogy a gyengülő nominális árfolyamot a csökkenő kamatkülönbözettel magyarázzák. Ezzel szemben írásomban kifejtem, hogy a piac által korábban nagyrészt beárazott kamatcsökkentéseknek csak nagyon limitált szerepe lehetett a nominális árfolyam legutóbbi leértékelődésében.

Megy tovább a forint

Megy tovább a forint

Tegnap délutánra egészen a 400-as szint közelébe gyengült a forint az euróval szemben, a nyomás pedig az esti órákban sem csökkent. Ma azonban jelentős erősödésbe kezdett a forint, amely a tegnapi nap korrekciójának tekinthető.

A forint helyzete (még) nem kritikus, de aggasztó

A forint helyzete (még) nem kritikus, de aggasztó

A forintot elemző írásokból és előrejelzésekből mostanában aligha szenvedtünk hiányt. Én sem birtoklom a Szent Grált, de mégis úgy gondolom, valamit mégis csak hozzá tudok tenni a nagyképhez, hogy megértsük, mi is zajlik most. Illetve rávilágítanék arra is, hogy bármit is tettünk eddig a forint stabilizálása érdekében, az csak tüneti kezelés volt. A megoldások pedig amennyire egyszerűek, annyira elképzelhetetlenek is.

Nagyon vonzza a forint árfolyamát a 400-as euró

Nagyon vonzza a forint árfolyamát a 400-as euró

Kedd reggel esni kezdett a forint az euróval szemben, miután kiderült, hogy az Európai Parlament jogi szakbizottsága beperli az Európai Bizottságot azért, mert tavaly karácsony előtt felszabadított 10,2 milliárd euró kohéziós forrást Magyarországnak. Az elinduló pernek elhúzódó hatásai lehetnek a magyar EU-s pénzek folyósítására, ez pedig a forint árfolyamára is negatív hatással van, már rövid távon is. A forintra nehezedő nyomás nem csökkent a keddi kereskedés későbbi szakaszában, melynek nyomán hajszálra került az euróval szembeni kurzus a 400-as szinttől.

Tökéletes viharba került a forint

Tökéletes viharba került a forint

Alapvetően a magyar kormány és a jegybank közötti ellentét felerősödése áll a forint elmúlt időszakban látott gyengülése mögött, az ugyanis elbizonytalanítja a befektetőket - olvasható a Reuters hírügynökség elemzésében, amely azok után született, hogy a hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama megközelítette a 400-as szintet.

Kritikus időszak jön a forint számára, karnyújtásnyira a 400-as euró!

Kritikus időszak jön a forint számára, karnyújtásnyira a 400-as euró!

Kedden a brüsszeli hírekre tovább folytatódik a forint mélyrepülése: az euróval szemben már a 398-as szinten felett áll a jegyzés, így már csak egy karnyújtásnyira van a kritikus 400-as szint. Ráadásul most több tényező együttese is hozzájárulhat a további gyengüléshez. Éppen ezért megnéztük, hogy mi jöhet abban az esetben, ha az euró jegyzése átlépi a 400-as szintet.

Hirtelen erősödött a forint

Hirtelen erősödött a forint

394 felett kezdte a hetet a forint az euróval szemben, napközben 395 felett is járt. Ma délelőtt az MNB cáfolta azokat a híreket, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök között megromlott a kapcsolat, ez nem segített a forintnak. Délután azonban hirtelen erőre kapott a hazai deviza. Gazdasági események szempontjából különösen a keddi nap hozhat nagyobb elmozdulásokat a forint piacán, hiszen kulcsfontosságú inflációs adat érkezik Amerikából, ami általában a devizapiacon is nagyobb hullámokat szokott vetni, ráadásul a jövő heti Fed-kamatdöntés előtt az adatközlések jelentősége megnő.

Sok negatív faktor veszélyes elegye hat ki a forintra

Sok negatív faktor veszélyes elegye hat ki a forintra

A forint koronavírus-járvány előtti többéves leértékelődési trendhez térhet vissza hosszú távon, ha nem jelentkezik valamilyen külső sokkhatás. A Magyar Nemzeti Bank várhatóan az év második felére lassabb kamatvágási ütemre térhet át, de akár tarthatja is a kamatszintet. Részben amiatt, ha a többi feltörekvő piaccal szemben megszűnik a kamatelőny, részben pedig az inflációs szint alakulása is indokolja, hogy lassabban csökkenjen a magyar alapkamat. A forint árfolyamban még benne lehet a jegybank és a kormány közötti konfliktus negatív hatása is – fejtette ki a Portfolio-nak Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makroelemzője a magyar deviza kilátásaival kapcsolatban.

Fordulat a forintnál, sorra jönnek a próbatételek

Fordulat a forintnál, sorra jönnek a próbatételek

Péntek reggel az euróval szemben a 395-ös szint felett áll a jegyzés, ami egy fontos szintnek mondható az EUR/HUF esetében. Ami a gazdasági eseményeket illeti, itthon a KSH az elemzői várakozásoknál kedvezőbb februári inflációs adatról számolt be, de egyelőre ez kevéssé mozgatta meg a kurzust. A sokkoló hiányadatra sem kezdtek csapkodni a befektetők, a délután érkező, a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak létszámának változásáról szóló amerikai adat még hozott egy erősebb kilengést, de lassan ennek a hatása is kikopik.

Ide-oda rángatják a forintot - Mire kell most figyelni?

Ide-oda rángatják a forintot - Mire kell most figyelni?

Vad csapkodás jellemzi a kereskedést a héten a forint piacán: ugyan erősödni tudott a hazai fizetőeszköz azt követően, hogy a hét elején közel egyéves mélypontra gyengült az euróval szemben, de a helyzet továbbra is meglehetősen feszült. Összeszedtük, hogy mely tényezők mozgatták a héten az árfolyamot, emellett pedig azt is megnéztük, hogy mire lesz érdemes figyelni a követező napokban.

Miért ilyen gyenge a forint, és meddig gyengülhet?

Miért ilyen gyenge a forint, és meddig gyengülhet?

Sokakat meglepetésként ér a gyenge hazai fizetőeszköz, különösen annak az időzítése. De mik lehettek most a kiváltó okok és meddig gyengülhet még a forint árfolyama? Az biztos, hogy óriási változás küszöbén áll a magyar fizetőeszköz, ugyanis a legfontosabb támaszt rántják ki alóla: a magas kamatokat.

Nagyon érdekesen viselkedett a forint

Nagyon érdekesen viselkedett a forint

Múlt hét óta újra nagyobb kilengések jellemzik a forint árfolyamát. Az euró ma a 395-396-os árfolyam környékén között, a forint 1-1,5 egységet gyengült délutánig a közös pénzhez képest. Eközben a lengyel zloty még mindig megállíthatatlannak tűnik. A hazai fizetőeszköz erejét pedig még jobban befolyásolhatja a jegybank és a kormány között újra kiéleződő viszony.

Van élet a tőzsdén az Nvidián túl?

Van élet a tőzsdén az Nvidián túl?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. Az első részben itt volt velünk Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvényelemzője, akit arról kérdeztünk, hogyha valaki a részvénypiacokba akar fektetni, de nem Nvidiát vagy a Magnificent Seven más részvényeit venné, akkor milyen érdekes lehetőségei lehetnek. Az adás második vendége Árgyelán Ágnes volt, akit az elmúlt hetek forintpiaci eseményei kapcsán arról kérdeztünk: milyen várakozások esetén lehet érdemes forint helyett euróban lejegyezni magyar államkötvényt. A műsor utolsó részében pedig Heal Edina, az Egyenlítő Alapítvány vezetője volt a vendégünk, akit a 12. nemzetközi nőnapi konferenciáról kérdeztünk, melyet pénteken rendeznek Budapesten, és ahol a fő téma az lesz, hogy hol látjuk gyermekeinket 2034-ben.

Ha nem vigyázunk, jön a régi nóta: a forint gyengülni fog!

Ha nem vigyázunk, jön a régi nóta: a forint gyengülni fog!

Az elmúlt napokban minden a forintról szólt. Számos érdekes elemzést olvastam a hazai deviza árfolyamát befolyásoló hírekről, adatokról, de van egy olyan tényező, amiről még nem esett szó. Cikkemben annak járok utána, hogy a piac milyen sztoriban hisz a forinttal kapcsolatban.

Megrángatták a forintot, ideges a piac - Megszólaltak az elemzők

Megrángatták a forintot, ideges a piac - Megszólaltak az elemzők

Felkavarta az állóvizet az MNB a forint piacán, miután átmenetileg gyorsított a kamatvágási tempón, miközben egyre inkább úgy néz ki, hogy a költségvetési hiány kellemetlenül alakul. Elemzők szerint nem világos, hogy az MNB miért lépett a gázra, ha végül nagyobbat kell fékezni: vagyis a nyárra valójában ugyanoda érkezhet meg a kamat, mint az átmeneti gyorsítás nélkül. A forintpiac idegessé vált, az árfolyamingadozás megnőtt, a hazai deviza pedig közel egyéves mélyponton is járt. Elemzőket kérdeztünk arról, hogy milyen tényezők befolyásolhatják az árfolyam alakulását, akik arról is beszéltek, hogy 400 felett alakul-e majd az árfolyam a várakozásuk szerint.

Riadót fújtak a befektetők Magyarországgal kapcsolatban, a forintárfolyam lehet a nagy vesztes

Riadót fújtak a befektetők Magyarországgal kapcsolatban, a forintárfolyam lehet a nagy vesztes

A forint egyéves mélypontra gyengült az euróhoz képest, a 396 feletti tartományokat is megjárta az árfolyam, amely tükrözi a piacok aggodalmát a Magyar Nemzeti Bank és a kormány közötti egyre nagyobb feszültség miatt. A befektetők a jegybanki függetlenség sérülésétől tartanak, mivel a kormány növelné az MNB-hez tartozó alapítványok feletti felügyeleti jogköreit. Az elhúzódó feszültséget a piacok aggasztó fejleménynek tartják.

A 394-es szinten ragadt meg a forint este

A 394-es szinten ragadt meg a forint este

Szerda reggel egészen 393-ig erősödött vissza a forint az euróval szemben, a délelőtti órákban azonban hirtelen ismét gyengülni kezdett a magyar deviza, rövid időre pedig a 394-et is átlépte a jegyzés. Reggel a KSH közölt ipari és kiskereskedelmi adatokat, melyek egyaránt csalódást keltőek lettek. Délután aztán fordult az irány, és a forint nagyobbat vesztett erejéből, mint amennyit délelőtt összeszedett.

Elakadt, beragadt, lefulladt – Mi történik a magyar gazdaságban?

Elakadt, beragadt, lefulladt – Mi történik a magyar gazdaságban?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében a csalódást keltő szerdai makroadatokról, valamint a kedden nyilvánosságra hozott részletes 2023. negyedik negyedévi GDP-adatról kérdeztük Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét. Az adás második részében arra a kérdésre kerestük a választ, hogy mi mozgatja a forintpiacot, és milyenek a magyar fizetőeszköz kilátásai, ezzel kapcsolatban Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője volt a vendégünk, aki kedden cikket is közölt a témában a Portfolio-n.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.