Üzlet

Akár brit szemléletben is építhetnénk új atomerőművet

Nem csak Magyarország készül új atomerőműveket építeni Európában, az Egyesült Királyság egész új atomerőművi "flotta" kiépítésével számol. Nemrég a budapesti Brit Nagykövetség meghívásából részt vettünk egy szuperintenzív brit nukleáris roadshow-n, ahol a résztvevőknek lehetőségük volt megtekinteni, hogy miként készül az Egyesült Királyság az nukleáris reneszánszra. Tervezettség, összehangoltság, a magán- és közszféra magas fokú együttműködése, és szemléletbeli különbségek. Beszámolónk első részét olvashatják.
Habár a térségben számos ország gondolkodik további atomerőművi kapacitások létesítésén, Európa nyugati felén jelenleg egyetlen ország rendelkezik érdemi nukleáris tervekkel, az Egyesült Királyság. A szigetország korántsem számít kezdőnek a nukleáris energiatermelésben, mi több, a technológia egyik úttörőjének számít.

A szigetország területén jelenleg 16 működő reaktor üzemel, amelyek közül csak egyetlenegy követi a világon leginkább elterjedt - és a paksi blokkokhoz is hasonló - nyomottvizes technológiát (PWR). A jelenlegi "nukleáris géppark" meghatározó részét ún."továbbfejlesztett gázhűtésű reaktorok adják" (AGR), amelyeknél moderátorként nem vizet, hanem grafitot alkalmaznak. A jelenleg működő egységek 1971 és 1995 között épültek, meghatározórészt a 80-as években. Ebből kifolyólag eredetileg tervezett üzemidejük hamarosan lejár: jelen állás szerint 2023-24 után csak egyetlen 1200 MW-os egység marad majd üzemben a jelenlegi közel 10 000 MW-ból.

A brit politikai életben erősen konszenzus mutatkozik az atomenergia jövőbeni használata mellett, ami mögött főként energiabiztonsági szempontok és klímavédelmi törekvések állnak. A királyság Európa legnagyobb nukleáris programját vázolta fel nemrég, amelyben a következő 10-15 évben 16 000 MW-nyi új nukleáris kapacitás épülhet ki. Ez a jelenlegi paksi kapacitás nyolcszorosa.

A britek nagyon komoly iparfejlesztési terveket is kapcsoltak a nukleáris programjuk mellé, és jól láthatóan üzleti szempontok mellett közelítik meg a "nukleáris reneszánsz" beköszöntét. Ennek része a brit megoldások, technológiák nem csak belföldi, hanem külföldi értékesítése is. A budapesti Brit Nagykövetség meghívása által a Portfolio-nak is lehetősége volt részt vennie egy négynapos nukleáris roadshow-n, ahol összesen kb. 15 Kelet-Közép- és Dél-Kelet-Európából érkező újságíró, illetve atomenergetikai szakember ismerkedhetett meg a "brit úttal".

Az Egyesült Királyság azon kevés ország közé tartozik, amelyek lefedik a teljes fűtőanyagciklust, vagyis képesek a kibányászott uránt dúsítani, abból fűtőelemet gyártani, majd a kiégett fűtőelemeket bizonyos keretek között újrahasznosítani, reprocesszálni is.

Az út során a meghívott újságíróknak és szakemberek betekintést nyerhettek a brit urándúsításért felelős URENCO csoport telephelyére, Capenhurstben. Urándúsítást egyébként alig egy maroknyi országban végeznek csak, a tevékenységre nagyon komoly nemzetközi szabályozások vonatkoznak, és a szükséges technológiai is rendkívül tőkeigényes. Emlékezetes, hogy Iránt az elmúlt években éppen a nem átlátható dúsítási tevékenysége miatt szankcionálta a nyugati a világ, ugyanis a folyamat atombombagyártáshoz szükséges anyagokhoz vezethet.

Akár brit szemléletben is építhetnénk új atomerőművet
A delegációnkat csak komoly biztonsági ellenőrzés után engedték be a telephelyre, minden elektronikus eszközt (laptop, telefon, stb.) elzártak, és az út alatt végig két biztonsági ember kísért minket, akik minden egyes megállásnál megszámolták a csoportot. Ahogy a helyi a prezentációból kiderült, a verseny nagy a dúsítási piacon, és mindenki félti a technológiáját, így a szigorú biztonsági intézkedések is részint erre vezethetőek vissza.

A Urenco tulajdonosai között található a brit és a holland kormány, valamint a német E.ON és RWE cégek. Tekintettel a német energetikai fordulatra, várhatóan átrendeződés lesz a tulajdonosi struktúrában, de ennek sorsa még bizonytalan.

A Urenco a dúsításhoz szükséges eszközöket saját maga gyártja le, és helyezi üzembe a csoport négy telephelyén, amelyek évente összesen 17 600 tonna agyag feldolgozására képesek. A várakozások szerint 2015-ig tovább 400 tonnával növekszik majd a kapacitás. A beszámolók szerint a csoport versenyelőnye a rendkívül hatékony gázcentrifuga-rendszerből adódik. A cég saját becslései szerint 2013-ban a dúsítási piac 31%-át felügyelték. A piacon szintén erős a jelenlétük az oroszoknak és a franciáknak, de a kínaiak is kezdenek feljönni.

A fukusimai katasztrófa érezhető hatást gyakorolt a dúsítási piacra, jelenleg jelentős méretű szabad kapacitások vannak, de a cég képviselői úgy számolnak, hogy középtávon (pl. a japán erőművek újbóli üzembeállásával) ismét növekszik majd a kereslet, és erősen számolnak az újonnan épülő atomerőművekkel is. Az új erőművek közül számos egységet Oroszország épít, sok esetben a fűtőanyag-ellátásra vagy akár az üzemeltetésre is vonatkozó kiegészítő szerződésekkel, így adta magát a kérdés, hogy mégis milyen lehetőségekkel számolnak ezen új erőművek esetében.

Kísérőnk nem kerülte meg a kérdést. Elmondása szerint azon országoknál, amelyek csak most kezdenek bele a nukleáris alapú áramtermelésbe, és az oroszokkal szerződtek le, kezdetben valóban nem sok esélyük van bekapcsolódni. Hozzátette azonban, hogy több ilyen ország további blokkok telepítésével, egyéb reaktortípusok megrendelésével is számol, ahol már tér nyílhat a Urenco számára is. Habár sokan nem tudják, de alapesetben az uránért, és annak dúsításáért az erőművállalat felel, tehát ő szerzi be, ő választja ki, hogy hol történjen a dúsítás, majd szállítja el a fűtőelem-gyártóhoz, ahol aztán az egyéni specifikációk mentén fűtőelemet készítenek számára. Ez egy élő piac, amelynek minden szegmensében több beszállító versenyzik egymással. Tehát lehet, hogy kényelmesebb egy cégcsoporttól megrendelni a teljes fűtőanyag-ellátási szolgáltatást, de messze nem biztos, hogy a legolcsóbb is. Egy-két blokk esetében lehet, hogy az előbbi megoldás a célravezetőbb, de nagyobb kapacitásoknál már mindenképpen érdemes saját piaci kompetenciát építeni, és tudatosan foglalkozni a fűtőanyag-beszerzéssel - tette hozzá a kísérőnk.

Adódott a kérdés, hogy "az oroszok, mégis mit szólnának ahhoz, hogy ha nem velük dúsítanánk az uránt az általuk épített atomerőműbe?". "Hát, nem örülnének neki, de hát mit tudnak csinálni? Az atomerőmű-társaságok a vásárlók, így joguk van eldönteni, hogy kitől mit szereznek be." - adódott a válasz. A Urencónak például több mint 50 közműszolgáltatóval, atomerőmű-társasággal van szerződése urándúsításra, és ezek között van olyan is, amely ezt követően az orosz TVEL-lel szerelteti össze a fűtőelemeket. Tehát van ilyenre is gyakorlati példa, a cseh CEZ-nek például dolgozik így a cég. De már csak azért is érdemes lehet több ajánlatot bekérni, hogy adott esetben az orosz árakat is lejjebb lehessen vinni. Ez egy élő, globális piac, ahol a szereplők komoly versenyben vannak egymással - húzta alá a kísérőnk.

Akár brit szemléletben is építhetnénk új atomerőművet
Annak tükrében, ahogy nálunk - nyílt tendereztetés nélkül - dőlt el az új reaktorok beszerzésének sorsa, nem biztos, hogy a hazai döntéshozók is tisztában vannak ezekkel a versenyeztetésben rejlő lehetőségekkel, így csak reménykedni tudunk abban, hogy valóban a legköltséghatékonyabb döntések születtek, és születnek meg a jövőben az új paksi blokkok kapcsán.

A brit körútnak magyar delegáltként talán ez volt az egyik legfontosabb üzenete: Aki fizet, az is diktál. És ennek akkor is igaznak kell lennie, ha történetesen a beszállító ország nyújtja a hitelt a beszerzéshez, hiszen azt is mi fogjuk megfizetni. Jó lenne ennek az elvnek az érvényesülését biztosan tudni a hazai folyamatoknál is.
RSM Blog

A válóperes ügyvéd válaszol - a válás

A családjogi, azon belül a válóperes ügyvédek praxisában legtöbbször előforduló kérdéskör a házasság megromlása, a válás, a válóper, a gyermekelhelyezés kérdésköre, illetve a vál

Holdblog

Vége a luxusóra-őrületnek?

A Morgan Stanley és a LuxConsult közös, 2023-as kutatása alapján a címben feltett kérdésre a rövid válasz az, hogy közel sem. A 2022-es esztendőhöz képest... The post Vége a luxusóra-őrül

ChikansPlanet

Gyakoribbak lesznek a tornádók?

A tornádók minden évben hatalmas pusztításokat végeznek szerte a világon, a tudósok pedig aggódva figyelik, miképpen befolyásolja kialakulásukat a klímaváltozás. Itth

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az infláció felfalja a megtakarításainkat - Hogyan védekezzünk ellene?
Tőzsdetanfolyam

Tőzsdei hullámok, vagyonépítés és részvénykiválasztás

22+1 órás komplex tanfolyam ahol a tőzsdei kereskedés és a hosszú távú befektetés alapjait sajátíthatod el. Megismered a tőzsdei ármozgások törvényszerűségeit, megismered a piaci trendeket, megtanulod felismerni a trendfordulókat.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Digital Compliance by Design & Legaltech 2024
2024. május 8.
AI in Business 2024
2024. április 23.
Balaton Konferencia 2024
2024. május 2.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
stock exhange tőzsde részvény bika medve