A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 2024. január 14-én megerősítette javaslatát, miszerint növelni kellene az alanyi áfamentesség értékhatárát 18 millió forintra, amely előzőleg is szerepelt a tavalyi minimálbér kutatás gyorsjelentésében. A bejelentés Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részéről kedden hangzott el, aki a Kamara javaslatát előremutatónak találta, és elismerte annak gazdasági fontosságát.
Miközben Donald Trump 2025. január 20-án második elnöki ciklusára készül, a globális gazdasági környezet jelentős átalakulások előtt áll. Miután a republikánusok megszerezték az ellenőrzést a képviselőház és a szenátus felett, Trump politikája át fogja alakítani az Egyesült Államok gazdasági stratégiáit, hatással lesz a globális kereskedelemre, a védelemre és az éghajlat-politikára. Nem a vámok kivetésétől tartanak leginkább a közgazdászok, hanem a vállalatokra vonatkozó szabályozások lazításától, ami elhozhatja a haveri kapitalizmust az Egyesült Államokban, ami egyértelműen az amerikai versenyképesség romlását hozhatja magával. Sorra vettük a legvalószínűbb, első hetekben várható elnöki intézkedéseket és gazdasági hatásaikat.
A héten érkező német GDP a várakozások szerint ismét csalódást fog okozni, miközben hamarosan választásokat tartanak Európa legnagyobb gazdaságában. Bár vannak rövid távon a növekedés szempontjából kedvező jelek, de egyre nyilvánvalóbb, hogy strukturális problémák okozzák a gazdaság fejlődés lassulását.
Nagyon sok találgatást hallani arról, milyen káosz várhat (vagy nem várhat) Amerikára és a világra Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatását követően. Senki sem tudja, hogy Trump meghirdetett programjából mennyi „valós”, és mennyi az, ami egyfajta színjátszás a választóbázisa felé, erődemonstráció az ellenségeinek, vagy egy tárgyalási stratégia része a kongresszussal, valamint a különböző baráti és ellenséges országokkal szemben. De minden harsánysága és az alternatív valóságot teremteni kívánó hívei ellenére Trump nem tudja hatályon kívül helyezni a számtani törvényeket, bármennyire is próbálkozhat ezzel az elkövetkező hetekben, amikor a kormányzat eléri a szövetségi adósságlimitet.
A bankok nagy része nem tudta lefelezni tavaly az extraprofitadóját, miután júliusban a kormány „védelmi hozzájárulás” címszó alatt szigorított a felezés feltételein, saját korábbi hibáját korrigálva ezzel. Teljes állampapír-állományukat névértéken kellett volna növelniük az adó lefelezéséhez a bankoknak, de ahogy júliusi cikkünkben már jeleztük, egy részük nem ugrott rá a későn jött lehetőségre, inkább elkezdett már a 2025-ös extraprofitadó lefelezésére gyúrni. Ennek eredményeként ahelyett, hogy a kormány által eredetileg várt 1300 milliárd forinttal nőtt volna, névértéken 70 milliárddal még csökkent is a bankok állampapír-állománya a jogszabályi bázisidőszakhoz képest, cserébe magasabb lett az adóbevétel. Novemberben érkezett aztán a kormány kegyelemdöfése, amellyel éppen a „trükköző” bankok jártak a legrosszabbul a jövőre nézve - bemutatjuk, miért.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök második adminisztrációja január 20-án délben lép hivatalba. Trump megállás nélküli választási kampánya – amely azóta tartott, hogy 2020-ban kikapott Joe Biden ellen – azt sugallja, hogy második elnöksége az elsőhöz képest jobban meg lesz szervezve, de ugyanúgy az adócsökkentésekre fog összpontosítani a gazdaság fellendítése érdekében, valamint a magasabb vámokra fókuszál majd az amerikai külkereskedelem átalakítása céljából, továbbá a lehető legtöbb bevándorló kitoloncolására irányul, hogy több lehetőséget teremtsenek az amerikai munkavállalók számára. Megváltoztak azonban az idők, és a valóság valószínűleg nem fog egyezni a hangoztatott retorikával.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök egy Truth Social-bejegyzésben arra szólította fel párttársait, hogy egyetlen egy törvénycsomagban fogadják el a határvédelem megerősítéséhez és illegális bevándorlók tömeges kitoloncolásához, adócsökkentéshez, illetve az energiatermelés felpörgetéséhez kapcsolódó javaslatait - írja a Reuters. Az Axios arról cikkezett, a tervezet – elfogadása esetén – a valaha volt legnagyobb költségvonzattal bíró törvénnyé válhat az Egyesült Államok történetében.
Váratlanul benyújtotta lemondását hétfőn Chrystia Freeland kanadai pénzügyminiszter; a politikusnő, aki egyben a kormányfő-helyettesi tisztséget is ellátta, Justin Trudeau miniszterelnökkel kialakult nézeteltérésekkel indokolta döntését.
Tax Just Happens - ezzel az újfajta megközelítéssel kell hamarosan megbarátkozniuk Magyarországon is az adózóknak - derült ki az RSM Adózás, adóváltozások 2025 című webináriumán. A tanácsadó cég már-már hagyományosnak mondható év végi rendezvényén ezúttal is a vállalati szektort érintő adómódosítások legfontosabb elemeit, a hazai és nemzetközi adózási irányokat mutatták be a társaság tanácsadói, de szó volt a munkavállalókat érintő adóváltozásokról is, valamint az ESG fenntarthatósági követelményekről is.
Donald Trump egy interjúban kifejtette, hogy nem kívánja eltávolítani Jerome Powell Fed elnököt idő előtt a pozíciójából. Ezen felül pedig részletesen beszámolt arról, hogy mit tervez közvetlenül a hivatalba lépése után.
Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új elnökével, Nagy Elekkel folytatott egyeztetése során hangsúlyozta, hogy a jövő évi adótörvények célja a vállalkozások adó- és adminisztrációs terheinek további csökkentése, valamint a kormány az MKIK-t továbbra is kiemelt partnerként kezeli, és számít a kamara javaslataira a versenyképesség erősítése érdekében.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Erste Alapkezelő írását olvashatják:
Sok lényeges különbség lehet az első és a második Trump-kormányzat között, ami a kisebb meglepetésfaktrorból, az eltérő gazdasági helyzetből, valamint a lojálisabb, de technokrata kabinetből fakad - véli az Amundi vagyonkezelő cég, amely az amerikai elnökválasztás eredményének követkeményeiről szóló elemzését ismertette egy sajtótájákoztatón.
Egyre jobb ma a hangulat az amerikai tőzsdéken, a kis kapitalizációjú vállalatokat tömörítő Russell 2000 index minden idők legmagasabb értékét érte el, a befektetők Scott Bessent pénzügyminiszteri kinevezésének örülnek.
Jövőre 9 százalékkal emelkedik a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum - értesült a Portfolio. A kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői 3 évre vonatkozóan állapodtak meg a bérekről. A jelentős béremelésért cserébe a munkáltatók valószínűleg segítséget is kapnak.
Az amerikai gazdaság egyelőre a „soft landing” (puha landolás) felé tart, de Donald Trump megválasztott elnök politikai programja jelentős kockázatokkal fenyeget az infláció visszatérése és a gazdasági növekedés lassulásának szempontjából. A szakértők szerint a vámok, adócsökkentések és bevándorlási korlátozások tartós inflációs nyomást eredményezhetnek, amely újraírhatja a Federal Reserve monetáris politikáját – írja a Yahoo Finance.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.