Kimondták a hitelminősítők: csődesemény az ukrán háttéralku

Kimondták a hitelminősítők: csődesemény az ukrán háttéralku

Miután a napokban háttéralkut kötött Ukrajna a befektetők többségével arról, hogy két évre befagyasztja 20 milliárd dollárnyi nemzetközi tartozásán az adósságszolgálatot, két hitelminősítő is kimondta, hogy ez gyakorlatilag csődesemény.

Az IMF elismerte: csőd felé menetel Argentína

Az IMF elismerte: csőd felé menetel Argentína

Immár a valutaalap is elismerte, hogy az argentin államadósság fenntartatlanná vált. Az adósság összességében a GDP 90 százalékának megfelelő összegre nőtt, a nyár közepe óta 13 százalékponttal lett magasabb. A problémát az államadósságon belüli magas devizakitettség aránya, az alacsony lejáratú kötvények jelentik, ráadásul a reálgazdasági kilátások sem jók. Az IMF felhívja a figyelmet, hogy valamilyen „adósságműveletre” van szükség, és további egyeztetésekre hívja a pénzügyminisztert.

Átütemezi Ukrajna a belső államadósságát

Hosszú lejáratú kötvényekre strukturálta át a kijevi kormány szerdai ülésén Ukrajna belső államadósságát, hogy biztosítsa a költségvetés egyensúlyát az elkövetkező évekre.

Elképesztő adósságkönnyítést adna az IMF a görögöknek

Az IMF azt javasolta múlt hét végén az eurózóna hitelezőinek, hogy tegyék lehetővé a görögöknek: a mentőcsomagra fizetendő kamatokat, illetve esetenként a tőkét ne kelljen 2040-ig megfizetniük, és a jelenlegi átlagosan 1,5%-os szinten rögzítsék 30-40 évre a hitelek kamatlábát - tudta meg a Wall Street Journal.

Jön az újabb görög adósságrendezés?

Az Eurócsoport elnöke szerint nagyon közel kerültek a hitelezők Athénnal a görög program első felülvizsgálatának véglegesítéséhez, aminek legkorábbi időpontja politikai szinten jövő csütörtök lehet. Az adósságkönnyítés kérdése is gyorsan az asztalra kerül, de elengedés helyett csak adósságátrendezés jöhet szóba - számol be a Bruxinfo.

Ismét gyorsan duzzad a kórházak adóssága

Ismét rohamtempóban emelkedik a kórházak adóssága, március végén a Magyar Államkincstár 47,8 milliárd forintos tartozásállományt tartott nyilván. A növekedés az előző hónaphoz képest 4,6 milliárd forint volt, amelyből 3,8 milliárd forint ismét a 60 napon túl lejárt állományt gyarapította - számol be a Napi.hu.

Már februárban az adósság enyhítéséről tárgyalnának a görögök

Görögország februárig megállapodásra kíván jutni euróövezeti hitelezőivel az adósságterhek enyhítése kérdésében a pénzügyi bizonytalanság eloszlatása és a gazdasági növekedés megindításának elősegítése érdekében - közölte Evklídisz Cakalotosz pénzügyminiszter a görög-amerikai kereskedelmi kamara befektetői konferenciáján.

Pálfordulás az IMF-től? - Elég lehet a görög adósság átütemezése

A görög adósság eltörléséről szóló vita sosem volt nyitva és nem gondolom, hogy ez szükséges, ha jól mennek a dolgok - többek között ezt mondta egy hétvégi svájci lapban megjelent interjúban Christine Lagarde. Az IMF vezérigazgatója szerint az adósság átütemezése elegendő lehet ahhoz, hogy a nemzetközi szervezet szerint fenntarthatóvá váljon a görög államadósság. Bár erről Lagarde nem beszélt az interjúban, de a jelek szerint a németek álláspontja győzedelmeskedhet a görög adósságrendezés kérdésében és emellett is részt vehet majd a nemzetközi szervezet a harmadik görög mentőcsomagban.

Újra itt a nagy vita: mit kezdjen Európa a görög adóssággal?

Noha Európa vezetői a kezdetektől fogva vonakodtak attól, hogy - 2011-2012 után - ismét hozzányúljanak Görögország államadósságához, az elmúlt egy év görög kormányzati politikának köszönhetően ismét ott tartunk, hogy kénytelenek ismét elővenni a kérdést, ugyanis segítség nélkül az adósság ismét "fenntarthatatlan" pályára kerül. Az elkövetkezendő hetek, hónapok egyik nagy megoldandó kérdése lesz, hogy hogyan is valósuljon meg ez a "haircut" nélküli adósságrestrukturálás (hogy az eurózónának ne fájjon) úgy, hogy közben az masszív adósságkönnyítést eredményezzen (hogy az IMF-nek megfeleljen). De mit is jelent az, hogy fenntarthatatlan az adósság, és milyen módjai és fokozatai vannak az adósságkönnyítésnek? Restrukturálás vagy "reprofiling", van különbség? Cikkükben bemutatjuk, mi minden kerülhet bele a kalapba a következő hetekben.

Görög kudarc: visszahátrált fő követelésétől a spanyol bombapárt

A hetek óta zárporozó görög híráramlás kapcsán érdemes külön is felhívni a figyelmet egy minapi fontos változásra Spanyolországban, ami még inkább érthetővé teszi azt, hogy Angela Merkelnek miért kellett kőkeménynek lennie az utolsó pillanatig a görögökkel a harmadik mentőcsomag alapfeltételeinek megtárgyalása során.

Félremagyarázták az IMF "titkos" tanulmányát

A Nemzetközi Valutaalap közgazdászai szerint Görögországnak azért van szüksége újabb adósságkönnyítésre, mert az elmúlt egy évben a görög kormány - és ebben a januárban kormányra kerülő Sziriza nagy szerepet játszott - lazító gazdaságpolitikát folytatott és elmaradtak a korábbi megállapodásokban foglalt intézkedések, valamint az elmúlt két hét bankzárja és tőkekorlátozása rendkívül megterheli az egész görög gazdaságot - olvasható ki az IMF szakértőinek kedd este nyilvánosságra hozott elemzésének teljes elolvasásából. Vagyis ha nem csak egy részletet akarunk ebből a dokumentumból kiragadni (az adósságelengedés szükségességét), akkor azt mondhatjuk, hogy lényegében azért romlott a helyzet látványosan és azért van szükség újabb hitelprogramra, mert a görög kormány letért a korábban megállapodott útról. Az IMF-s dokumentum egyúttal arra is figyelmeztet: a negatív kockázatok miatt az sem kizárt, hogy lesz még szükség plusz pénzügyi támogatásra.

Jövő héten dől el Ukrajna sorsa

Jövő héten dőlhet el Ukrajna sorsa, akkor ül össze ugyanis a kormány a hitelezőivel az adósságütemezés problémájának megoldása céljából. Több lehetséges forgatókönyv is felmerült, többek között az, hogy a lejáró adósságállomány 40%-át az ukrán jegybank tartalékaiból kellene kifizetni, ami azonban az ukrán törvényekbe ütközne - tudta meg a Reuters.

Elég a huzavonából! - Így szorítják falhoz a görögöket?

Egy minap kiszivárgott görög miniszterelnöki levél jól rámutatott arra, hogy mennyire közel került az államcsődhöz Görögország a több hónapja a nemzetközi hitelezőkkel való, eddig eredménytelen egyeztetések nyomán - mutat rá saját információi alapján a Financial Times. A brit pénzügyi lap tudomása szerint a beragadt állapotból egyre többen úgy látják a kiutat, hogy ciprusi mintára összeállítanak egy kényszerdiktátumot a reformokról a görögöknek és ha ezt nem fogadják el - akár egy népszavazással megerősítve - akkor nem kapnak több pénzt és így kiszorulnak az eurózónából. Vannak azonban más forgatókönyvek is a friss információk alapján. Az biztos, hogy a tárgyalásokon résztvevők egyikének sincsenek könnyű döntései.

Pattanásig feszült a helyzet Ukrajnában

Finoman szólva is rosszul alakulnak a tárgyalások Ukrajna nemzetközi hitelezői (köztük a legnagyobb a Templeton Alapkezelő) és a pénzügyminisztérium között az adósság átstrtuktrálásának ügyében. A felek egymást okolják a kudarcért.

Az ukránoknak is adott egy pofont a Fitch - Nem véletlenül

Az IMF-megállapodással párhuzamosan várható, egyre nagyobb esélyű adósság-átütemezésre és az igen rossz gazdasági-pénzügyi helyzetre hivatkozva egy fokozattal "CC"-re vágta Ukrajna hosszú lejáratú devizaadósságra vonatkozó besorolását péntek éjjel a Fitch Ratings. Ahogy beszámoltunk, közben Ausztriától megvonta a legjobb, "AAA" besorolást az intézmény.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.