Horrorsztorik a földi pokolból: vagy elmenekülsz, vagy éhen halsz

Milliószámra menekültek már el az emberek az egyre nagyobb gazdasági és társadalmi válságba csúszó Venezuelából. Egészen mostanáig a szomszédos országok szívesen fogadták a menekülőket, mostanra azonban az egész régió elérte teljesítőképességének határát, így egyre komolyabb katasztrófa fenyeget. Közben a menekülő venezuelaiak egyre durvább történeteket mesélnek országukról, ahol a pénz értéke gyakorlatilag már nulla, örülhet az, akinek van annyi megtakarítása, hogy útra keljen valahova.

Nem három, öt nullát vágnak le a venezuelai pénz végéből

A korábban tervezett három helyett öt nullát vágnak le a venezuelai pénznem, a bolivár végéről a hiperinfláció miatt - jelentette be Nicolás Maduro venezuelai elnök helyi idő szerint szerdán. A lépés vélhetően azzal áll összefüggésben, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrevetítései szerint a dél-amerikai országban az infláció elérheti akár az egymillió százalékot az év végéig.

Tombol a hiperinfláció, szabadesésben az árfolyam

Tombol a hiperinfláció, szabadesésben az árfolyam

Venezueláról valószínűleg minden nap lehetne írni egy esettanulmányt, hiszen az ország szinte követhetetlen tempóban esik szét, az emberek éheznek, a modern értelemben vett gazdaság szinte teljesen megszűnt létezni. Nem csoda, hogy a bolivar újabb és újabb mélypontra zuhan a dollárhoz képest.

Egy ország, ahol már lassan WC-papírnak sem jó a helyi pénz

A feltörekvő piaci devizák többsége jól teljesített a dollárral szemben az év első felében, volt azonban egy óriási kivétel. A súlyos válsággal küzdő, polgárháború szélére sodródott Venezuela fizetőeszköze idén - folytatva tavalyi mélyrepülését - már közel 300%-ot zuhant. Míg a hivatalos, lebegő árfolyamjegyzés 2600 környékén jár, a feketepiacon több mint 8000 bolivárt is elkérnek egyetlen dollárért.

Mit szólnál, ha hirtelen 1000 forintba kerülne egy dollár? És ha 14000-be?

Suriname-i dollár, egyiptomi font és venezuelai bolivár - három feltörekvő piaci deviza, ami még sokáig emlegetni fogja az idei évet. Bár az első kettő is jelentős esést szenvedett el a dollárral szemben, a súlyos válsággal küzdő Venezuela fizetőeszköze több mint 200%-ot zuhant. Sőt, ha számításba vesszük a helyi árfolyamrendszer márciusi átalakítását, akkor azt is mondhatnánk, hogy 4800%-ot esett a bolivár árfolyama, ami szinte már felfoghatatlan mértékű elértéktelenedést jelent: mintha 290 forint helyett idén év végén 14000 forintba kerülne egy dollár.

Most képzeld el, hogy idén 700 százalékos drágulás lesz!

Nem sok olyan ország van a világon, amelynek sorsa olyannyira függne az olajárak alakulásától, mint Venezueláé, ahol az export 96 százalékáért, míg a GDP közel 40 százalékáért az olajkivitel felel, miközben az importfüggőség rendkívül erős. Az elmúlt közel két évtizedben a "chávezista" kormányok is sok káros intézkedést hoztak a gazdaságra nézve, de az olajárzuhanás most végképp a padlóra küldte az országot. A devizatartalékok szintje veszélyesen alacsony szintre apadt, számos alapvető szükségletet jelentő termékből hiány van, az infláció pedig szükségszerűen elszállt. Olyannyira, hogy a Nemzetközi Valutaalap szerint idén 720 százalékkal emelkedhetnek az árak.

Kezdenek elszabadulni az indulatok Venezuelában

Szerdán újabb kritikus pontot ütött a venezuelai bolivar árfolyama, a feketepiacon 300,72-as árfolyamon kereskedtek a dollárral szemben, ami majdnem 48-szorosa a kormány által megállapított 6,3-as hivatalos szintnek - idézi a Financial Times a dollartuday.com adatait.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.