Forró nyárra lehet számítani Észak-Írországban - Folytatódhatnak a zavargások a brexit-megállapodás miatt

Forró nyárra lehet számítani Észak-Írországban - Folytatódhatnak a zavargások a brexit-megállapodás miatt

A tegnap eltemetett Fülöp herceg április 9-i halála és az azt követő gyászidőszak a március végén kitört észak-ír zavargásokat is elcsitította,, azonban várhatóan újabb gyúelegyet jelenthet a protestáns szervezetek hagyományos nyári felvonulási időszaka, amely során a britpárti közösség a brexit-megállapodás Észak-Írországról szóló jegyzőkönyve miatti elégedetlenségének is hangot adhat. A protestáns unionista pártok szerint ugyanis a jegyzőkönyv, amely kereskedelmi határt hozott létre Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi része között, az észak-ír katolikusok Írországgal való egyesülést célzó törekvését erősíti. Nem könnyíti a pattanásig feszült helyzet megoldását, hogy az Európai Bizottság maximálisan ragaszkodik a protestánsok szemében Észak-Írországot az Egyesült Királyságtól leválasztó jegyzőkönyv betartásához.

Forrnak az indulatok Észak-Írországban a brexit miatt – Láthatáron az ír egyesülés?

Forrnak az indulatok Észak-Írországban a brexit miatt – Láthatáron az ír egyesülés?

Pandora-szelencéjének kinyílására, a brit koronához hű északír protestánsok évtizedek óta nem látott elégedetlenségére figyelmeztet az unionista paramilitáris szervezetek tanácsának elnöke amiatt, hogy a brexit-megállapodás révén Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi része között tényleges határ jött létre, ami komoly fennakadást okozott a kétoldalú kereskedelemben. Az unionisták félelme szerint a jelenlegi helyzet az ír újraegyesítés ügyét segítheti elő. Szakértők szerint azonban Észak-Írország különleges helyzete, miszerint egyszerre tagja az uniós közös piacnak és a brit vámterületnek, hosszú távon jelentős gazdasági előnyökkel járhat, ami az ír újraegyesülésről szóló esetleges népszavazáson akár komoly vonzerőt jelenthet az Egyesült Királyságon belüli maradás mellett.

Brexit-végkifejlet: miért volt ilyen nehéz?

Brexit-végkifejlet: miért volt ilyen nehéz?

2016. június 23., az ominózus népszavazás óta, a Brexit-folyamat úgy kígyózott az átlagos újságolvasó szeme előtt, mint valami végeláthatatlan szappanopera: az utolsó pillanatban mindig közbejött valami, egy nem várt fordulat, majd a történet folytatódott tovább. Lassan már a szakemberek számára sem volt egyértelmű, vajon a briteknek sikerül-e valaha is teljesen elszakadniuk az Európai Uniótól. 2020 karácsonyán úgy tűnt, a történet véget ért: az utolsó pillanatban tető alá hozott kereskedelmi megállapodásnak köszönhetően 2021. január 1-től alapvetően változik a brit-EU viszony. Ugyanakkor még mindig maradtak nyitott kérdések. Ebben az írásban annak próbálunk meg utánajárni, mi van a háttérben, miért volt ennyire nehéz.

2020 kijelölte Amerika irányát: 2021-ben Európa sorsa fog eldőlni

2020 kijelölte Amerika irányát: 2021-ben Európa sorsa fog eldőlni

Amerikai elnökválasztás, az Európai Unió hatásköreinek kibővítése és az ehhez kapcsolódó vétóvita, Brexit-tárgyalások – a tavalyi évben szinte egy percig sem unatkoztunk, annyi fontos piacmozgató politikai fejlemény zajlott le a szemünk láttára. Idén sem lesz viszont eseménytelen az év, főlek annak utolsó hónapjai, Európa számára pedig különösen fontos év elé nézünk. Amerikára viszont idén is oda kell majd figyelnünk, hiszen Joe Biden beiktatása után megtudhatjuk, hogy pontosan milyen irányt is vesz a világ vezető gazdasági és politikai hatalma.

Péntekre elfogyott a lendület az amerikai tőzsdéken

Péntekre elfogyott a lendület az amerikai tőzsdéken

Az ázsiai tőzsdék ma rosszul teljesítettek, Európában felemás nyitást láthattunk, a hangulatot többek között a Brexit-tárgyalások alakulása és a Moderna vakcinájáról érkezett hír mozgathatta ma meg, a kora délutáni órákban is az iránykeresés volt a jellemző a vezető indexeknél. A magyar börze a sereghajtók között volt, kétségbeejtő novemberi halálozási adat érkezett a KSH-tól. Enyhe emelkedéssel kezdték az utolsó kereskedési napot a vezető tengerentúli indexek. Több okuk is lehet az optimizmusra az amerikai befektetőknek, ugyanis közeleg a költségvetési élénkítő csomagról szóló megállapodás, illetve a Moderna koronavírus-vakcinájának sürgősségi engedélyeztetése is megtörtént tegnap. Végül a hét utolsó napjára elfogyott a lendület az amerikai tőzsdéken, és az előző napok csúcsdöntései után végül a tegnapi záróértékek alá süllyedtek az indexek.

Végre eldőlhet a jogállami kritérium, az EU-s költségvetés és a Brexit sorsa

Végre eldőlhet a jogállami kritérium, az EU-s költségvetés és a Brexit sorsa

Csütörtök hajnalban kezdődik a következő EU-csúcs, ahol az európai állam és kormányfők az újjáépítési alap, a jogállamiság és a költségvetés mellett a brexitről is tárgyalhatnak. Magyarországon az MNB tart kamatdöntő ülést kedden. A héten ezen kívül nem sok érdemi dolog történik, sem Magyarországon, sem a világgazdaságban nem lesz mozgalmas a hét.

Orbán Viktor Brüsszelből jelentkezett és reménykedik

Orbán Viktor Brüsszelből jelentkezett és reménykedik

Megkezdődött csütörtökön az Európai Unió vezetőinek csúcstalálkozója, és a helyszínre már megérkezett Orbán Viktor. A kormányfő egy rövid videóban számolt be előzetes várakozásairól.

Megint külföldről mondanak ítéletet a magyar gazdaság felett

Megint külföldről mondanak ítéletet a magyar gazdaság felett

A héten teszi közzé frissített előrejelzését az IMF. A prognózisra Magyarországon is érdemes odafigyelni, mert a valutaalap eddig kifejezetten optimista volt a magyar gazdasággal kapcsolatban, még mindig a 3%-os visszaesést mutató előrejelzésük van érvényben - de már csak keddig. A héten lesz még egy nagyon fontos EU-csúcs is, ahol a Brexittel kapcsolatos fejleményeket tárgyalják meg az állam- és kormányfők.

Hogyan reagálnak a piacok és a gazdaság a világ két legfontosabb eseményére?

Hogyan reagálnak a piacok és a gazdaság a világ két legfontosabb eseményére?

Az amerikai elnökválasztás a hajrára fordult, Joe Biden előnye jelentős. A SEB Bank friss elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy Biden győzelme amellett, hogy tőzsdei korrekciót is hozhat, nagyobb hiányt eredményezhet az amerikai költségvetésben. A Brexit-vitában pedig jövő héten eldőlhet, hogy Boris Johnson fenyegetése igaz volt-e, vagy csak egyszerű blöff.

Brit külügyminiszter: az EU hajlandó lenne újratárgyalni a Brexit-csomagot

A brit külügyminiszter szerint megfelelő brit javaslat esetén az Európai Unió hajlandó lenne újratárgyalni a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodást, annak érdekében, hogy megoldás szülessen az ír-északír határellenőrzés problémájára.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ők a leggazdagabb magyar nyugdíjasok
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.