Csalódtak az EU-s szabályokban, akik a pénzedet kezelik

A CFA Institute által megkérdezett befektetési szakértők szerint a tavaly januárban útjára indított MiFID 2 és Priips sem váltotta be a hozzá, elsősorban szabályozói oldalról fűzött reményeket - számol be a hírről a Financial Times.

Marc Faber a negatív kamatokról: nem volt még ilyen a történelemben

Azok után, hogy a válságot követően reálértelemben meredeken csökkent az emberek életszínvonala, nem meglepő, hogy megszavazták a Brexitet vagy Trumpot elnöknek - véli a neves befektetési szakember, Marc Faber. A regionális CFA társaságok közép-kelet európai konferenciáján a befektetési guru aggodalmát fejezte ki a negatív kamatok miatt, egyelőre ő sem látja, mi vethet véget ennek az időszaknak. A CFA Institute és a CFA Society Poland közös rendezvényének szakmai előadásaiban szó volt arról is, hogy egyre nő a politika szerepe a világgazdaságban, az egyes politikai ideológiák térnyerése sokszor még a hitelminősítőknek is gondot okoz, amikor egy ország le- vagy felminősítéséről kell dönteni.

Varsóban gyűlnek össze a megmondó emberek

A CFA Institute a CFA Society Polanddel karöltve rendezi meg az ötödik International Central and Eastern European Investment konferenciát, amely idén Varsóban kap helyet.

Te is készülsz a nagy júniusi vizsgára? Jó, ha ezt tudod a CFA-ről

Június elején jön a világon már egyre többeket érintő CFA-vizsga, Magyarországon is évről évre nő a CFA-vizsgára jelentkezők száma. Az aktualitásán felbuzdulva utánajártunk, tényleg megéri-e ezt a sok tanulást a CFA, egyáltalán hányan vannak a világon már tagok és mennyire ragaszkodnak ehhez a munkaadók egy-egy állásnál.

Jönnek a robottanácsadók - Itt a profik véleménye erről

A világ professzionális befektetési elemzői úgy vélik, a szélesebb tehetős rétegnél a robotok elkezdik átvenni a befektetési tanácsadók helyét, viszont a leggazdagabb ügyfeleket és az intézményi befektetőket továbbra is emberek szolgálják majd ki - derül ki a CFA Institute globális felméréséből.

Most jönnek a hazai nagyágyúk

Macedón belpolitikai válság? Orosz-ukrán háború? Olajár-zuhanás? Mutatjuk, mire érdemes figyelni a Richter, a Mol, a Magyar Telekom és az OTP gyorsjelentésében.

Káosz, pánik, zuhanás, rali? Mi jön a görög dráma végén?

Görögország napokon belül csődbe mehet, ráadásul egyre reálisabb forgatókönyv az is, hogy a görögök az eurózónát is elhagyják, az pedig nehezen kontrollálható eseménysorozatot indíthat el. Profi befektetőket kérdeztünk arról, milyen forgatókönyvekkel érdemes számolni, milyen tőkepiaci hatásokkal járhatnak az egyes kimenetelek, és hogy hogyan érdemes most befektetni.

Begyújtotta a rakétákat a MOL

Ma hajnalban tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a MOL, mely kedvező képet mutat az elemzői várakozásokkal összevetve, a társaság a fontosabb eredménysorokon szinte kivétel nélkül felül tudta teljesíteni az előrejelzéseket.

A beszámoló főbb pontjai:

  • A tovább zuhanó olajár betett a kutatás-termelésnek, amit a növekvő kitermelés, az alacsonyabb kitermelési költség és a gyengébb forint sem tudott ellensúlyozni
  • Kurdisztánban csökkent a kitermelés
  • A finomítás viszont megtáltosodott, a jövedelmezőség javult, a finomítói termelés nőtt, ahogy a kiskereskedelmi értékesítés is, a petrolkémia pedig szárnyra kapott
  • A gáz szegmensben is magasabb profitot ért el a MOL
  • Az iparágban kiemelten figyelt EBITDA közel 50 százalékkal emelkedett
  • A negyedévben nem voltak egyszeri tételek (a bázisidőszakban viszont igen), a riportált EBITDA 21 százalékkal emelkedett
  • A pénzügyi sor szinte a teljes üzemi profitot elvitte, főként a hitelek, vevők és szállítók időszak végi átértékelésének vesztesége miatt
  • A 12 havi gördülő egy részvényre jutó eredmény tovább csökkent
  • Az eladósodottság emelkedett, de így is bőven a komfortzónában van
  • Az operatív készpénztermelés csökkent
  • Optimista menedzsment kommentár, megerősített várakozások


A gyorsjelentés alapján pozitív reakcióra számítunk a részvényeknél, persze fontos azért kiemelni, hogy az árfolyam az utóbbi hónapokban igen sokat emelkedett. A papírok számára a kedvező negyedéves eredmények mellett erősítő tényező lehet az értékeltség is, a jelenlegi szinteken is még alulértékeltnek tűnnek a profitnövekedési kilátások fényében. Egyedül talán a kurdisztáni kitermelés alakulása okoz bizonytalanságot, kérdés, hogy a mostani visszaesés mellett is sikerül-e hozni a korábban adott kitermelési várakozásokat.

A rubel sem tudta megfékezni a Richtert

Ma hajnalban tette közzé az idei első negyedévre vonatkozó beszámolóját a Richter, ami kellemes meglepetéssel szolgált, a társaság valamennyi fontosabb eredménysoron felül tudta teljesíteni az elemzői várakozásokat. Az üzemi és nettó eredmény tekintetében a felülteljesítés látványos volt.

A jelentős főbb pontjai:

  • 11 százalékos forgalomnövekedés Magyarországon
  • Oroszország és Ukrajna továbbra is gyenge
  • Nyugat-Európa az Esmya-nak köszönhetően stabil, erős
  • Amerikában szépen nő a forgalom, ahogy az új piacokon is
  • A rubel jelentős leértékelődése ellenére javult a fedezeti hányad...
  • ...ami a működési költségek csökkenésével együtt jelentős üzemi eredmény növekedést hozott
  • A kiemelten figyelt üzemi eredményhányad 16 százalékra ugrott, messze felülmúlva az idei évre adott 10 százalékos menedzsment előrejelzést
  • A pénzügyi sor is segített, így régóta nem látott mértékű adózott eredményt ért el a társaság
  • A hosszabb távú profitfolyamatok ismét javulásnak indultak
  • A nettó pénzállomány emelkedett, egy részvényre vetített értéke a tőzsdei ár 12 százaléka
  • Az Esmya 9,7 millió eurós forgalmat hozott az egész évre tervezett 47 millióból
  • A Richter egyszeri mérföldkő-bevételt kapott, melynek pontos összege nem ismert.


A gyorsjelentés alapján pozitív reakciókra számítunk a részvények piacán, persze érdemes azért hangsúlyozni, hogy a papírok az utóbbi hetekben sokat emelkedtek már. A társaság szokás szerint reggel 9 órakor kezdi az eredményeket értékelő tájékoztatóját, melyen az elhangzó információk szintén befolyásolhatják az összképet.

Az évtized üzlete: Quaestor-kötvények!

Mindenki csak fogja a fejét, amikor piramisjátékokról esik szó, pedig sokan elfelejtik, hogy egyes befektetők ezeken igencsak sokat tudnak keresni. Elég csak a Quaestor példáját megnézni: számításaink szerint a Quaestor-kötvényekbe való befektetés az utóbbi közel 8 év egyik legjobb üzlete volt: éves 8 százalék feletti hozam, a végén teljes körű kártalanítás. A kibocsátó cég kockázatait elfelejthetjük, sőt, bizonyos esetekben még meg nem szolgált kamatot is keresünk. Egy ilyen játék maga a tökély. Már csak azt kell megtalálni, melyik lesz a következő.

Nem kell félni, úgyis megmentenek!

A múlt héten benyújtott törvényjavaslat értelmében valamennyi Quaestor-kötvényest kártalanítanának, függetlenül attól, hogy normál vagy fiktív kötvényekről van szó. A kártalanításra jogosultak körét ráadásul olyan mértékben kiszélesítenék, amennyire csak lehet. Félreértés ne legyen, nem a kártalanítással van bajunk, hanem azzal, hogy a politika egy tollvonással képes bizonyos befektetői csoportokat indokolatlan előnybe hozni másokkal szemben. Mit szóljanak mindehhez az egykori E-Star kötvényesei, akik nem kis áldozatok árán végül részvényesek lettek, tőkeköveteléseik viszont máig nem térültek meg? Vagy a Btel és a Hungária Értékpapír kötvényesei? A tőkepiaci kártalanítás Magyarországon épp úgy működik, mint a gazdaság többi területe: lehetetlen tervezni. Nem tudni, hogy ha baj van, ki, mikor és mennyit fog kapni.

A Quaestor-kötvényeseknek ilyen módon való kimentése ugyancsak nem segíti elő a tudatos pénzügyi magatartás kialakulását. Mármint azon magatartásét, ami egy normálisan működő, fejlett tőkepiacon elvárható volna. Egyre inkább úgy tűnik viszont, hogy a magyar átlagember igenis tudatos, olyan döntéseket hoz, ami az itteni intézményrendszeri keretek között célravezető: átlag feletti hozamokra vadászik, majd ha baj van, üti az asztalt. A végén meg kimentik.

Felrobbant a Telekom - Erre érdemes lesz odafigyelni!

Év eleje óta látványos rali bontakozott ki a Magyar Telekom részvényeinél, amit most már az is fűt, hogy Varga Mihály nyilatkozata alapján a kormány felülvizsgálja a távközlési szektor adóztatását. Miért lehet ez lényeges? Többek között amiatt, mert 2013-ban az MSCI a részvények árfolyamának esése miatt dobta ki a Telekomot az MSCI Magyarország (standard) indexből. A papíroknak az elitklubba való visszakerüléshez sokat kellene még behozni, ugyanakkor a befektetőknek a jövőben ismét érdemes lehet majd az MSCI index felülvizsgálatait és a Magyar Telekom fejlett piacokhoz mért relatív teljesítményét követni.

Miért kerülnek bajba a brókercégek?

Újabb brókercég került idehaza a felügyelet célkeresztjébe, az ügyben letartóztatások történtek, a befektetők pedig láthatóan idegesek, hozzánk is egyre több panaszlevél fut be. A brókercégek rémesen egyszerű alaptevékenysége folytán joggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon miért kerültek bajba egyes hazai szereplők? Az alábbiakban azt vizsgáltuk, mely klasszikus okosságok szülhették ezt a kellemetlen helyzetet, aminek következtében a szektor egy jelentős szereplője csukta be kapuit. Az események rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos a megfelelő brókercég kiválasztása, ez messze a legnagyobb kockázati tényező ezen a piacon.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul péntektől a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.