deloitte

Csendben óriási átalakulás zajlik az energiaszektorban

Csendben óriási átalakulás zajlik az energiaszektorban

Más iparágakhoz képest némi késéssel ugyan, de az energiaszektort is elérte a digitális transzformáció. A folyamat ugyan nem a közelmúltban kezdődött, az 1980-as évek óta már biztosan tart, a most megfigyelhető átalakulás azonban kiterjedtségében, hatásában messze felülmúlja a korábbiakat - mondta el Mező Csaba, a Deloitte Zrt. partnere "Digitális transzformáció az energiaszektorban" című nyitóelőadásában a Portfolio Clean Energy & Disruptive Trends Summit 2018 konferencián. A transzformáció olyan gyors és olyan mélyreható, hogy egyebek mellett a stratégiai tervezést is alapvetően átalakítja, így a helyzetelemzések régi kérdései helyett újak merültek fel.

Beindul a banki konszolidáció, Magyarországon több ilyen ügylet is jöhet

Az elmúlt néhány év konjunktúrája a belföldi tőke felhalmozódását segítette, így a hazai cégeknek nagyobb tere nyílt, hogy akvizíciós úton növekedjenek, ugyanakkor a magyar piac mérete óhatatlanul korlátozza a tranzakciók méretét. Csűrös Balázs, a Deloitte Magyarország tanácsadási üzletágának partnere szerint a nemzetközi trendeknek megfelelően zajlik a konszolidáció a regionális pénzügyi szolgáltatói szektorban, mivel több nemzetközi csoport úgy ítéli meg, hogy számára a közép-európai régió nem alapvető fontosságú. A Portfolio-nak adott interjúban a szakember beszélt arról is, mennyire nehezítik meg a szigorúbb jogszabályi és hatósági elvárások az M&A-piaci ügyletek teljesülését és milyen hatással lehet a felvásárlási piacra egy esetleges kereskedelmi háború és a protekcionista intézkedések.

Egyetlen járható út van az energiacégek előtt?

Az energiaszektor digitalizációját egy alapvető kulturális hatás motiválja, ami elsősorban a kontroll igényének megjelenését jelenti a társadalomban. Mindez új válaszokat tesz szükségessé azon kérdésekre, melyek szerint ki számít szolgáltatónak, ki számít energiatermelőnek, ki számít fogyasztónak - hívta fel a figyelmet Fazekas Imre, az Upwards Motion társalapítója. A most felnőtt generáció irtózik attól, ami bonyolult és nem lehet telefonról megoldani. Ezt a bankszektor már kezdi lekövetni (például élő chatszolgáltatással) - ez az egyetlen járható út az energiaszektor számára is - mondta Tőzsér Áron, a Microsoft Magyarország energetikai üzletágigazgatója a Portfolio Clean Energy & Disruptive Trends című konferenciáján, aki szerint, amennyiben az energiavállalatok továbbra is úgy működik mint eddig, akkor "beleállnak a földbe, mint a dárda".

Brutálisra hízott az európai fociba érkező pénz

Pénzügyi rekordot döntött az európai profi labdarúgósport élvonala, amelynek összesített bevétele először lépte át a 25 milliárd eurót a tavalyi szezonban. A Deloitte nemzetközi könyvvizsgáló cég 27 éve állítja össze az európai labdarúgás pénzügyi mérlegét - Annual Review of Football Finance - az előző évadra visszatekintve. A csütörtökön Londonban ismertetett új összesítés kimutatja, hogy a 2016/17-es szezonban az európai futballpiac 25,5 milliárd euró bevételt ért el, 4 százalékkal többet, mint 2015/16-ban.

Rendkívüli kihívás előtt állnak a magyar energiavállalatok

Némi lemaradással ugyan, de már az energiaszektorban is folyik a digitális transzformáció, amelynek várhatóan nagy hatása lesz az egész iparágra. A digitalizáció a magyar energiaszektor előtt álló egyik legnagyobb kihívás a következő években, amibe már csak azért is érdemes belevágni, mivel a digitális transzformáció akár 20-30 százalékkal is javíthatja a pénzügyi eredményességet. Az a vállalat pedig, amelyik úgy dönt, hogy kimarad a digitális átalakulásból, ügyfelei egy részének elvesztését kockáztatja - mondta el Mező Csaba, a Deloitte Magyarország energiaszektorának vezetője a Portfoliónak. A digitalizáció magyar energiavállalatok számára jelentett kihívásairól és lehetőségeiről, a legsürgetőbb feladatokról a Portfolio június 7-i konferenciájának résztvevői első kézből tájékozódhatnak a Deloitte szakértőjétől.

Teljesen átrendezheti az energiaszektort a blokklánc

Teljesen átrendezheti az energiaszektort a blokklánc

Bár megvalósítása jelentős beruházási igénnyel jár, a blokklánc alkalmazása az energia és nyersanyagszektorban több tekintetben is előnyös változásokat hozhat a társaságoknak. Javíthatja a cég láthatóságát, növelheti a működés hatékonyságát és egyszerűsítheti a folyamatokat. A technológia tehát jelentős addicionális előnyöket hozhat az iparág vállalatai számára, amelyeknek azonban a kedvező hatások maximalizálása érdekben bizonyos esetekben célszerű együttműködniük - következtet a Deloitte elemzésében. A digitalizáció, így a blokklánc energiaipar számára kínált lehetőségeiről a Portfolio június 7-i konferenciájának résztvevői részletesen tájékozódhatnak.

Deloitte: a cégek harmada tért át az IFRS-re

A Deloitte Magyarország második alkalommal készítette el IFRS felmérését, hogy feltérképezze, miképp gondolkoznak a cégek az IFRS áttérésről, annak időzítéséről és legnagyobb kihívásairól.

Csúnyán le van maradva Magyarország a digitális forradalomban

1,3 millió ember van Magyarországon, aki digitálisan megszólítható lenne, de jelenleg még csak bankfiókokat használ. Hazánk viszonylag le van maradva a digitálisan fejlettebb országokhoz képest, ráadásul egyre több bank és fintechcég lépne a piacra külföldről - közülük a bankok lehetnek sikeresebbek, az ügyfelek ugyanis inkább bennük bíznak, mint a fintechekben - derült ki a Portfolio Hitelezés 2018 konferenciáján.

Megrekedt Magyarország a bankok digitális rangsorában

A régióban kilenc országból hetedik helyen állnak a magyarországi bankok a digitális fejlettséget tekintve. Ahhoz, hogy jelentős változást lehessen rövid idő alatt elérni, nagy innovációkra volna szükség, amit nem látni a magyar bankszektorban. Ugyanakkor egyedi megoldások szintjén van, amiben Európában is élen járunk. A fintech szektor és a bankszektor közös jövőjéről, a PSD2 szabályozásról, az azonnali átutalásról és a blockchain technológiáról Mérth Balázzsal, a Deloitte Magyarország pénzintézeti szektorának vezetőjével és Drácz Dániellel, a Deloitte Magyarország digitális üzletágának szenior tanácsadójával beszélgettünk. Mérth Balázs előadást tart a témában szerdai Hitelezés 2018 konferenciánkon.

Napenergiaboom Magyarországon: most jöhet csak a java

A Magyar Energetikai és Közmű-szolgáltatási Hivatal (MEKH) által nemrég közrebocsátott adatok alapján úgy tűnhet, hogy lecsengőben van a napelem parkok létesítéséért az elmúlt években folytatott aranyláz: 2016-ban kötelező átvételi jogosultság (KÁT) megállapítására több mint 2000 kérelmet nyújtottak be, ezzel szemben 2017-ben csak a tizede érkezett a METÁR - a KÁT-ot 2017 januárjától felváltó megújuló támogatási rendszer - bármely formájának igénybevételére. Ugyanakkor a MEKH által publikált adatokból kitűnik, hogy a megújuló kiserőművekre irányuló bővítési kedv az új támogatási rendszerben is kitarthat; sőt, a Deloitte szerint tovább fogja fokozni a hazai naperőmű 'boom'-ot.

Szárnyalni fog Közép-Európa 2018-ban a cégek szerint

A közép-európai cégek pénzügyi igazgatói optimistábbak cégük gazdasági kilátásait illetően, mint az elmúlt három évben bármikor, a pozitív szemlélet legfőbb oka a 2018-ra várt gazdasági növekedés - derül ki a Deloitte pénteken ismertetett felméréséből.

Műtárgybefektetés: sok tanulás, de jó üzlet

A Deloitte 2017 végén, immár hatodik alkalommal mutatta be az Art & Finance riportját. A műtárgy.com most a majdnem háromszáz oldalas jelentésnek a műalkotások befektetési aspektusáról szóló fejezetéből szemezget. A teljes tanulmány itt érhető el.

Németországban terjeszkedne az Alteo

A németországi terjeszkedés lehetőségét vizsgálja az Alteo, amely három fő területen kíván növekedni - mondta ifj. Chikán Attila, a cég vezérigazgatója a Napi.hu-nak. A társaság decemberben fontos mérföldkőhöz ért, miután megújuló erőművi portfóliójában megjelent az első üzemelő naperőmű is.

Durva hekkertámadás a világ egyik legnagyobb könyvvizsgálójánál

Szeptember végén derült ki, hogy hekkertámadás érte a Deloitte szervereit, a Guardian információi szerint azonban jóval nagyobb támadásról lehet szó, mint amiről az első hírek szóltak, ráadásul a könyvvizsgáló sem biztos abban, hogy pontosan milyen adatokhoz férhettek hozzá illetéktelenek.

Négy tényező, ami meghatározza az egészségügy jövőjét

Négy tényező, ami meghatározza az egészségügy jövőjét

Drámai és alapvető változások mennek végbe az egészségügyi szektorban, amihez mind a szolgáltatóknak, a betegeknek és a finanszírozóknak is alkalmazkodniuk kell. Világszinten a költségek emelkedésébe mutatnak a tényezők, ami válaszlépéseket kényszerít ki a szereplőkből: a szolgáltatók oldalán konszolidáció jellemző világszerte, miközben egyre több érv szól az értékalapú ellátás mellett - vetíti előre globális egészségügyi anyagában a Deloitte.

Új erők formálják át a bankvilágot - Elmarad a nagy felfordulás?

A forradalom, amely teljesen átalakítaná a pénzügyi ökoszisztémát, nem következett be. Viszont abban nagyon sikeres voltak a fintech cégek, hogy az innovációs ciklust elképesztően felgyorsították és az ügyfélélményt javították. Melyek azok az erők, amelyek átformálják a pénzügyi ökoszisztémát? A Deloitte és a World Economic Forum közös tanulmánya erre kereste a választ.

Lakást adnál bérbe? Ekkora hozamokra számíthatsz

A lakásbérleti hozam a fővárosban és több egyetemi városunkban is meghaladta a bruttó 7 százalékot 2016-ban, ami nemcsak a többi régiós fővároshoz viszonyítva magas érték, hanem európai összehasonlításban is kiemelkedő. Ezzel szemben nálunk az egyik legalacsonyabb a bérelt ingatlanban élők aránya. Egy 70 négyzetméteres saját lakáshoz, a magyaroknak 8 évnyi teljes átlagfizetésüket kell félretenniük - derül ki a Deloitte Európai Ingatlan Index tanulmányából.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ennyi volt! - Lázár János rendelettel irtja ki a nyerészkedést az építőiparból
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.