devizahitel

Devizahitelek: itt az Európai Bíróság nagy döntése

A magyar jelzáloghitelesek számára is érdekes ítéletet hozott ma az Európai Bíróság egy román ügyben. A testület ezúttal sem mondta ki, hogy a devizaárfolyam-kockázat áthárítása miatt semmis lenne a hitelszerződés, ehelyett arra hívta fel a figyelmet, hogy a kérdés csak akkor vizsgálható, ha az erre vonatkozó feltételről nem világosan és érthetően adott tájékoztatást a bank. Hogy ez az egyedi esetben fennáll-e, azt a román bíróságnak kell megvizsgálnia. Akik tehát abban bíztak, az ítélet hatására lavina indulhat el Magyarországon is, azoknak (legalábbis első értelmezésünk szerint) csalódniuk kell. Vannak persze további, magyar ügyek is a bíróság asztalán, kérdés, ezek sorsára milyen hatással lesz a mai ítélet.

Minden idők egyik legfontosabb devizahiteles ítélete jön

A jövő héten egy román ügyben arról határoz az Európai Bíróság, tisztességtelen-e, hogy a bankok egyoldalúan a fogyasztókra hárították az árfolyamkockázatokat - írja a Magyar Idők.

Ezermilliárdos devizahiteles ügyről dönt az Európai Bíróság

Rövid idő alatt újabb öt magyar devizahiteles ügy futott be az Európai Bírósághoz. A legfontosabb kérdése ezeknek az, hogy uniós jog szerint is elfogadható-e a megoldás, ha az adós viseli az árfolyamváltozásból eredő veszteségeket.

A lengyelek még mindig arról vitáznak, mi legyen a devizahitelekkel

Devizahiteles csapdába került Lengyelország, de ezúttal nem az ügyfelekre, hanem a szabályozókra gondolunk: közel két éve nem sikerült összeállítani egy valamire való "mentőcsomagot". A bankok csak a rászorulókon segítenének, a felügyelet viszont a devizahitelek minél szélesebb körű, önkéntes konverziójára próbálja rábírni a bankokat.

Indul a lavina: bajban a figyelmetlen lakáshitelesek

Akár 15%-os törlesztőrészlet-emelést, rosszabb esetben pedig futamidő-hosszabbítást is hozhat a következő másfél év a volt devizahitelesek egy része számára. Idén és jövőre tömegével jár le ugyanis az árfolyamgát 5 éves időszaka, közel 170 ezer jelzáloghiteles lehet érintett. Alábbi ábránkon mutatjuk: most májusban és júniusban válik igazán tömegessé a probléma.

Lakáshitelesek, figyelem: hónapokon belül itt a nagy törlesztőrészlet-emelés

Tömeges, akár 15%-os törlesztőrészlet-emelést, rosszabb esetben pedig futamidő-hosszabbítást is hozhat a következő másfél év a volt devizahitelesek egy része számára. Most áprilistól ugyanis tömegével jár le az árfolyamgát 5 éves időszaka, és közel 170 ezer jelzáloghiteles lehet érintett. Azok a leginkább veszélyeztetettek, akiknek a 2015-ös elszámolás csak kis mértékben csökkentette a tőketartozását (akár eltűnt a gyűjtőszámla-tartozásuk, akár nem), illetve akik a Portfolio többszöri figyelmeztetése ellenére azóta sem kérték a törlesztőrészletük rögzítésének a megszüntetését.

Egy európai állam teljesen visszafizette devizaadósságát

Egy európai állam teljesen visszafizette devizaadósságát

Tegnap a fennálló deviza alapú államadósságának utolsó, 1,5 milliárd dolláros részét is visszafizette Dánia, ezzel pedig 183 év óta először a központi költségvetésnek csak dán koronában denominált kötelezettsége van - olvasható a dán jegybank által kiadott közleményben.

Megismétlődik a magyar devizahiteles szégyen? Egyetlen ábrán a válasz

Megismétlődik a magyar devizahiteles szégyen? Egyetlen ábrán a válasz

Ismét elkezdődött a magyar lakosság eladósodása abban az értelemben, hogy tavaly nyár óta több hitelt veszünk fel, mint amennyit törlesztünk. Egyetlen ábrán szeretnénk azonban érzékeltetni, milyen nagy a különbség a 2008 előtti hitelbuborék és a mostani helyzet között.

Nyakunkon a lakáshitelválság? - 10 pontban az igazság

Akit a devizahiteles kígyó megmart, már a forinthiteles gyíktól is fél. Nem árt ezért összefoglalni, miért is gondoljuk, hogy a lakáshitelezés mostani fellendülése jóval veszélytelenebb, mint a válsághoz vezető, 10 évvel ezelőtti hitelbuborék.

Még mindig 18 ezer devizahiteles per zajlik az országban

Közel 60 ezer devizahiteles ügyben fordultak bírósághoz az elmúlt években, és az eljárások harmada, vagyis több mint 18 ezer per még mindig folyamatban van - írja a Magyar Nemzet.

Nagy devizahiteles ítélet készül: mégis belenyúlnak az árfolyamokba?

Újabb magyar devizahiteles ügy került a napokban a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság asztalára. Többek között az árfolyamkockázat viselésének kérdéskörét is feszegeti friss beadványában a Fővárosi Ítélőtábla. Tárgyalásra valamikor az év második felében kerülhet sor, ítéletre még később. Nem tartjuk valószínűnek, hogy a bankokra hárítanák utólag az árfolyamkockázatokat (ez több ezer milliárd forintot mozgatna meg), de jogi tanulságai miatt mindenképpen érdemes figyelemmel követni az ügyet.

Eddig 155 millió forintnyi bírságot szabott ki az MNB a devizahiteles elszámolások kapcsán

Lezárta az MNB a banki elszámolásokhoz, forintosításhoz kötődő témavizsgálatát, a 322 pénzügyi intézménynél végzett ellenőrzések nem tártak fel rendszerszintű hibát. A hibázó piaci szereplők jellemzően még a vizsgálat ideje alatt kijavították a jegybank által feltárt hiányosságokat, az MNB által előírt további kötelezéseket pedig jelenleg teljesítik - írja sajtóközleményben az MNB.

Négymilliárd eurót kapnak a spanyol hitelesek a bankjuktól

Az Európai Unió Bírósága úgy döntött szerdán, hogy a spanyolországi bankoknak vissza kell téríteniük jelzáloghiteles ügyfeleiknek a tisztességtelenül beszedett kamatokat. Mintegy négymilliárd euró volt az ítélet tétje.

Devizahiteles Kúria-döntés: mégis volt végtörlesztési kartell (2.)

Az első MTI-tudósítással ellentétben nem a végtörlesztési kartellt megállapító GVH-határozatot törölte el, hanem a kiszabott bírságról szóló eljárás újbóli lefolytatását rendelte el tegnapi döntésével a Kúria - hangsúlyozta megkeresésünkre a GVH szóvivője. A Kúria írásbeli ítéletének megjelenésééig egyelőre nem tudnak nyilatkozni a hivatalnál a várható következményekről és arról, mikor kaphatják vissza a bírság összegét (ha egyáltalán visszakapják) a bankok.

Devizahiteles Kúria-döntés: csaknem 10 milliárd járhat vissza a bankoknak

A Kúria új eljárásra kötelezte a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH) a bankok végtörlesztési kartellgyanújának ügyében kedden Budapesten kihirdetett határozatában, és hatályon kívül helyezte a hivatalnak tizenegy bankra csaknem tízmilliárd forint bírságot kiszabó korábbi határozatát. A döntés volt vagy jelenlegi ügyfeleket nem érint, csak a GVH és a bankok viszonyába nyúl bele.

Örömhír a volt devizahiteleseknek: csökken a törlesztőrészlet

Hiába tartja már május óta 0,9 százalékon az alapkamatot az MNB, a meglévő lakossági hitelek kamatszintje és ezáltal törlesztőrészlete azóta is csökken, a Bubor ugyanis egyre jobban elszakad az alapkamattól. Ehhez kapcsolódó hír, hogy november 1-jével átvette a jegybank a Bubor és más referenciamutatók kezelését a Magyar Forex Társaságtól.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ők a leggazdagabb magyar nyugdíjasok
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.