eu

Indul a verseny: új EU-s pénzek nyílnak meg Magyarország számára

Indul a verseny: új EU-s pénzek nyílnak meg Magyarország számára

Még mindig nehézkes területnek számít Magyarországon a közvetlenül pályázható EU-s források kérdésköre. Ezekről a pénzekről nem tagállami szinten, hanem Brüsszelben döntenek, és a kiírások gyakran jobban alkalmazkodnak a nagy tagállamok igényeihez. Mindemellett lehetne azért tenni, hogy sikeresebbek legyünk azokban a szektorokon és országokon átnyúló együttműködések kialakításában, amik segíthetnék a magyar szereplőket a forrásbevonásban. Most ráadásul élesben bizonyíthatnak a hazai pályázók, a napokban ugyanis új pályázati csomag (várhatóan közel 30 pályázatot tartalmazó) nyílik meg a fenntarthatóság, környezetvédelem és a zöld átállás területén. A részletekről Petri Bernadett, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója beszélt a Portfolio Business podcast új adásában.

Brüsszel saját forradalmat indított, felforgatnák az egész EU-s rendszert

Brüsszel saját forradalmat indított, felforgatnák az egész EU-s rendszert

Az Európai Unió az egységes piac teljes reformjára készül, részben erősítenék a tőkepiaci uniót. Brüsszel szerint sürgős intézkedésekre van szükség a tőke mozgását szabályozó intézményi keret és piaci struktúra terén. Továbbá az állami támogatások európai eszközzé alakításával, a szolgáltatási ágazat integrációjának felgyorsításával, az adóügyi széttagoltság kezelésével, valamint az adókikerülés és adókijátszás elleni küzdelemmel az EU megerősítheti az egységes piacot és növelheti versenyképességét a globális színtéren – derül ki az Enrico Letta, a Jacques Delors Intézet elnöke és volt olasz miniszterelnök által írt tervezetből.

Orbán Viktor megfogalmazta hadüzenetét az EU vezetésének és Ukrajnának is üzent

Orbán Viktor megfogalmazta hadüzenetét az EU vezetésének és Ukrajnának is üzent

Orbán Viktor magyar miniszterelnök arra szólította fel az uniós választópolgárokat, hogy a közelgő európai parlamenti választásokon váltsák le a mainstream politikai elitet. A konzervatív és szélsőjobboldali politikusok brüsszeli nemzetközi találkozóján a kormányfő az EU végrehajtó szervét, az Európai Bizottságot vette célba, amiért az szerinte a koronavírus-járványt ürügyként használta fel arra, hogy Magyarországot pénzügyileg zsarolja. A miniszterelnök már nem tartja szuverén országnak Ukrajnát.

Megfenyegette Kínát a német kancellár: EU-s lépések jöhetnek

Megfenyegette Kínát a német kancellár: EU-s lépések jöhetnek

Olaf Scholz német kancellár figyelmeztette a kínai tisztviselőket, hogy kezeljék a túlkapacitást és bánjanak jobban a külföldi cégekkel, megerősítve ezzel az amerikai pénzügyminiszter múlt heti pekingi látogatásán elhangzott kritikákat – írja a Bloomberg.

Az uniós foglalkoztatás és szociálpolitika elmúlt 20 éve

Az uniós foglalkoztatás és szociálpolitika elmúlt 20 éve

A Magyar Közgazdasági Társaság „20 éve az Európai Unióban és a jövő” címmel számos – szakmai partnerszervezettel együttműködve – szakterületenként tekinti át hazánk két évtizedes uniós tagságának tapasztalatait, eredményeit. A következő napokban-hetekben hat rövid elemzésben foglaljuk össze az egy éven át tartó konferenciasorozat eddigi tanulságait, eredményeit.

Az Európai Unió a bővítés csapdájában

Az Európai Unió a bővítés csapdájában

A Magyar Közgazdasági Társaság „20 éve az Európai Unióban és a jövő” címmel számos – szakmai partnerszervezettel együttműködve – szakterületenként tekinti át hazánk két évtizedes uniós tagságának tapasztalatait, eredményeit. A következő napokban-hetekben hat rövid elemzésben foglaljuk össze az egy éven át tartó konferenciasorozat eddigi tanulságait, eredményeit. Ezúttal Heil Péter, az Európai Parlament fejlesztéspolitikai szakértője, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi elnökhelyettese, a Magyar Közgazdasági Társaság Fejlesztéspolitikai Szakosztályának alelnöke mutatja be az uniós bővítés és az ahhoz szükséges intézményi reform kihívásait.

Szankciók: az EU saját bírósága üti a szegeket a korlátozások koporsójába

Szankciók: az EU saját bírósága üti a szegeket a korlátozások koporsójába

Az Európai Unió bírósága két orosz oligarchát, Pjotr Avent és Mihail Fridmant is levetette a szankciós lajstromból, ami veszélyest precedenst jelenthet a Kremlhez kötődő személyekkel szembeni uniós korlátozó intézkedeseknél. A bíróság elutasította azokat a bizonyítékokat, amelyek az oligarchákat Oroszország 2022-es ukrajnai inváziójával hozták összefüggésbe, rámutatva az EU kutatási és hírszerzési eljárásainak hiányosságaira. Mindkét orosz mágnás ügyében a magyar kormány is lobbizott.

Finisben az EU új migrációs paktuma, borítékolható magyar felháborodással

Finisben az EU új migrációs paktuma, borítékolható magyar felháborodással

Az európai törvényhozók szerdán jóváhagyhatják az EU menekültügyi és migrációs rendszerének átfogó felülvizsgálatát, ezzel együtt pedig az új paktumot. A közel egy évtizede megkezdett munka után a reformok jelentős választ jelentenének a tömeges bevándorlás és menekültáradatok okozta kihívások kezelésében. Magyarország végig vétózta a terveket, pedig az Orbán-kormány korábbi elvárásaihoz igazítottak több pontot is a rendszerben.

Uniós vezető: „Már nem fantázia többé egy kiterjedt európai háború”

Uniós vezető: „Már nem fantázia többé egy kiterjedt európai háború”

Josep Borrell, az EU vezető diplomatája arra figyelmeztetett, hogy Európának fel kell készülnie egy esetleges háborúra, mivel egy kiterjedt konfliktus a kontinensen „már nem a fantázia szüleménye”. Borrell kiemelte az Oroszország által jelentett fenyegetést, sőt már hibrid támadások révén Moszkva célba is vette az uniós tagállamokat.

Kompromisszumot találhattak az uniós ukrán gabonavitában

Kompromisszumot találhattak az uniós ukrán gabonavitában

Az Európai Unió meghosszabbíthatja az Ukrajnával kötött vámmentes kereskedelmi megállapodását, miközben figyelembe veszi az aggódó gazdák túlkínálattal kapcsolatos kifogásait. Az Európai Parlament kereskedelmi bizottsága is megszavazta a tagállamok által is támogatott ideiglenes megállapodást, amely javasolja a vámfelfüggesztés és a kvóták egyéves meghosszabbítását, miközben egy vészféket vezetnek be, ha bizonyos termékek importja meghaladja a meghatározott küszöbértékeket. Viszont a Franciaország, Lengyelország és Magyarország által követelt búzakorlátozások nem szerepelnek még a javaslatban.

Átírják a választási kampányszabályokat – lépett Brüsszel

Átírják a választási kampányszabályokat – lépett Brüsszel

Az Európai Unió demokratikus folyamatainak megerősítése érdekében kedden új rendeletek lépnek hatályba, amelyek a politikai reklámok átláthatóságát és azok megrendelőinek elszámoltathatóságát célozzák. Az Európai Bizottság által támogatott intézkedések célja, hogy a polgárok számára lehetővé tegyék a politikai hirdetők és az ő céljaik világosabb megismerését – közölte az uniós végrehajtó testület.

Az EU lesújt Kínára, magyarországi cégeken csattanhat az ostor

Az EU lesújt Kínára, magyarországi cégeken csattanhat az ostor

Margrethe Vestager, az Európai Unió versenyjogi főnöke keddi amerikai látogatása során beszédet tart, amelyben összehangolt erőfeszítéseket szorgalmaz majd Kína gazdasági előrenyomulásával szemben. Az Európai Bizottság már vizsgálja a kínai autógyártók állami támogatásait, amelyek célkeresztjében a Magyarországra készülő BYD, valamint az állítólag itt beruházást tervező Great Wall Motors is áll. Az államszövetség várhatóan komoly extravámokat vethet ki a kínai cégekre, valamint pénzügyit korrekciót is kivehetnek az állami támogatások miatt.

Új világ jön az AI-szabályozásban: hatalmas bírságot kockáztat, aki nem lép

Új világ jön az AI-szabályozásban: hatalmas bírságot kockáztat, aki nem lép

Az EU AI rendelete a világ első olyan jogszabálya, amely átfogóan foglalkozik a mesterséges intelligencia kérdéskörével. A rendelet minden EU tagállamban, így Magyarországon is teljes egészében és közvetlenül alkalmazandó. A legfontosabb teendők a cégek által alkalmazott MI rendszerek feltérképezése és kockázatalapú besorolása, az MI céges elveinek meghatározása és a cégen belül a felelős területek, emberek kijelölése - mondja lapunknak Vári Csaba,  a Baker McKenzie ügyvédje, a terület szakértője. A tét nagy, ugyanis a bírságok összege jelentős, legsúlyosabb esetekben a GDPR bírságokénál is magasabb lehet: extrém esetben az elfogadhatatlan kockázatot jelentő MI rendszerekre vonatkozó szabályok megsértésénél például a bírság összege 35 millió euró vagy az előző évi globális forgalom 7%-a lehet, amelyik magasabb. Erről a témáról is szó lesz a Portfolio április 23-ai AI in Business rendezvényén.

Felzárkózásunkat nem a zsonglőrködés hozza el

Felzárkózásunkat nem a zsonglőrködés hozza el

Talán bennem van a hiba, de Suppan Gergely megnyugtatónak szánt írása („Nincs gazdasági modellváltás, csak finomhangolás”) nem oszlatta el az ország jövőjével kapcsolatos aggodalmaimat. A Portfolio oldalán megjelent cikkében a helyettes államtitkár ugyanis azt bizonygatja, hogy a kormány változatlanul a beruházás- és exportvezérelt növekedés mellett kötelezi el magát. Miközben felzárkózásunkat a közoktatás korszerűsítése segíthetné elő: a képzés középpontjába a vállalkozószellem fejlesztésének kell kerülnie.

Csökken az egyenlőtlenség az EU-ban és Magyarországon, de sötét a látvány a függöny mögé nézve

Csökken az egyenlőtlenség az EU-ban és Magyarországon, de sötét a látvány a függöny mögé nézve

Az Európai Unió 9. kohéziós jelentése alapján óriási földrajzi szakadékok vannak a tagállamokon belül, így Magyarországon is. Ugyan az uniós és országos átlagok javultak a 2000-es évek óta hangsúlyos szociális területen, rengeteg egyenlőtlenség kezeletlen maradt a kisebb régiók szintjén az egész EU-ban. Nem ok nélkül gondolkodik az Európai Bizottság a teljes támogatási rendszer átgyúrásán.

Húsz éve az Európai Unióban – Nemzedékek várnak a felzárkózásra Magyarországon mindhiába

Húsz éve az Európai Unióban – Nemzedékek várnak a felzárkózásra Magyarországon mindhiába

A Magyar Közgazdasági Társaság „20 éve az Európai Unióban és a jövő” címmel számos – szakmai partnerszervezettel együttműködve – szakterületenként tekinti át hazánk két évtizedes uniós tagságának tapasztalatait, eredményeit. A következő napokban-hetekben hat rövid elemzésben foglaljuk össze az egy éven át tartó konferenciasorozat eddigi tanulságait, eredményeit.

Történelmi egyezséget kötött az EU és az USA a Kínával rivális országokkal

Történelmi egyezséget kötött az EU és az USA a Kínával rivális országokkal

Az Európai Unió, az Egyesült Államok és más országok elindították az Ásványbiztonsági Partnerségi Fórumot (MSP Forum), amelyhez Kazahsztán, Namíbia, Ukrajna és Üzbegisztán új tagként csatlakozott. Ennek a fórumnak az a célja, hogy elősegítse az együttműködést a kritikus nyersanyagok (CRM) terén, amelyek elengedhetetlenek a globális zöld és digitális átálláshoz. A cél az, hogy az EU és az USA új ellátási láncokat alakítson ki, így csökkentse kitettségét Kína felé.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul péntektől a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.