Corvinus: az idén felvételizőket még nem érintik az átalakítások

A legfrissebb felsőoktatási rangsorok szerint a Budapesti Corvinus Egyetem továbbra a legjobb egyetemek között van az országban, több kara is előkelő helyen szerepel a különböző ranglistákon. 2018-ban a Gazdálkodástudományi Karát jelölték meg a legtöbben a felvételin (6809-en), az elsőhelyes jelentkezések versenyében is ez a kar nyert: 4298-an sorolták a jelentkezési lista élére. Szeptemberben aztán érkezett a hír, hogy az egyetem megújul, fenntartását egy állami alapítású alapítvány veszi át. Pavlik Líviát, az egyetem kancellárját kérdeztük arról, mégis mire számíthatnak azok a hallgatók, akik 2019 őszén kezdik meg tanulmányaikat és mi vár azokra a diákokra, akik 2020-ban nyernek felvételt az intézménybe.

Meg kell tanulnunk, hogy kell üzletelni a kínaiakkal

Októberben megállapodást írt alá a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE), a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a sanghaji Fudan Egyetem. Az együttműködés keretében a Corvinus és a világ legjobb egyetemei között számon tartott Fudan - a MNB szakmai támogatásával - egy speciális, pénzügyi fókuszú vezetőképzést indít. Az első évfolyam februártól indul, az érdeklődés már most is nagy - mutatjuk a részleteket.

Így változhat a képzés a Corvinuson (is): mindenkinek jön a külföldi félév

Érdemben alakulhat át a képzési struktúra több fontos egyetemi szakon, a változás a Budapesti Corvinus Egyetem átalakításának egyik kiemelt eleme. Hamarosan a jelenlegi 3+2 vagy 3,5+2 év helyett 4 éves alapképzési programot és 1 éves mesterképzési programokat hirdethetnek meg, ebbe beletartozik egy féléves külföldi egyetemi képzés vagy szakmai gyakorlat is. Ezek a képzések várhatóan 2020-tól indulnak majd.

Felpörögtek az események a Corvinuson: exkluzív részletek az átalakításról

Új fejezethez érkezett a Budapesti Corvinus Egyetem megújítása: októberben az intézmény vezetőinek kezdeményezésére egy belső projektszervezet alakult, ami az egyetem tartalmi megújulásáért felel. A projektszervezet munkáját egy ismert üzletemberekből álló tanácsadó testület segíti - tudta meg a Portfolio.

Bizakodik az üzleti szféra: jó az irány a Corvinus átalakítására

Bizakodnak, de óvatosak - talán így lehetne összefoglalni azt, mit gondolnak magyarországi cégvezetők, HR-vezetők, üzletemberek arról, ahogy a tervek szerint átalakul a Corvinus egyetem működése. Korábbi, még a bejelentések előtt készült interjúinkból az tűnik ki, hogy az üzleti élet szereplői szerint igencsak szükség van arra, hogy érdemi átalakítások kezdődjenek a magyar gazdasági felsőoktatásban.

Főleg a gyakorlati elemek hiányoznak a magyar felsőoktatásból

A Continental jelentős beruházónak számít Magyarországon, hiszen az elmúlt években több tízmilliárd forint értékben telepített új projekteket itteni üzemeibe. Bár autóipari vállalatról van szó, a fehérgalléros munkavállalóinak többsége gazdasági területen szerzett diplomát. Markus Strothjohann, a Continental magyarországi HR-vezetője főleg a gyakorlat-orientált oktatást hiányolja a magyarországi képzésekről, de már lát ebben javulást. Szerinte a külföldön diplomát szerző szakemberek jobban tudják használni a tudásukat, és komfortosabban érzik magukat üzleti szituációkban, főleg ha angolul kell megszólalni. A pályaválasztás előtt állóknak egy ismert amerikai tévés gondolatával üzent a HR-vezető.

Célba ért a hallgatók kezdeményezése a Corvinus megújításáért

Beszélgessünk a Corvinusról címmel szervezett estet az a csoport, aki néhány hete hirdette meg javaslatait az egyetem megújítására. A felszólalók egyetértettek abban, hogy a felmerült problémák nem csak a Közgázt, hanem a legtöbb hazai egyetemet érintik - a megoldásokra pedig minden fél nyitott.

A magyar diákoknál a csapatmunkán, a kommunikáción kell javítani

Kétezren dolgoznak a Morgan Stanley-nél Budapesten, harmaduk gazdasági diplomával rendelkezik. Fogarasi Norbert, az elemzőcég budapesti irodájának vezetője a Portfolio-nak elmondta: szoros kapcsolatot ápolnak számos felsőoktatási intézménnyel. Tapasztalatai szerint a szakmai tudás tekintetében a magyar diákok általánosságban jobban teljesítenek másoknál. Azonban ha például a csapatmunka vagy a projektek bemutatása során kapott értékeléseket nézzük, a magyar diákok gyakran hátrányban vannak

Sínre tennéd az életed? Van két tippünk, mit és hol tanulj

Hová menjek és mit tanuljak? Ez a két legalapvetőbb kérdés, amivel egy fiatalnak szembe kell néznie, mielőtt igazán nekivág az életnek. Olyan kérdések ezek, amelyekre nagyon nehéz megtalálni a helyes választ, és eközben az egész életünket meghatározhatják. Ebben a cikkben most két, erősen véleményes választ adok arra, hogy itthon merre és miként érdemes belevágni a gazdasági pályába. Kikötném, hogy egyáltalán nem mindenkire lesz érvényes, amit mondok. Sőt, az is biztos, hogy nem egy jó válasz van ezen a téren. De cserébe hozzátenném, hogy azért olyan túl sok jó út sincs. Akkor most kezdjünk is bele!

Kétnyelvű egyetem lesz a Corvinusból

A középtávú cél, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem kétnyelvűvé váljon, a hosszabb távú pedig az, hogy szakterületén Közép-Európa vezető egyeteme legyen - mondta el a Portfolio-nak adott interjújában Barta Márton, a Budapesti Corvinus Egyetem stratégiai igazgatója. A szakember is elismeri, hogy nem könnyű a feladat: többek között a kutatási teljesítmény javítására, az egy oktatóra jutó hallgatók számának jelentős csökkentésére, az alumni közösség megszervezésére és a piaci-egyetemi-civil ökoszisztémák megerősítésére van szükség. Azt is elárulta, nem érte őket váratlanul a diákok múlt heti petíciója, sőt, örülnek azoknak a kezdeményezésnek, amik a hallgatóktól érkeznek.

Bizonyos állásoknál számít, hogy hol szereztél diplomát

Az OTP Banknál évente több száz egyetemista vagy frissdiplomás kezdi meg gyakorlatát, illetve kezdi el karrierjét a legkülönbözőbb területeken. A tapasztalatok szerint az elméleti oktatás jó a magyar főiskolákon és egyetemeken, hiányzik azonban a gyakorlati és a prezentációs készségek fejlesztése, amelyek nélkülözhetetlenek a mai gazdasági életben. Bertalan Imre, az OTP Bank HR-vezetője szerint a vállalati szféra és a felsőoktatási intézmények közötti még szorosabb kapcsolatrendszer kialakítása jelentene erre hatékony megoldást. A szakértőtől azt is megkérdeztük, milyen tanácsot adna azoknak az érettségi előtt álló diákoknak, akik a gazdasági képzések iránt érdeklődnek.

Milyen a hazai gazdasági felsőoktatás színvonala? Szavazz!

Bár az érettségizők száma évről évre csökken, a felsőoktatásba idén összesen 107 ezren jelentkeztek, ami növekedés a tavalyi évhez képest. A jelentkezők továbbra is a gazdaságtudományi képzéseket választják a legszívesebben, élen a Budapesti Corvinus Egyetemmel (BCE), miközben egyre több üzleti érdeklődésű fiatal megy külföldi egyetemre. Kérdés, hogy vajon hogyan lehetne legalább régiós szinten piacvezetővé tenni a magyarországi gazdasági képzéseket. Erre keressük a választ.

Mennyit számít a diploma egy cégnél, ahol tolonganak a pályakezdők?

A közgazdász végzettséggel rendelkező fiatalok körében népszerű elhelyezkedési cél a Big4 cégek egyike, ahová általában nem könnyű bekerülni. Vajon mennyiben növeli az esélyeiket, ha egy magas presztízsű, hazai felsőoktatási intézményben szereznek diplomát? Emri Zsuzsanna, a magyarországi KPMG HR-vezetője szerint általában magabiztosabbak és jobban kommunikálnak azok, akik külföldön (is) tanultak, de egy motivált szakember itthoni diplomával is szép - akár nemzetközi - karriert futhat be. A szakértőt arról kérdeztük, hogy mennyit számít a diplomaszerzés helye, milyennek látja a hazai gazdasági felsőoktatást, és az onnan kikerülő pályakezdőket.

Megújítanák a Corvinust: itt a diákok 6 pontja

"Belülről" újítaná meg a Budapesti Corvinus Egyetemet (BCE) - és tágabb értelemben a magyar gazdasági felsőoktatást - az a hallgatói csoport, ami a napokban a Facebookon tette közzé javaslatait.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.