Jövőre is éhesek lesznek a magyar munkaerőre a cégek

Továbbra is optimisták a hazai munkáltatók, nagy munkafelvételi kedvről számoltak be 2019 első negyedében - derül ki a ManPower friss jelentéséből. Hasonló eredményre jut az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) kutatása is, ám azt is hozzáteszik, hogy a korrekcióval végzett becslés arra utal, hogy a cégek nem fogják tudni tovább bővíteni a foglalkoztatottak számát.

Itt van néhány meredek grafikon Magyarország legnagyobb problémájáról

Egyre nagyobb a munkaerőhiány Magyarországon, amit most az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet felmérése mutat be 3000 vállalat megkérdezése alapján. A toborzási nehézségeket (munkaerő- és szakember-hiányt) jelző cégek aránya jelentősen nőtt az elmúlt években. A munkaerőhiány főként a döntően exportáló, az ipari és építőipari, a döntően vagy részben külföldi tulajdonban lévő, a dunántúli, valamint a 10-49 fő közötti cégeket érinti. A vállalkozások nagyjából fele úgy véli, hogy 2018-ban enyhülni fognak a munkaerőhiánnyal kapcsolatos problémák, harmaduk szerint azonos mértékűek maradnak, tizedük pedig úgy látja, hogy súlyosbodni fognak e nehézségek.

Sokkal szebbnek látják a jövőt a magyar cégek

Az áprilisi zuhanás után júliusban kilőtt a MKIK GVI negyedéves vállalati konjunktúramutatója. A 32 ponttal tavaly április óta nem látott magasságokba emelkedett az index.

Magyarországon sokkal boldogabbak leszünk, ha többet tanulunk

Az iskolázottság számos egyéni és társadalmi előnnyel jár, melyek közül a kutatásokban a munkaerőpiaci előnyök (magasabb foglalkoztatottság és magasabb bérek) a leghangsúlyosabbak. A képzettség szintje ugyanakkor a munkaerő-piaci és bérelőnyök mellett összefüggést mutat a várható élettartammal, az egyéni egészségi állapottal, az elégedettséggel, a társas kapcsolatok minőségével, a társadalmi és intézményi bizalommal, a politikai részvétellel, társadalmi szinten pedig hozzájárul a gazdasági fejlődéshez, a hatékonyabb újraelosztáshoz és a társadalmi struktúrák stabilitásához - írja az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete. A GVI az elemzésében az egyéni előnyök közül a szubjektív jóllét és az iskolázottság közötti kapcsolatot mutatja be.

Meglepően pesszimisták a magyar vállalatok

Áprilisban váratlanul nagy mértékben romlottak a hazai vállalatok üzleti kilátásai - derül ki az MKIK GVI konjunktúrafelméréséből. A cégek pesszimistábbak lettek a termeléssel, beruházással, jövedelmezőséggel kapcsolatban is.

Négy év után először romlott a magyar üzleti klíma

A GVI vállalati konjunktúra vizsgálatának eredménye szerint a Konjunktúramutató értéke az áprilisi 49 pontról októberre 48 pontra csökkent, amely a második legmagasabb érték a felvétel kezdete, 1998 óta. A vállalkozások továbbra is nagyon kedvezőnek ítélik meg a jelenlegi üzleti klímát, de a 2012 októbere óta tartó folyamatos javuló tendencia megtörni látszik - derült ki az MKIK GVI legfrissebb vállalati konjunktúrafelméréséből.

Íme a szakmák, amelyeket a magyaroktól vesznek el a robotok

A meglévő technológiákat figyelembe véve automatizálással Magyarországon a munkahelyek 12%-a, mintegy 513 ezer ember munkája lenne kiváltható - ezt mutatják a GVI friss kutatásának eredményei. A fejletlenebb térségek vannak nagyobb veszélyben, miközben a folyamat felerősítheti a hazai munkaerőpiac legnagyobb problémáját.

Csúcsról esett vissza az üzleti bizalom

Az áprilisi 33 pontos csúcsról júliusban 30 pontra esett vissza az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet negyedévente készített konjunktúra-indexe. A részletekből kiderül: a megkérdezettek a jövőbeli kilátásaikkal kapcsolatban váltak pesszimistábbá.

Küszöbön a gimnazisták tömeges elvándorlása?

A legjobb hazai gimnáziumok diákjainak döntő többsége szeretne továbbtanulni, mégpedig hazai felsőoktatási intézményben és csupán 7%-uk jelentkezik külföldre (is) - állapította meg a továbbtanulási szándékokról készített elemzésében a GVI. Az adatok szintén azt jelzik, hogy a magyar diákok nem vesznek részt nagy számban (hosszú távú) külföldi képzésekben, azonban létszámuk növekvő tendenciát mutat az utóbbi években. A GVI kiemeli: mivel a migráció öngerjesztő folyamat, nem zárható ki, hogy akár a közeljövőben jelentősen megnő a külföldi BA és MA képzésekben részt vevő magyar diákok száma.

Gombamód szaporodnak a Brexit-témájú cikkek a hazai sajtóban

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a brit kilépés (Brexit) hazai online sajtómegjelenéseit vizsgálta egy Textplore nevű szövegelemző szoftver segítségével, amely 3 millió hazai cikket tárol feldolgozott formában. Eredményeik szerint a hírportálok gyakrabban csak 2016 februárja óta foglalkoznak a Brexittel. A cikkek kulcsszavainak vizsgálata alapján úgy tűnik, hogy a sajtó tárgyalja a kilépés gazdasági vonatkozásait, azonban a mélyebb elemzés azt mutatja, hogy a Brexit magyar gazdaságra gyakorolt lehetséges hatásaival nem foglalkozik a hazai sajtó.

A magyar cégek több mint fele ad cafeteriát

A minimum egy alkalmazottal rendelkező cégek 55%-a nyújt munkavállalóinak legalább egy cafeteria-eszközt 2016-ban, a legnépszerűbb béren kívüli juttatásoknak pedig a helyi utazási támogatások és az Erzsébet-utalvány bizonyulnak - derült ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzéséből. A hazai vállalkozások összességében közepesnek ítélik a béren kívüli juttatások szerepét a cégük munkavállalók körében történő vonzóvá tételében.

Lehetnének családbarátabbak a magyar cégek

A gyermekvállalás és a munkavállalás összehangolásában jelentős szerepe van a családbarát munkaerő-piaci eszközöknek, például a rugalmas (atipikus) foglalkoztatás különböző típusainak. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) közös munkaerő-piaci kutatásából kiderült: a magyarországi cégek jelentős részénél a gyermekes dolgozók munkaidejüket, illetve szabadságukat az iskolák nyitvatartásához tudják igazítani, azonban a szülők újbóli munkába állását elősegítő intézményi eszközök csak elvétve jelennek a vállalati gyakorlatban.

Most akkor akarnak beruházni a vállalatok vagy sem?

A Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2016. januári vállalati konjunktúra vizsgálatának tanúsága szerint Magyarországon az üzleti bizalom szintje az előző negyedévben tapasztalthoz képest jelentősen javult. Ebben nincs meglepő, hiszen más mutatók (pl. a GKI felmérése) is hasonló eredményeket hoz. Ugyanakkor a beruházási kilátásokat illetően elbizonytalanodhatunk, hiszen az MFB borúlátó képéhez képest a GVI számait látva kifejezetten bizakodhatunk.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.