Elfogadta az ukrán parlament: változás jön a kárpátaljai magyarok számára

Elfogadta az ukrán parlament: változás jön a kárpátaljai magyarok számára

Az ukrán parlament új törvényt fogadott el kedden a nemzeti kisebbségekről, hatályon kívül helyezve a korábbit - számolt be az Interfax-Ukrajina hírügynökség Jaroszlav Zseleznyak parlamenti képviselő tájékoztatása alapján. A magyar kormány és a kárpátaljai magyar kisebbség szervezetei évek óta sürgették Kijevet, hogy hozzon az ukrajnai kisebbségek védelmét szavatoló jogszabályt.

Fokozódik a káosz a Közel-Kelet erős embere körül - Hogy jutott egy vezető ismét ekkora hatalomhoz?

Fokozódik a káosz a Közel-Kelet erős embere körül - Hogy jutott egy vezető ismét ekkora hatalomhoz?

Megszokhattuk, hogy a Közel-Keletről általában kaotikus hírek jönnek, tüntetésekről, azoknak a leveréséről, megtorlásokról, és törzsi, vagy felekezeti jellegű összetűzésekről. Első ránézésre Irak jelenlegi helyzete sem tér el nagyban ettől; virágzik a korrupció, nem működnek sokszor az alapvető állami szolgáltatások sem, egymást érik az erőszakos tüntetések, az elmúlt hetekben még a parlament épületét is megszállták a tüntetők. A mostani megmozdulás élén egy befolyásos síita vezető, Muktada asz-Szadr áll, aki talán a korábbi események tükrében meglepő módon épp, hogy csillapítani próbálja az indulatokat és egy személyben felelős azért is, hogy a tüntetők végül békésen elvonultak a törvényhozás épületéből. Szadr rendkívüli népszerűsége számos tényezővel magyarázható, hiszen Irán és az Egyesült Államok befolyása ellen egyaránt harcol Irakban, a regnáló hatalmi berendezkedést azonban nem akarja megdönteni, helyette talán egy jobban működő demokráciát akar építeni, melyben az ország számos vallási és etnikai kisebbsége megfelelően tudja reprezentálni érdekeit. Nézzük, hogy tett szert Szadr jelentős befolyására anélkül, hogy kormányra jutott volna, és hogy tervezi megreformálni a jelenleg igencsak ingatagnak tűnő iraki demokráciát.

Amerika népirtással vádolta meg Kínát

Amerika népirtással vádolta meg Kínát

Népirtásnak, emberiesség elleni bűncselekményeknek minősül a kínai hatóságok fellépése a muszlim vallású ujgur kisebbség ellen - szögezte le Mike Pompeo távozó amerikai külügyminiszter kedden.

A gazdaság is sokkal jobban járna, ha a romák esélyei egyenlőek lennének

A 2011-es népszámlálási adatok szerint a magyar romák 5 százaléka rendelkezik érettségivel, míg a roma diplomások aránya alig több mint 1 százalék. A nem roma népességben ezek az arányok 30 és 17 százalék. Kutatók szerint ez sok pénzt vesz ki mindannyiunk zsebéből - írja a Defacto blogon Kondor Péter, a Közép-európai Egyetem (CEU) kutatója.

Európa Tanács: a kormány lépjen fel a gyűlöletbeszéd ellen

A romákat rendszerszintű diszkrimináció éri az élet minden területén Magyarországon - hívta fel a figyelmet az Európa Tanács (ET) kisebbségvédelmi keretegyezményének tanácsadó bizottsága friss jelentésében, amelyben azt is megüzente a kormánynak, hogy fontos fellépni "a médiában és a politikában is jelen lévő intoleráns, rasszista, idegenellenes megnyilvánulások, illetve a gyűlöletbeszéd ellen".

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy esemény jön a bitcoinnál, most érdemes kriptóba befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.