2025. február 10. fontos nap a klímaváltozás elleni fellépés szempontjából, eddig kell ugyanis a Párizsi Klímaegyezményt aláíró 195 ország kormányának benyújtania friss, a korábbiaknál ambiciózusabb kibocsátáscsökkentési terveiket az ENSZ részére. Több ország már a napokban véget ért éves ENSZ-klímacsúcson bejelentette új, megemelt klímacéljait, a zöldátállásban élen járó EU viszont valószínűleg a februári határidőt sem fogja tudni tartani, aminek komolyabb negatív következményei is lehetnek, mint az európai presztizsveszteség.
A most véget ért klímacsúcs ugyanolyan képmutató és eredménytelen volt, mint az összes korábbi, a világ politikai vezetőinek többsége még csak meg sem jelent a találkozón. Így is 50 ezer ember érkezett repülővel a csúcsra a világ minden tájáról, miközben lényegében azt hangoztatják, hogy nem szabad repülőre ülni. A szegény országok politikusai tüntetőleg kivonultak az egyeztetésekről, a gazdag országok pedig végül évi 300 milliárd dolláros klímaalapra tettek ígéretet.
Egyre több rá a bizonyíték, hogy a globális energiaszektor üvegházhatásúgáz-kibocsátása már közel lehet a csúcsához, ami után remélhetőleg csökkenésnek indul az emisszió. Ez azt jelenti, hogy hamarosan fordulóponthoz érhetünk, majd a fosszilis alapú termelés esésének korszakába léphetünk - legalábbis az áramszektorban -, de egyelőre még nem tartunk itt. A világ vezetőinek fogadkozásai ellenére az elmúlt egy évben nem történt olyan előrelépés, amelynek hatására kedvezően, lefelé módosult volna a 2030-ban várható fosszilis energia felhasználásra vonatkozó prognózis.
Sokéves tárgyalást követően az ENSZ azerbajdzsáni klímacsúcsán részt vevő országok megállapodtak egy új globális szén-dioxid-kibocsátási piac alapszabályaiban. A megállapodás támogatói szerint ez kulcsfontosságú fejlemény a klímaváltozás elleni fellépés szempontjából, a kritikusok viszont súlyos hibákra figyelmeztetnek és arra, hogy a rendszer késleltetheti az érdemi kibocsátáscsökkentést.
A NASA Johnson Űrközpontjának egyik kutató repülőgépe érdekes dolgot fedezett fel Grönland jege felett repülve. Az ultrahanggal működő radart hordozó gépnek sikerült azonosítania az amerikai hadsereg egyik hidegháború korabeli jég alatti támaszpontját, a Camp Centuryt. Ugyan a közel 60 éve bezárt bázis létezése a róla készült akták 1996-os feloldása óta tudott, a NASA repülőgépének adataival sikerülhet új részleteket feltérképezni a föld alatti termekből és folyosókból álló létesítményből.
Az EU legnagyobb politikai csoportja, az Európai Néppárt a belső égésű motorok közelgő tilalmának visszavonását sürgeti, írja az FT.
Nem múlik el nap mostanában, hogy ne olvasnánk arról, miért lesz rossz a világnak – és különösen azon belül nekünk itt Európában – Donald Trump második elnöksége. Sok igazság van ezekben a véleményekben, de most mégis megpróbálok inkább egy optimistább jövőképet bemutatni az energiaipari átmenetre vonatkozóan. Ebben a szcenárióban a globális klímavédelem intenzitása nem csökken jelentősen, és Európa akár még jobban is kijöhet a változásokból. Nem biztos, hogy így lesz, de ne adjuk fel a reményt!
A Mastercard közzétette második Fenntarthatósági Percepciós Indexét (FPI), amely a magyar bankszektor fenntarthatósági törekvéseit és azok fogyasztói megítélését értékeli. A jelentésből izgalmas képet kaphatunk arról, hogy a magyar pénzügyi szektor mennyire stabil fejlődést mutat a környezettudatos átállásban – és arról is, hogy az ügyfelek ebből jelenleg mit érzékelnek.
Új tanácsadó testület segíti az atomenergia fenntartható alkalmazását az ellátásbiztonság érdekében Lantos Csaba energiaügyi miniszter kezdeményezésére. A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület célja, hogy a Paksi Atomerőmű környezet- és vízvédelmi szempontokat figyelembe véve biztosítsa a hazai fogyasztók zavartalan energiaellátását - közölte az Energiaügyi Minisztérium Facebook posztjában.
Az EU kohéziós politikájának fontos szerepe lehet a demográfiai kihívások kezelésében, főként az egyre idősödő európai társadalmak problémái miatt. A helyi és regionális hatóságok aktív bevonása kiemelt jelentőségű az uniós fejlesztéspolitikába – hangzott el az Európai Tanács Általános Ügyek Tanácsának ülése után Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Elisa Ferreira, az EU kohézióért felelős biztos sajtótájékoztatóján.
Egy új tanulmány szerint a globális felmelegedés következtében a világ egyes régióiban olyan szélsőséges hőhullámok ismétlődnek, amelyek messze túlmutatnak az eddigi előrejelzéseken. Egy 65 év hőmérsékleti adatait vizsgáló kutatás világszerte feltérképezte azokat a "forró pontokat", amelyeken leginkább jellemzőek a pusztító hőhullámok. A kutatók szerint a hőség területi megoszlását olyan fizikai kölcsönhatások alakíthatják, amelyeket még nem értünk teljesen - számolt be a Phys.org.
A csendes-óceáni El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) erős meleg fázisai után jelentősen megnőhet a villámtevékenység a Föld északi féltekéjén - számolt be a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársainak kutatásáról a HUN-REN Központ Kommunikációs Főosztálya. A szakemberek most részletesebb vizsgálatokat terveznek, hogy feltárhassák a csendes-óceáni jelenség lehetséges hatását, és az eredmények ismeretében jobban felkészülhessünk majd a jelentős gazdasági károkat okozó zivatarokra, például szupercellákra.
2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első kilenc hónapban még mindig masszív mínuszban van a mutató (-12,3%). Az élelmiszeripar belföldi árai is emelkednek immár (szeptember 0,9% év/év). Mindebből a fogyasztók átlagosan 4,5 százalékos drágulást láttak októberben. Az év végéig további lassú áremelkedést várok az értéklánc minden szintjén. Szóval, a lassan mögöttünk hagyott 2024-es év is tele volt izgalmakkal, vagy még inkább problémákkal. Az, hogy az esélyek vagy a veszélyek kerülnek túlsúlyba, az üzemi szinten dől el. Aki nem lép, az kilép. A tétlenség, a várokozás napjainkban igen sokba kerülhet.
Az Európai Unió Tanácsának nagykövetei ma megállapodtak a RESTORE-javaslatról szóló tárgyalási álláspontban, amely a kohéziós alapok felhasználását könnyítené meg a természeti katasztrófák által sújtott tagállamok számára. A javaslat célja, hogy a helyreállítási és újjáépítési folyamatok gyorsabbá és rugalmasabbá váljanak az érintett régiókban.
Az idei év a legcsapadékosabb év volt Belgiumban a mérések kezdete óta, szerda reggel pedig megdőlt a korábbi, 2001-es csapadékrekord - jelentette a belga Királyi Meteorológiai Intézet (RMI) szerdán.
Az éghajlatváltozás hatására Európa telei átalakulóban vannak, és a közelmúltban tapasztalt szokatlan, extrém időjárási események - korai havazások és viharok - felvetik a kérdést, hogy mire számíthatunk a jövőben. Szakértők szerint bár az ilyen jelenségek nem példa nélküliek, gyakoriságuk és intenzitásuk változóban van - jelentette az Euronews. Egy bonni meteorológus előrejelzése alapján ezen a télen Európa északi részén az átlagosnál csapadékosabb időjárás várható, míg délen inkább szárazabb időre lehet számítani.
A Nobel-díjas Krausz Ferenccel az élen.
Gyengül a dollár és a részvénypiaci hangulat is kedvező.
Szerdán indul a Demján Sándor Program tőkeprogramja
Izgalmas lehetőségek.
Az ellenzék asztalra csapott, megpuccsolják Barnier kormányát.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.