mavir

Milyen veszélyek fenyegetik Magyarország áramellátását?

Milyen veszélyek fenyegetik Magyarország áramellátását?

Az előző télhez képest javuló ellátásbiztonsági kilátásokkal köszöntött be az idei hideg évszak az európai villamosenergia-rendszerben, ezzel együtt korlátozottan fennállnak téli villamosenergia-ellátási kockázatok a kontinens egyes országaiban. A magyarországi villamosenergia-ellátás biztonsága várhatóan biztosított lesz, de az olajembargó és egy földgázválság előre nem látható hatásokkal járhat.

Új tulajdonoshoz kerül a magyar áramtőzsde

Új tulajdonoshoz kerül a magyar áramtőzsde

A MAVIR Zrt.-től egy új holding társasághoz kerül a HUPX Magyar Szervezett Villamosenergia-piac Zrt., és várhatóan 2025-től ez a holding társaság „egyedüli részvényesként tulajdonolja a szerb, a szlovén és a magyar áramtőzsdét” – derült ki egy friss kormányhatározatból. Frissítés! Délután kiadott egy közleményt az új terv kapcsán az Energiaügyi Minisztérium, amiből további újdonságok is kiderültek.

Nagy bejelentés érkezett a naperőműveknek: elindult a második jelentkezési kör

Nagy bejelentés érkezett a naperőműveknek: elindult a második jelentkezési kör

Elindult ma, november 30-án, a nap- és egyéb erőművek, illetve a villamosenergia-tárolók hálózati csatlakozási igényeire vonatkozó második közzétételi és együttes igényvizsgálati eljárás -jelentette be az Energiaügyi Minisztérium. Az eljárás során 2029-től kezdődő csatlakozási lehetőséget kaphatnak az ipari méretű projektek, de lesz egy gyorsítósáv is a szabályozható hagyományos erőműveknek és tárolóknak. A Portfolio információi szerint sietnie kell az újabb nap- és egyéb erőműépítésben gondolkodó beruházóknak, mert az eljárás 20 napig lesz nyitva. Az is lényeges, hogy a gyorsítósáv, tehát a garantált csatlakozási időpontnál hamarabbi csatlakozás azoknak is megnyílik, akik a szeptemberben zárult első közzétételi eljárásban naperőműre kaptak csatlakozási jogot, és technológiaváltással nem időjárásfüggő megoldásra váltanak.

Elképesztő rekord dől meg idén a magyarországi naperőműveknél

Elképesztő rekord dől meg idén a magyarországi naperőműveknél

November elejére 5500 MW fölé ugrott a magyarországi naperőművek beépített kapacitása – derült ki a MAVIR friss adataiból. Ez azt jelenti, hogy idén az első tíz hónapban együttesen már közel 1500 MW-tal nőtt a kapacitás, „így szinte teljes bizonyossággal több mint másfélszeresen múlja majd felül a tavalyi rekordévben elért gyarapodást” – emelte ki az Energiaügyi Minisztérium a csütörtöki Facebook-posztjában.

Több mint száz éve nem volt ilyen szeptember Magyarországon - Mi következik ebből?

Több mint száz éve nem volt ilyen szeptember Magyarországon - Mi következik ebből?

Szeptemberben is folytatódott az áramfogyasztás csökkenése Magyarországon, így már 16 hónapja tart a negatív trend, de a visszaesés mértéke tovább enyhült. A felhasználást elsősorban az fogta vissza, hogy a szeptemberi havi átlaghőmérséklet jócskán magasabb volt, mint a tavaly szeptemberi; sőt, a 20,6 fokos érték egyben azt is jelenti, hogy 1901 óta a mostani volt a legmelegebb szeptember Magyarországon.

Hatalmas a kihívás Magyarország számára - Megmarad az importfüggőség?

Hatalmas a kihívás Magyarország számára - Megmarad az importfüggőség?

A következő 5-10 évben óriási átalakulás, illetve növekedés várható a hazai villamosenergia-termelésben és felhasználásban, ami nagy fejlesztési feladatot ró a rendszerirányítóra és az elosztókra, miközben a fejlesztések, valamint a szabályozási környezet megújítása már az elmúlt időszakban sem tudott lépést tartani a változásokkal (lásd a napelemes rendszerekre vonatkozó hálózati korlátozásokat). Az előttünk álló időszakban az új technológiák terjedésének gyorsulnia kellene, ha nem akarjuk, hogy a világ elszaladjon melletünk, de ez egyáltalán nem garantált, ha a gazdasági környezet kedvezőtlenül alakul -  derül ki  a Mavir által az elosztó társaságokkal, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallal közösen elkészített 2023-as Hálózatfejlesztési Tervből.

Itt a magyar villamosenergia-rendszer vakfoltja

Itt a magyar villamosenergia-rendszer vakfoltja

Egyelőre még nem elérhetőek valós idejű adatok a hazai háztartási méretű (HMKE) naperőmű-állomány termeléséről, de a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal becslései alapján képet kaphatunk róla. E szerint a napelemes HMKE-k a villamosenergia-termelés mind nagyobb részét adják, és mivel termelésük napon belüli csúcsa nyáron jellemzően a legmelegebb napszakokra esik, a légkondicionálók kánikula alatt megugró áramfogyasztásának fedezésében is növekvő részt vállalnak, télen azonban jóval kevésbé képesek hozzájárulni a fűtési áramigény kielégítéséhez.

Mi segíthet Magyarországnak az ellátásbiztonságban?

Mi segíthet Magyarországnak az ellátásbiztonságban?

A naperőművek folytatódó terjedése miatt egyre nagyobb rugalmasságra van szükség a villamosenergia-rendszerben, és a flexibilitást számos, többé-kevésbé költséges módon lehet is növelni, ebből következően azonban nincsen egyetlen, minden kérdésre választ adó eszköz, amelytől a probléma gyors megoldását várhatnánk. Az érintettek közötti együttműködés fokozása alapvető fontosságú a rugalmasság fokozásához, nem csak a villamosenergia-rendszeren belül, de a villamosenergia- és a földgázrendszer között is - derült ki a Portfolio Energy Investment Forum a napenergia magyarországi előretörése és a hálózat rugalmassága kihívásait körüljáró szekciójában. Arról is szó esett a blokkban, hogy hogyan függ össze az energiaellátás és az energiadiplomácia Magyarországon, illetve hogy mivel bővíthető hazánk mozgástere az ellátásbiztonság területén.

Újabb kellemetlen hírt kaptak a naperőművesek: még tovább kell várniuk a partvonalon

Újabb kellemetlen hírt kaptak a naperőművesek: még tovább kell várniuk a partvonalon

November 11-ére halasztotta el a kormány az erőművek (és energiatárolók) csatlakozásához rendelkezésre álló elérhető szabad hálózati csatlakozási kapacitások második közzétételének határidejét, vagyis a befektetőknek további két hónapot kell várniuk arra, hogy megtudhassák, van-e hely a magyarországi villamosenergia-rendszerben az eddig engedélyezetteken túl újabb erőművi kapacitások befogadására. Ezzel az eredetileg tervezett 2022 novemberi határidőt harmadszorra halasztották el, miután előbb tavaly év végén 2023 májusára, majd idén márciusban szeptemberre csúszott a terminus. A lépés akár azt is sugallhatja, hogy az új naperőmű-kapacitás befogadásához szükséges hálózati fejlesztések lassabban haladnak, mint azt a kormány márciusban előre látta, de a háttérben felsejlik egy folyamatban lévő jogszabály-módosítás is.

Újabb történelmi rekord a hazai napelemeknél

Újabb történelmi rekord a hazai napelemeknél

Nyár végéig több napelemes kapacitás létesült Magyarországon idén, mint eddig korábban bármelyik teljes évben - áll az Energiaügyi Minisztérium Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében.

Duplázódhat a magyarországi napelempark-kapacitás pár év alatt

Duplázódhat a magyarországi napelempark-kapacitás pár év alatt

A következő bő 5 évben, 2028 végéig további mintegy 6000 MW-tal bővülhet és gyakorlatilag megkétszereződhet a nagy, ipari méretű napelemparkok magyarországi beépített teljesítőképessége, derül ki a hálózati csatlakozási kapacitások kiosztására tavaly bevezetett új eljárásrend most lezáruló első közzétételi eljárásának eredményeiből. Ez még úgy is lehetségesnek tűnik, hogy a hálózati csatlakozási korlátozás bevezetését követően az erőművet, illetve energiatárolót telepíteni tervező befektetők által egyedi eljárás keretében benyújtott igények nagyobb részét, elsősorban a költségesebben csatlakoztatható telephelyekhez fűződő igényeket visszavonták a csatlakozási feltételek ismeretében, így a csatlakozási díj fajlagosan jelentősen csökkenhetett a kiinduló állapothoz képest. A csatlakozási igények lemorzsolódása miatt a fejlesztési igény is mérséklődött, így ezek a korábban tervezettnél hamarabb el tudnak készülni - közölte érdeklődésünkre a Mavir.

Mi vár a napelemesekre Magyarországon? - Nagy nevek lesznek a Portfolio Energy Investment Forum konferenciáján

Mi vár a napelemesekre Magyarországon? - Nagy nevek lesznek a Portfolio Energy Investment Forum konferenciáján

Már csak öt hét és kezdetét veszi az év egyik legrangosabb energetikai, energiapiaci szakmai konferenciája, a Portfolio Energy Investment Forum, amelynek már a nyitó szekciója is rendkívül erős programot kínál, hiszen az Európai Bizottság Energiapiaci Főigazgatóságának helyettes vezetője, az energiaügyi miniszter, illetve az Energiahivatal elnöke kezdi az előadások során, majd az MVM, az E.ON és a MET vezetői folytatják a sort. A küszöbön álló napelemes elszámolási változások, a hálózati csatlakozási kérdések most rendkívül sokakat érdekelnek és személyesen érintenek mind a lakossági, mind a vállalati szegmensben, de sok más izgalmas és aktuális kérdést is átbeszélünk. Érdemes mielőbb regisztrálni itt, a folyamatosan frissülő, egyre több előadót és panelbeszélgetőt tartalmazó programunkat pedig itt tekinthetik meg.

Csúcs dőlt tegnap a hazai áramfogyasztásban

Csúcs dőlt tegnap a hazai áramfogyasztásban

Hétfőn regisztrálták az idén nyári áramfogyasztási csúcsot, de a két évvel ezelőtt mért rekordot a rendkívül meleg időjárás ellenére sem haladta meg az ország áramfogyasztása - közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. az MTI-vel kedden.

Újabb mérföldkő a napelemeknél, már biztos az idei csúcsdöntés

Újabb mérföldkő a napelemeknél, már biztos az idei csúcsdöntés

Az előzetes adatok szerint augusztusra meghaladta a 2000 megawattot a háztartási méretű naperőművek beépített kapacitása. Az ipari létesítményeknél is példátlanul gyors ütemű előrehaladásnak köszönhetően már mostanra megdőlt az éves fotovoltaikus bővülés tavalyi rekordja - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) pénteken.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.