megújuló energia

Összezörrent a német kormány az áramár támogatásról - Kenyából üzent a megújulók terjedéséről a kancellár

Összezörrent a német kormány az áramár támogatásról - Kenyából üzent a megújulók terjedéséről a kancellár

A megújuló energiatermelési módok, például a geotermikus energia, fokozása fontosabb az áramárak leszorításához, mint az ártámogatás – üzent Kenyából otthonra Olaf Scholz német kancellár, így a jelek szerint nem támogatja azt a koalíciós partnere, a zöldek gazdasági minisztere, által minap bejelentett tervet, hogy 2030-ig 6 eurócentes ártámogatást adnának az energiaigényes ipar áramtermelési költségeinek leszorításához. Nemcsak a kancellár fogadta hűvösen a tervet, hanem a pénzügyminisztérium is, amely megüzente, hogy nincs pénz a büdzsében erre a célra, ami becslések szerint 25-30 milliárd eurót elvinne.

Elképesztő ötletekkel állnak elő a magyar startupok

Elképesztő ötletekkel állnak elő a magyar startupok

A kockázatitőke-befektetőknek érdemes figyelemmel kísérniük a feltörekvő startup ökoszisztémát, csak Magyarországon tavaly 60 százalékkal ugrott meg az innovatív, induló vállalkozások tőkevonzó képessége. A régió startupjai közül a környezeti fenntarthatóságot célzó, magas mérnöki hozzáadott értékkel bíró ötletek lehetnek a legversenyképesebbek. Ezen a téren két ígéretes fejlődési irány is mutatkozik: egyrészt a már meglévő hálózatok, épületek szoftveres optimalizálása például energiaközösségek révén, illetve a hardver-alapú technológiai váltás, így többek között szintetikus üzemanyag előállítása ipari szén-dioxid-kibocsátásból - áll a Hungarian Business Angel Network közleményében.

Mol: a földgáz hosszú távon sem váltható ki Magyarországon

Mol: a földgáz hosszú távon sem váltható ki Magyarországon

A több mint egy éve tartó háborús környezetben elképesztő mértékű bizonytalanságot láthattunk és láthatunk a mai napig az energiapiacon, a korábban alapvetőnek számító ellátásbiztonság többször is megkérdőjeleződött, elsősorban az orosz energiafüggőségtől való megszabadulás esélyei mentén mozogtak hatalmas kilengéssel a gáz-és olajárak. Heti podcastünkben Bacsa Györggyel, a Mol ügyvezető igazgatójával és Chikán Attilával, az Alteo vezérigazgatójával beszélgettünk többek között arról, hogy hogyan változtatta meg a tavalyi extrém magas energiaár-környezet és az ellátásbiztonsági kihívások a Mol fenntarthatósági céljait, és úgy alapvetően a zöld átállás hazai megítélését, de szóba került az elmúlt évek egyik legnagyobb visszhangot kiváltó hazai tőkepiaci felvásárlása is.

Innovációval rukkolt elő az E.ON, ami kiegyenlíti a feszültségingadozásokat

Innovációval rukkolt elő az E.ON, ami kiegyenlíti a feszültségingadozásokat

17 darab innovatív hálózati okoseszközt, ún. vonali feszültségszabályozót helyeztek fel az E.ON hálózatára, két továbbit pedig tavasszal telepítenek - közölte a vállalat. Az eszközök felszerelésük helyén csökkentik és kiegyenlítik a feszültségingadozásokat, így segítve a villamoshálózat terhelésnövekedése jelentette kihívások kezelését.

Ezek még nem az emberiség végnapjai, de azonnal fel kell ébrednünk

Ezek még nem az emberiség végnapjai, de azonnal fel kell ébrednünk

Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legfrissebb összefoglalója újra ugyanazt az egybites üzenetet közvetíti, amit az elmúlt években már sokszor hallhattunk. Ugyanakkor a jelentés számos tudományos tényt figyelmen kívül hagy. Nagy kérdés, hogy az emberiség mikor ébred fel, és a zöld lufik eregetése helyett szembenéz-e a valósággal. El kell gondolkodnunk ugyanis azon, hogy az emberi élet feltételeit – ha a mainál lényegesen szerényebb anyagi körülmények között is – miként tudjuk biztosítani a jövőben.

Kínai cég vette meg az egyik legnagyobb magyarországi naperőműparkot

Kínai cég vette meg az egyik legnagyobb magyarországi naperőműparkot

Tulajdonost váltott az egyik legnagyobb magyarországi naperőműpark Inárcs közelében, miután a projektet fejlesztő német Greencells Group eladta az összesen 132 MW kapacitású klasztert a kínai Shanghai Electric Power Co. tőzsdei energetikai vállalatnak – közölte a német cég kedd reggel.

Rekordmennyiségű hőt termelt a PannErgy Győrben

Rekordmennyiségű hőt termelt a PannErgy Győrben

A PannErgy által megvalósított három termelő és két visszasajtoló kútból, a Bőnyi Hőközpontból és a mintegy 17 km hosszú geotermikus hőszállító rendszerből álló Győri Geotermikus Rendszer az elmúlt évben rekordmennyiségű, több mint 1 millió GJ hőenergiát termelt, melynek két legnagyobb felhasználója Győr városa és az AUDI Hungaria.

Indul a magyar projekt: ha túl sok a napenergia, akkor zöld hidrogént állítanak elő

Indul a magyar projekt: ha túl sok a napenergia, akkor zöld hidrogént állítanak elő

Megérkezett a Bükkábrányi Energiaparkba az a komplex rendszer, mely a napelempark túltermelésekor szabályozottan, tisztán zöldáramból állít elő hidrogént. A Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. és a Szegedi Tudományegyetem részben uniós innovációs pályázati támogatással megvalósuló kísérleti fejlesztése várhatóan augusztustól üzemelhet. A nemzetközi szinten is újdonságnak számító projekt Magyarországon először állít elő zöldhidrogént, emellett a naperőmű általi túltermelés szabályozásának tudományos megfigyelésére is lehetőséget biztosít. A rendszerhez szükséges Plug Power elektrolizálót és a palackozáshoz szükséges nyomásfokozót a magyar Ganzair Kompresszortechnika Kft. szállította, és mai napon emelték be a telephelyre.

Nagyot lépett az EU, hamarosan minden megváltozik Európában

Nagyot lépett az EU, hamarosan minden megváltozik Európában

Az Európai Parlament ma szavazta meg az Európai Unió szén-dioxid-piacának átfogó reformjait, melyet az Irány az 55%! intézkedéscsomag tartalmaz. Ezáltal várhatóan gyorsabban fog csökkenni a szén-dioxid-kibocsátás, a környezetszennyezés költségeit pedig Európa-szerte megemelik - számolt be a Reuters.

Nincs több idő – Lépéskényszerbe került a hazai villamosenergia-elosztó hálózat

Nincs több idő – Lépéskényszerbe került a hazai villamosenergia-elosztó hálózat

A hazai villamosenergia-elosztó hálózat fejlesztése lépéskényszerbe került, olyan kihívásokkal áll szemben, amelyek leküzdése egyenként is óriási erőfeszítéssel és hatalmas források felhasználásával járnak. Az energiaátmenet, a növekvő energiaigény és az ellátásbiztonság növelésének céljai néhol egymással is ütköznek, ezért a megfelelő fejlesztések csak átfogó, komplex szemlélettel valósíthatók meg. A hazai energiastratégia még a covid-járvány előtt született, ezért jelentős ráncfelvarrásra szorulna, és a jövőkép szempontjából határozott fókuszpontokat és feladatokat kellene meghatároznia az érintett szereplők számára. Az idő viszont vészesen fogy, a még le sem hívott EU-források 2026 év végéig használhatók csak fel a fejlesztésekre, a megújulóenergia-beruházások pedig a hálózat felkészületlensége miatt állnak. A gyors megvalósításban az okostechnológiák és az adatalapú irányítás minél szélesebb körű használata, illetve az előreszerelt berendezések telepítése kaphatnak kulcsszerepet. A Portfolio Balasa Leventét, a Siemens Zrt. Smart Infrastructure divíziójának vezetőjét kérdezte a villamosenergia-hálózat előtt álló kihívásokról, fejlesztési irányokról és a finanszírozási megoldásokról.

Magyarok tömegeit sújthatja az EU új intézkedése

Magyarok tömegeit sújthatja az EU új intézkedése

Az EU friss szabályai alapján néhány év múlva a magyarországi háztartásokat is légszennyezési adóval sújtják a Cambridge Econometrics szerint – írja a Népszava. A növekvő terheket az EU támogatásokkal enyhítené, de ezek a Brüsszel és Budapest közötti politikai viták miatt nem elérhetők.

Lassan, de biztosan tör előre a megújuló energia a világban

Lassan, de biztosan tör előre a megújuló energia a világban

A szél- és napenergia aránya bár eltérő arányban van jelen az egyes országok energiamixében, a globális tendenciák összességében növekedést mutatnak a megújuló energiaforrások szerepében, tette közzé a Reuters a londoni székhelyű Ember energetikai és éghajlati NGO vizsgálata alapján.

Miből lesz energiája Magyarországnak 2030-ban?

Miből lesz energiája Magyarországnak 2030-ban?

A következő években csökkenhet Magyarország földgáz-fogyasztása, viszont villamosenergiából akár 50-55 százalékkal többre lehet szükségünk 2030-ban, mint most, így a teljes energiafogyasztásunk várhatóan kismértékben emelkedik még – hangzott el az Egyensúly Intézet keddi konferenciájának panelbeszélgetésében. A szakemberek szerint a legfontosabb az energiahatékonyság, melyben bőven vannak még tartalékok, ha pedig a napenergiát még jobban kiaknáznánk, akkor akár exportőrök is lehetnénk.

Megszólalt az Alteo-vezér a felvásárlás után: még csak most kezdődik a tánc!

Megszólalt az Alteo-vezér a felvásárlás után: még csak most kezdődik a tánc!

Az elmúlt évek fokozatos építkezését tekintve egy ideje már bele lehetett látni az Alteo-sztoriba, hogy ez egy nagy durranás lesz, végre egy cég a magyar tőzsdén, amiben rengeteg fantázia van. Tavaly ért be igazán a gyümölcs, jelentős növekedésről számolt be a vállalat gyakorlatilag minden fontosabb soron, az év során többször újra kellett skáláznunk a grafikonjainkat, hogy kiférhessenek az árbevétel-és profitszámok. Mindezek mellett lehet beszélni még a konkrét mérföldkövekről tavaly, mint például a hazai energetikai szektorban elsőként szerzett független, nemzetközi ESG-tanúsítványról, a közel 2 milliárd forint rekord osztalék kifizetéséről vagy a különböző felvásárlásokról - lényeg a lényeg, valósággal berobbant 2022-ben az Alteo. Egy ilyen környezetben történt nemrég tulajdonosváltás a vállalatnál, ami során a Mol szerzett harmadmagával többségi tulajdonrészt a megújuló energiára fókuszáló Alteóban. A nemrég lezárult felvásárlás körülményeiről, az új struktúrában rejlő lehetőségekről, az Alteo jövőképéről és a hazai energetika helyzetéről is beszélgettünk Chikán Attilával, a vállalat vezérigazgatójával, illetve Kovács Domonkossal, a cég vezérigazgató-helyettesével.

Sikeres évet zárt a MET Csoport

Sikeres évet zárt a MET Csoport

Sikeresen kezelte a 2022-ben tapasztalt példátlan piaci volatilitást, és kiváló eredményekkel zárta pénzügyi évét a svájci központú MET Csoport. Ezzel egyidejűleg a MET felgyorsította és 2026-ra 2 GW beépített kapacitásra emelte a Megújuló Eszközök Divíziójának növekedési céljait, ezáltal is támogatva az európai energiaátmenetet.

Rendkívül fontos döntés jelent meg a napelemekről!

Rendkívül fontos döntés jelent meg a napelemekről!

A háztartási méretű kiserőművekre bevezetett átmeneti betáplálási korlátozás akár részleges feloldására elsőként a nyár végéig tesz javaslatot az Energiahivatal. Az ideiglenes intézkedés ütemezett kivezetése a kormányrendeletben rögzített menetrend szerint így előreláthatóan októbertől indulhat meg - jelentette be közleményében péntek este az Energiaügyi Minisztérium. A kormánydöntéssel kapcsolatos rendeletet ki is hirdették a Magyar Közlöny friss számában. A meghirdetett menetrend alapján nagyon úgy tűnik, hogy a kormány a tavaly ősszel bevezetett betáplálási korlátozás feloldásának folyamatát legkésőbb 2024 végéig lezárná.

Újabb csapás a naperőműveseknek, a kormány megint elhalasztott egy nagyon fontos határidőt

Újabb csapás a naperőműveseknek, a kormány megint elhalasztott egy nagyon fontos határidőt

Ismét, negyedik alkalommal is elhalasztotta a kormány az újonnan létesítendő nagy naperőművek hálózati csatlakozásához elengedhetetlen, a hálózati cégek által a fejlesztőknek kiadandó dokumentum kiadási határidejét. A rendelet 2023. június 30-ra módosította az úgynevezett műszaki-gazdasági tájékoztatók kiadására kijelölt március 13-án lejárt határidőt, míg az egyéb, nem időjárásfüggő erőművi és tárolói beruházásokra vonatkozóan korábbi, május 10-i új határidőt határozott meg.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.