mta

Barabási Albert-László az idei Bolyai-díjazott!

Barbási Albert-László fizikus, hálózatkutató kapta 2019-ben a Bolyai-díjat - jelentette be Szabó Gábor, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke szerda este a Magyar Tudományos Akadémián. Immár tizedik alkalommal adták át a tudományos életben betöltött meghatározó szerep elismeréséért járó Bolyai-díjat. Az eddigi hagyományoknak megfelelően Áder János köztársasági elnök adta át személyesen a díjazottnak az elismerést, amihez 100 ezer eurós díjazás jár.

Csütörtökön egyeztet az MTA és az ITM

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2019. május 27-én délután kapta meg a kutatóhálózatának leválasztását célzó jogszabálytervezet normaszövegét az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól. Az MTA elnöke május 28-án levélben tájékoztatta az ITM miniszterét arról, hogy a normaszöveg-tervezetben foglaltak tartalmát ebben a formában nem fogadja el, és jelezte, hogy az Akadémia működését alapvetően befolyásoló törvénymódosítás során az Akadémia élni kíván törvény által biztosított véleményezési jogával, megfelelő és ésszerű határidőt igényelve észrevételei megtételére - áll az Akadémia közleményében, amelyben hozzáteszik: Az ITM jelezte, hogy kész a jogszabálytervezettel kapcsolatos egyeztetésre. Erre várhatóan május 30-án, csütörtökön délután kerül sor.

Megszólalt a kormány az MTA sorsáról

A kormány a kutatóintézetek működését a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) kívül képzeli el - szögezte le az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteki közleményében.

Döntött az MTA: nem engednek a kormánynak

Az MTA közgyűlése nagy többséggel úgy döntött, hogy az akadémia szervezetén belül szeretnék tartani a kutatóintézet-hálózatot - mondta Lovász László elnök hétfőn Budapesten az MTI tudósítása szerint.

Kiegyezett az MTA és a kormány, a kutatók nem örülnek

Több hónap után megállapodott az MTA és a Palkovics-minisztérium. Az MTA belement, hogy leválasszák a kutatóintézeteit, cserében az intézethálózat egyelőre egyben marad, az MTA megőrzi formálisan a vagyonát és a brandet is.

Megszólalt Orbán Viktor az MTA átalakításáról

Nyílt levélben válaszolt Orbán Viktor miniszterelnök a külföldről hazatérő fiatal kutatókat támogató Lendület-program nyerteseinek, akik - szintén nyílt levélben - néhány napja arra kérték a kormányfőt, hogy állítsa le az MTA átalakítását - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

A kormány kivégezheti az MTA-t

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter megüzente az akadémiai kutatóintézeti vezetőknek, hogy mi a terve az MTA-val - értesült az Index egy a birtokába került tájékoztatóból. A lap szerint a tervezet minden eddiginél radikálisabb: szavai szerint Palkovics teljesen elvenné a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteit, az MTA-t kiüresítené, érdemi kompromisszumra nem hajlandó.

A Századvégnél köthetnek ki az MTA milliárdjai

A Századvégnél köthetnek ki az MTA milliárdjai

Az ITM az új tudományfinanszírozási tervezetbe azt is beleírta, hogy kutatási tevékenységet végző alapítványok is részesülhetnek az akadémiai intézeteknek és az egyetemeknek ígért, 27 milliárd forintos támogatási összegből. A 24.hu úgy tudja, a módosítást azért is hajtották végre, hogy a pénzből a Századvég Alapítvány is kaphasson majd.

Törvényt sértene az MTA, ha engedne Palkovicsék nyomásának

Mivel január eleje óta nem utal az Innovációs és Technológiai Minisztérium dologi kiadásokra támogatást a Magyar Tudományos Akadémiának, így ha a megnyert tudományos pályázatokból venné el ezt a pénzt az MTA, akkor azzal törvényt sértene és lehet, hogy ebbe a helyzetbe akarja belevinni az Akadémia vezetését a tárca - írja az Index az MTA vezetése felőli értesülések alapján. Közben az is kiderült, hogy Lovász László MTA-elnök megkerülésével kezdeményezett egyeztetést Palkovics László miniszter az akadémiai intézményvezetőkkel.

A kormány nem kegyelmez az MTA-nak

Hiába kérte a Magyar Tudományos Akadémia december végén az innovációs minisztert, nem kapják meg a kutatóintézetek teljes finanszírozását - írja a Népszava.

Az MTA 2019 első negyedévében nem kapja meg a teljes finanszírozását

Rendkívüli közgyűlést tartott a Magyar Tudományos Akadémia, melyre Palkovics László innovációs miniszter nem ment el. Így a tárcavezető és az MTA is külön sajtótájékoztatót tartott. Lovász László MTA-elnök szavaiból kiderült: az Innovációs és Technológiai Minisztérium vissza kívánja tartani az akadémiai kutatóhálózat első negyedéves finanszírozását.

Megvan, kik alakítják át az MTA-t

Az MTA Kutatóhálózati Tudományos Elnöki Bizottsága jövő év március végéig tesz javaslatot a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) működésének átalakítására - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter pénteken a Modern Gyárak Éjszakája megnyitóján újságírói kérdésre válaszolva.

Rákdiagnosztika azonnal, műtét közben

A legfrissebb alapkutatási eredményeken alapuló diagnosztikai rendszer lézeres mikroszkópiával, új antitestjelöléses szövetfestési eljárással és mesterséges intelligenciával segíti majd a sebészek munkáját, akik így már a műtét közben is alapozhatnak a friss szövettani eredményekre - olvasható az MTA közleményében.

Megszűnhet az MTA Közgazdaságtudományi Intézete

A Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatának átalakítása a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (régebbi népszerű nevén az MTA KTI) megszűnéséhez vezethet. A hírt levélben közölte a főigazgató a munkatársakkal.

Rendkívüli elnökségi ülést tartott az MTA

Folytatódhatnak az egyeztetések a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) között. Az MTA elnöksége szerdai határozatában felkérte az akadémia vezetőjét, hogy a kutatóhálózat irányítási rendszerének módosításáról tárgyaljon a szaktárcával.

Magyar Tudományos Akadémia: Tudós Társaság vagy baráti társaságok Barátságos Mulató Háza?

  • A huszonegyedik században a hagyományos koreográfia elfogadhatatlan: az Akadémia levelező és rendes tagjait nem belterjes ajánlások alapján, hanem széleskörű, nyilvános szakmai kontroll támogatásával kell megválasztani.
  • Az MTA doktorainak, az Akadémia levelező és rendes tagjainak kötelező legyen az MTA internetes felületén az új tudományos eredményeiket folyamatosan röviden (például 1200 karakterben) és konkrétan (hangsúlyozandó: konkrétan) közölni.
  • Az Alapszabály szerint rendes tag az lehet "aki levelező tagságának elnyerése óta jelentős tudományos eredményeket ért el", azaz az akadémiai rendes tagoknak legalább két új tudományos eredménnyel kell bírniuk, amelyek közül legalább egyik levelező taggá válásuk után született.
  • Az akadémiai doktorok és az akadémiai levelező tagok tudományos eredményeinek a nyilvános megismerhetősége révén elkerülhető a saját tudományos eredményeket szómágiával helyettesítő, azt más kutatók későbbi eredményei megalapozójaként értékelő művek és jelöltek sora. Így kizárhatók a következőhöz hasonló összegzésekre támaszkodó aspirációk: "a bonyolult rendszert komplex módon kezeli és értelmezi, amivel utat nyitott további új tudományos kutatási irányoknak".
  • A publikációs jegyzékek és a hivatkozási indexek a szerzőktől származó új tudományos eredmények rövid és konkrét, nyilvánosan olvasható leírását nem pótolják.
  • Ha ma vagy holnap változtatás és változás nem lesz, az Akadémia további osztódása, a "duális" akadémiai rendszer létrejötte elkerülhetetlen. Minta a Magyar Művészeti Akadémia. Létrejönne az új Magyar Társadalomtudományi Akadémia, rövidítve az MTA.

MTA: közel a megegyezés?

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke szerint közel állnak a megegyezéshez a jövő évi költségvetéssel kapcsolatos vitában. Lovász László erről az M1 aktuális csatornán beszélt csütörtök este.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.