oecd

OECD: A briteknek vissza kellene lépni a Brexitből

Jót tenne a brit gazdaságnak, ha az Egyesült Királyság mégsem lépne ki az Európai Unióból - áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden Londonban ismertetett éves országjelentésében. A brit kormány visszautasította a felvetést.

Egy ábra, ami végképp bizonyítja: Magyarországon tanulni kell

Az OECD országok között Magyarországon a legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek munkanélküliségi rátája - derül ki a nemzetközi szervezet közelmúltban megjelent kiadványából. Az igazi érdekesség nem is ez, hanem az, hogy a képzetlenek (tényleges) munkanélküli helyzetéhez viszonyítva micsoda ugrást jelent a tanulás.

Egy ábra, amiből megérted, miért furcsa a magyar oktatás

Minél fejlettebb egy ország, a növekedése annál inkább az innováción, a humántőke minőségén múlik - éppen ezért a gazdag országokban többet áldoznak az oktatásra, hogy a munkaerejük képzettebb legyen. Sőt, a nemzeti sikeresség egyik legfontosabb feltétele, hogy az emberek tudásába egyre többet fektessünk. Ezeket az alapszabályokat alaposan a fejébe véshette mindenki, aki az elmúlt években olvasott erről a témáról. És akkor most megmutatjuk az OECD legfrissebb ábráját, amiben ehhez képest azért vannak meglepetések.

Európa veszi hátára a világot, de ennek így is kellene maradnia

Tovább javultak a világgazdaság növekedési kilátásai, így az idén 3,5 százalékkal, 2018-ban pedig 3,7 százalékkal nőhet a GDP a tavalyi 3,1 százalékos ütem után - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán megjelent friss előrejelzéséből. A szervezet szerint a fejlett világban elsősorban az eurózóna lehet felelős a javulásért, míg a feltörekvő országok közül Oroszország növekedési kilátásait húzták fel, India viszont csalódást okozhat.

Ez a két ábra mindennél többet elmond a mostani magyar adórendszerről

Több szempontból is tanulságos nemzetközi kiadványt készített Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet a tagországaiban végrehajtott legutóbbi adóreformokról. Magyarország két adatsorban is kirívóan szerepel, ami jó képet ad a hazai adórendszer irányairól.

Bizonyították: nagyon különbözőek vagyunk, a pénzügyekben is

Több kutatás is bizonyítja, hogy amikor Magyarországon a pénzügyi tudatosság kerül szóba, nem lehet egyetlen homogén csoportként kezelni a lakosságot. Ezért nem mindegy, hogy a különböző csoportokat milyen pénzügyi termékekkel célozzák, vagy épp hogyan szeretnék fejleszteni pénzügyi kultúrájukat.

Okosnak hisszük magunkat, aztán jön a kamatos kamat, és megáll a tudomány

Okosnak hisszük magunkat, aztán jön a kamatos kamat, és megáll a tudomány

Okosnak hiszik magukat az emberek, ha pénzről van szó, aztán ha válaszolni kell néhány, pénzügyi tudást feltérképező kérdésre, kiderül, lenne még mit tanulni. Az OECD friss, G20-akra vonatkozó tanulmánya szerint sok embernél hiányoznak az alapvető pénzügyi ismeretek, a kamatos kamat kiszámítása már nehézséget okoz, a diverzifikáció megértéséről nem is beszélve. Gyaníthatóan ez Magyarországon sincs másképp. Vannak persze olyan országok, mint Franciaország vagy Norvégia, akikről a pénzügyi tudatosságot mintázták, de az olaszok már inkább elbújhatnak az eredményeikkel.

Súlyos szennyezésnek vagyunk kitéve - Életbevágó a megújulók terjedése

Számos ország jelentős előrelépést ért el a természeti erőforrások fenntarthatóbb felhasználásában az elmúlt évekeben, érdemben csökkentve az egységnyi GDP megtermelése során légkörbe jutó szennyező anyagok mennyiségét. A folyamat ezzel együtt túlságosan lassú, és amennyiben az importált termékek és szolgáltatások előállítása során külföldön megvalósult emissziót is számításba vesszük, az összkép már kevésbé kedvező - derül ki az OECD adataiból. A szervezet "zöld növekedési jelentése" szerint míg a szén-dioxid-kibocsátást vagy az adóbevételeken belül a környezetvédelem arányát tekintve Magyarország teljesítménye a jobbak között van, a lakosság kis méretű szálló porszennyezésnek való kitettsége továbbra is az egyik legsúlyosabb Európában.

Nagy adóegyezményhez csatlakozott Magyarország

Magyarország csatlakozott a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) multilaterális adóegyezményéhez, a dokumentumot Balogh László pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár írta alá az OECD miniszteri értekezletének margóján, több mint 65 országgal együtt, Párizsban - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán.

Egyre jobban keres a magyar, de közben romlik a versenyképesség

A fokozott gazdasági teljesítménynek, a munkaerőhiánynak és a jelentős minimálbér-emeléseknek köszönhetően a reálbérek gyorsabban növekednek, mint a termelékenység, ami egyben rontja Magyarország versenyképességét - hívja fel a figyelmet az OECD a Magyarországról készített legfrissebb előrejelzésében. A szervezet szerint a munkaerőpiaci feszültségeket és az inflációs nyomást is enyhíteni tudná a kormány, ha gyorsabban építené le a közfoglalkoztatási programokat. Idén 3,8 százalékos, jövőre 3,4 százalékos GDP-bővülésre számítanak hazánkban, ami jóval magasabb a novemberi előrejelzésüknél.

Agyonadóztatja a dolgozókat az állam: dobogós lett Magyarország

Európában Magyarországon volt a harmadik legmagasabb a foglalkoztatásra rakodó állami elvonások aránya 2016-ban, míg az alacsony keresetűek esetében a magyar állam vonja el a legtöbb pénzt adók és járulékok formájában a dolgozóktól és a munkaadóktól. Az OECD új jelentése még nem számol az idén januárban indult járulékcsökkentéssel, azonban megállapíthatjuk, hogy még idén is drága nálunk a foglalkoztatás, különösen a versenytársakhoz képest.

A Nők40 nyugdíjszabály eltörlését javasolja az OECD

"Megfelelő irányba halad a magyar gazdaságpolitika az OECD szerint" címmel tette közzé közleményét a Nemzetgazdasági Minisztérium, amely úgy értelmezi a nemzetközi szervezet értékelését, hogy a sok dicséret mellé a kritikák csak azért férhettek be, mert a dokumentum még nem tudta figyelembe venni az összes kormányzati intézkedést. Ehhez képest az OECD "Going for Growth" jelentését olvasva inkább azt láthatjuk, hogy bizony a szervezet nagyon sok helyen lát olyan akadályokat, amelyek a növekedés útjában állnak. Csökkenteni kellene a bürokráciát és az adminisztratív terheket, javítani szükséges a szabályozási hatékonyságon, le kellene építeni a versenyt korlátozó szabályozásokat. Nincs oda az OECD a kormány által nagyon szeretett duális képzésért, és a nők korai nyugdíjazási lehetőségéért (Nők40) sem.

A világ végre kifelé tart a gödörből, de nagyon kell vigyázni a buborékokkal

A világgazdaság idén végre elkezdhet kimászni a gödörből, 2010 óta ugyanis először fordul majd elő, hogy a globális GDP gyorsabb ütemben bővülhet, mint az azt megelőző évben - mutat rá az OECD márciusi Economic Outlook elemzése. Azért nem minden szép és jó: az éveken át extrém alacsony tartott kamatok és a jegybankok eszközvásárlási programjai veszélyes, buborékközeli állapotokat teremtettek a részvény- és ingatlanpiacokon, ezért a leginkább érintett országok döntéshozóinak nagy körültekintéssel kell kezelnie a pénzügyi stabilitási kockázatokat, különben csúnya fordulatot vehet a javuló világgazdasági növekedési sztori.

Nem is gondolnád, mennyi pénzük van a legjobban kereső magyaroknak

A magyar háztartások több mint 70 százaléka nem rendelkezik akkora megtakarítással, ami fedezné éves fogyasztását, 60 százalékuk pedig hat hónapig sem tudná kihúzni - derült ki egy ma megjelent MNB-s tanulmányból. A legjobban kereső 20% átlagosan 10 millió forintnyi pénzügyi vagyonnal bír, és a pénzügyi eszközök 80 százaléka a háztartások mintegy 15 százalékának kezében van.

Megéri nyugdíjra spórolni, csak nem mindegy, melyik országban élsz

Bár még tavaly is a szolgáltatással meghatározott vállalati nyugdíjprogramokban kezelték a legtöbb nyugdíjpénzt az OECD országokban 13,1 ezer milliárd dollárral, a súlypont egyre inkább a hozzájárulással meghatározott programok felé terelődik, amelyek tavaly már közel 8 ezer milliárd dollárnyi nyugdíjvagyonért feleltek. Az OECD legfrissebb tanulmányában a világ nyugdíjrendszerei előtt álló legnagyobb kihívásokat pedzegeti, emellett kitér arra is, hogy adózási szempontból megéri-e nyugdíjcélú megtakarításokba fektetni a pénzünket.

Elvéreztek a PISA-teszten a magyar diákok

2015-ben is ázsiai országok végeztek az első helyen az OECD PISA-felmérésén, amely során 15 éves diákok matematikai, szövegértési és tudományos képességeit vizsgálják, és amelynek eredményeit kedden ismertették. A teszt ezúttal a természettudományokra fókuszált: ezen a területen a magyar diákok teljesítménye a középmezőnybe tartozik a vizsgált országok között, és nagyjából az olasz, a litván és a horvát tanulókéval van egy szinten. Hazánk a természettudományok és a szövegértés területén is visszaesett 2015-ben, és összességében az elmúlt négy felmérés során a legrosszabb eredményt produkálta.

Szegénység: a világ leszerepelt, de Magyarország sem lehet büszke

A jövedelmi egyenlőtlenségek továbbra is rekordmagasságban vannak sok OECD-országban - derül ki a szervezet legújabb elemzéséből. A válságot követő kilábalásból a magasabb jövedelmű háztartások nagyobbat profitáltak, a makacsul magas munkanélküliség és a bérek visszafogott növekedési üteme ugyanis jelentősen visszafogta az alacsonyabb keresetűek helyzetének javulását. A szélesedő jövedelmi szakadék számos esetben az állami újraelosztási rendszer kudarcából fakadt: 2010-2014 között például az összes OECD-országból Magyarországon szorult vissza leginkább az állam jövedelem-újraelosztásban betöltött szerepe, ami így az egyenlőtlenségek növekedéséhez vezetett.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.