opec

Jöhet a 100 dolláros olajár?

Jöhet a 100 dolláros olajár?

A világ egyik legnagyobb nyersolajexportőrének számító Szaúd-Arábia nemrég a kitermelés újbóli visszavágásáról döntött, a Citi elemzője szerint azonban nem valószínű, hogy ennek hatására hosszan tartó áremelkedés indulna az olaj piacán. Nem mindenki osztja persze a nagybank álláspontját, más elemzők szerint a jelentős kereslet-kínálati rés miatt komoly nyomás nehezedhet majd a Brentre, egyes elemzők a hordónkénti 100 dolláros árfolyamot sem tartják kizártnak idénre.

Lépett az olajkartell - Ugrik az olajár

Lépett az olajkartell - Ugrik az olajár

Csökkentik a kitermelésüket a világ vezető olajkitermelő országai, amivel az olajpiac stabilitását szeretnék elérni a világgazdasági növekedés lassulása mellett. A lépések hatására ma emelkedett az olaj ára.

Rövidesen összeülnek a olajhatalmak - Megint az egekbe szökhet az olajár?

Rövidesen összeülnek a olajhatalmak - Megint az egekbe szökhet az olajár?

Az OPEC és szövetségesei nem valószínű, hogy vasárnapi ülésükön további olajkínálat-csökkentésről döntenek, annak ellenére, hogy az olajárak a héten a hordónkénti 70 dolláros árfolyamot is majdnem elérték - közölte nemrég a szövetség két forrása, bár egy másik, ügyet ismerő személy szerint még közel sem világos, hogy mire lehet számítani.

Tökéletes vihar az üzemanyagpiacon - Folytatódhat a drágulás?

Tökéletes vihar az üzemanyagpiacon - Folytatódhat a drágulás?

Szinte az összes piaci szereplő nagy örömére az elmúlt hónapok az energiaárak beeséséről szóltak, ezt elsősorban a rendkívül enyhe télnek és az orosz energiahordozókról való sikeres európai leválásnak köszönhettük. Ezzel párhuzamosan valósággal beszakadtak itthon az üzemanyagárak, a tavalyi csúcsok óta a benzinnél és a dízelnél is bőven két számjegyű csökkenést láthattunk. Az elmúlt két hétben azonban úgy tűnik, hogy megtört a hónapok óta tartó trend, ismét emelkedésbe kapcsoltak az üzemanyagárak Magyarországon. De mégis mi fordíthatja, vagy akár már fordította is meg az irányt, milyen tényezők hatására drágul a benzin a kutakon? Mire lehet a továbbiakban számítani, ismét jöhetnek az egekbe szökő üzemanyagszámlák? Ezekre a kérdésekre keressük a választ elemzésünkben.

A piac már megtette a téteket, mire számíthatunk a Moltól?

A piac már megtette a téteket, mire számíthatunk a Moltól?

Péntek hajnalban érkeznek a Mol friss negyedéves számai, az elemzői várakozások alapján a tavaly látott rekord értékeket jelentősen alulmúló számokat produkálhatott a vállalat a legtöbb soron. Ez elsősorban annak tudható be, hogy a rendkívül enyhe télnek és az orosz fosszilis energiahordozókról való sikeres leválásnak köszönhetően az elmúlt hónapok a meredeken csökkenő energiaárakról, többek között az olajárak csökkenéséről szóltak. Újabb rekordra tehát egyik fontosabb soron sem számítanak az elemzők a negyedévre vonatkozóan: a begyorsuló olajáresés markánsan meglátszódhat az Upsream szegmens teljesítményén, de a Downstreamben sem várnak új csúcsot a szakértők.

Óvatosságra intik az olajnagyhatalmakat

Óvatosságra intik az olajnagyhatalmakat

Óvatosságra inti a Nemzetközi Energia Ügynökség az olajnagyhatalmakat az olajárak emelését célzó lépésektől, mivel árthat a világgazdaságnak és felgyorsíthatja az energiaátmenetet, az átállást a fosszilis energiáról a tiszta energiára – írja a Bloomberg.

Meghosszabbítja a G7 az orosz olajra vonatkozó szankciókat

Meghosszabbítja a G7 az orosz olajra vonatkozó szankciókat

A G7 országok fenntartják a tengeri szállítású orosz olajra vonatkozó 60 dolláros hordónkénti árplafont annak ellenére, hogy a nyersolaj világpiaci ára emelkedik - közölte a koalíció egyik tisztviselője a Reutersszel.

Kíméletlen lépés az olajkartelltől, az IEA szerint ez az infláció elleni harcot is veszélybe sodorja

Kíméletlen lépés az olajkartelltől, az IEA szerint ez az infláció elleni harcot is veszélybe sodorja

A Nemzetközi Energiaügynökség kijelentette, hogy az OPEC néhány vezető tagjának meglepő termeléscsökkentését követően az olajpiac hamarosan a vártnál sokkal nagyobb hiány alakulhat ki. A párizsi székhelyű energiafelügyelet havi jelentése szerint a nyersolaj rendelkezésre állása és a helyreálló kereslet közötti rés az év harmadik negyedévére eléri a napi 2 millió hordót - írja a Wall Street Journal. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén kívüli olajtermelők nem tudják vagy nem akarják majd betölteni ezt a rést, ami azzal a veszéllyel jár, hogy a nyersolaj ára meredeken fog emelkedni, és az infláció éppen akkor fog begyorsulni, amikor a már elkezdőtött az áremelkedési ütem csökkenése.

Példátlan, ami a magyar kutakon történik - Meddig mehet ez így tovább?

Példátlan, ami a magyar kutakon történik - Meddig mehet ez így tovább?

Az európai energiapiaci kilátások alakulása mentén rendkívül volatilis mozgást láthattunk az olajáraknál a mögöttünk álló hónapokban, amit a hazai üzemanyagárak is lekövettek. Ennek megfelelően tavaly októberben, a dízelhiánnyal kapcsolatos hangok felerősödésekor valósággal kilőtt a gázolaj ára, azután viszont olyan meredek mélyrepülésnek indult a dízelár, amire nem láttunk példát az elmúlt bő húsz év során. Mégis mi okozta a pálfordulást, a gázolaj árának ilyen hirtelen beesését? Az elmúlt hetek kedvező üzemanyagár-alakulása után hol áll most az európai és a régiós rangsorban a magyar benzin-és dízelár? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ, a megfejtésben segítségünkre volt Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.

Kártyavárként dőlhetnek össze a tőzsdék -  Ideje menekülni?

Kártyavárként dőlhetnek össze a tőzsdék - Ideje menekülni?

A márciusi bankválsággal kapcsolatos aggodalmak nem okoztak tartós hangulatromlást a tőzsdéken, számos befektető és elemző azonban rég nem látott pesszimizmussal áll a jelenlegi piaci körülményekhez: míg egyesek csupán egy korrekcióról beszélnek, addig akadnak olyanok is, akik szerint valóságos összeomlás következhet a piacokon hamarosan. De mennyire valósak ezek a félelmek? Valóban itt az ideje menekülni a tőzsdékről?

Kiszivárgott: a vártnál jóval nagyobb mértékben csökkenthették az olajtermelést az oroszok

Kiszivárgott: a vártnál jóval nagyobb mértékben csökkenthették az olajtermelést az oroszok

Ugyan a Kreml márciusban még napi félmillió hordós termeléscsökkentésről tett bejelentést, az ügyet ismerő források szerint márciusban ennél jóval nagyobb, közel 750 ezer hordós volt termeléscsökkentés mértéke, a közölt szám azonban nem egyezik az ország márciusi tengeri exportjára és a hazai finomítók ellátására vonatkozó adatokkal, ami tovább növeli a bizonytalanságot azzal kapcsolatban, hogy Oroszország valójában mennyi olajat is termel – írja a Bloomberg.

A piac sem a bankválságtól, sem az inflációtól nem tart már annyira

A piac sem a bankválságtól, sem az inflációtól nem tart már annyira

A bankrendszerrel kapcsolatban nem érkeztek további rossz hírek, így az inflációs aggodalmak a héten ismét át tudták árazni a kamatpályát, ezúttal jelentősen felfelé. Ám ez a várakozás nem tartott ki sokáig, a héten ugyanis olyan makroadatok érkeztek, amelyek az infláció enyhülése irányába mutatnak, ennek hatására pedig újabb lendületet kapott az a vélekedés, hogy a Fed idén jelentős kamatvágásokat hajthat végre. Ebből is látszik, mennyire változékony ma a hangulat, a ma érkező fontos adat így szintén komoly mozgásokat válthat ki a következő napokban.

Luxus lett az eper? 6000 forint egy kiló, de mégis, miért?

Luxus lett az eper? 6000 forint egy kiló, de mégis, miért?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist új adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a magyar eperért ijesztően sokat kérnek a hazai piacokon, többszörösét az importból származó gyümölcsnek. Lehet ugyanakkor, hogy ez teljesen normális. Vendégünk Braunmüller Lajos, a Portfolio elemzője. A második részben az OPEC olajkartell döntéséről volt szó, amelynek következtében naponta több mint 1 millió hordóval csökken majd a kitermelés. Erről Mohos Kristófot, a Portfolio olajpiaci elemzőjét kérdeztük.

Bírálja az olajkartellt az Egyesült Államok

Bírálja az olajkartellt az Egyesült Államok

"Nem ajánlatos" időpontban hoztak döntést a kőolajtermelő országok a kitermelés összehangolt csökkentéséről - jelentette ki a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, John Kirby hétfőn az OPEC+ csoport által elhatározott napi egymillió hordós termelés-visszafogásra reagálva.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.