Kóbor György: a Mátrai Erőmű nélkülözhetetlen, hosszú távú terveink vannak vele

Kóbor György: a Mátrai Erőmű nélkülözhetetlen, hosszú távú terveink vannak vele

Kóbor György, az MVM elnök-vezérigazgatója nemrég egy borzasztóan szerethető történetnek nevezte a Mátrai Erőművet, ami erős kijelentés annak fényében, hogy a magyarországi energiatermelés szén-dioxid-kibocsátásának jelentős részéért felelős az erőmű, amely csak tavaly közel 43 milliárd forint veszteséget termelt. A kijelentés kapcsán beszélgettünk az MVM első emberével, aki elmondta, hogy az erőmű a keleti országrész fontos munkáltatója és kiemelt szerepe van az ellátásbiztonságban is, az elavult és átalakításra szoruló Mátrai Erőmű termelése és működése azonban nélkülözhetetlen, amellyel kapcsolatban az MVM-nek hosszú távú tervei vannak. Kóbor Györggyel többek között a létesítmény teljesítményéről és annak jövőjéről beszélgettünk, de az anyacég tőzsdére lépése is szóba került.

A napenergiára fogad a világ legnagyobb széntermelője

A napenergiára fogad a világ legnagyobb széntermelője

A Coal India, amely a világ legnagyobb szénbányásza, egy közös vállalkozáson keresztül 3 000 megawatt kapacitású napenergiás projektbe kezd bele az állami tulajdonban lévő NLC India céggel. A társaság az elmúlt években számos bányát zárt be, és arra számítanak, hogy a szén bár lassan, de veszíteni fog jelentőségéből a következő évtizedekben.

Nincs még vége a kőolaj és a földgáz korszakának, de a szén már túl van a csúcson

Nincs még vége a kőolaj és a földgáz korszakának, de a szén már túl van a csúcson

A következő 10 éven belül megállhat az olajkereslet növekedése, és szerepe egyre csökken majd az üzemanyagok között az alternatív energiaforrások javára, de a petrolkémiai felhasználásban még fontos lesz egy ideig. Ezzel szemben a szénkereslet már sohasem fogja elérni a 2019-es szinteket és lassú hanyatlás elé néz az iparág, az áramtermelésben a napenergia válthatja fel fokozatosan. A földgáz felhasználása azonban még akár 30 százalékkal is növekedhet a következő két évtizedben, és ezzel párhuzamosan a cseppfolyósított földgáz (LNG) szerepe is felértékelődik majd - derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kedden kiadott World Energy Outlook 2020 jelentéséből.

Nehezebb lesz megszabadulni a legszennyezőbb energiahordozótól, mint gondoltuk

Nehezebb lesz megszabadulni a legszennyezőbb energiahordozótól, mint gondoltuk

Új lendületet vett a legszennyezőbb fosszilis energiahordozó, a szén felhasználása az Európai Unióban, így augusztusban a legmagasabb szintet érte el a járvány megjelenése óta. Magyarországon hasonló a helyzet, ráadásul a villamosenergia-felhasználás közel harmadát fedező importált áram nagy része is szénerőművekből származik. Mindez egyértelműen kedvezőtlen fejleménynek tekinthető a klímavédelmi célokra tekintettel.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ennyi volt! - Lázár János rendelettel irtja ki a nyerészkedést az építőiparból
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.