Most megtudjuk, hogy tovább gyorsult-e az áremelkedés Magyarországon

Most megtudjuk, hogy tovább gyorsult-e az áremelkedés Magyarországon

A héten teszi közzé a KSH a szeptemberi fogyasztói árindexet, azaz a héten megtudjuk, tovább gyorsult-e az áremelkedés Magyarországon. Az infláció már így is magas, 4,9% volt augusztusban, és a Magyar Nemzeti Bank már nyár elején elkezdte a monetáris szigorítást, de az őszi hónapokban még tovább gyorsuló áremelkedést láthatunk. A héten ezen kívül egyéb fontos adatközlések is lesznek, az amerikai munkaerőpiaci adatokra például nagyon kíváncsi lesz a piac.

Miért ijedt meg a piac a Fed üzenetétől és mi várható?

Miért ijedt meg a piac a Fed üzenetétől és mi várható?

A koronavírus-járvány újbóli erősödése és néhány vártnál gyengébb makroadat már egyébként is törékennyé tette a fejlett részvénypiaci hangulatot, és a Fed szerda esti kamatdöntési jegyzőkönyvének üzenete, miszerint már idén elkezdődhet az eszközvásárlási program visszafogása, csak „rátett erre egy lapáttal”. Mindezek hatására az amerikai, majd ázsiai, illetve európai részvénypiacokon intenzív esés kezdődött, a menedékkeresés jegyében pedig kilenchavi csúcsra erősödött a dollár, a fejlett piaci hosszú kötvényhozamok süllyedtek. De miért ijedt meg ennyire a piac és mi várható a Fed-től? Ezt foglaljuk össze röviden az eseményeket tágabb kontextusba helyezve.

Még idén elkezdheti a szigorítást a Fed, hirtelen közel 200 pontot esett a Dow

Még idén elkezdheti a szigorítást a Fed, hirtelen közel 200 pontot esett a Dow

Közzétette a július 27-28-i ülésének jegyzőkönyvét a Fed, amelyből kiderül, hogy a Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) tagjai optimizmusuknak adtak hangot a gazdasági növekedéssel kapcsolatban és hogy akár már idén elindulhat a tapering. A közzétételt követően esett a Dow index.

Elárulta a Fed döntéshozója, mikor gondolkodhat el az első szigorító lépésen

Elárulta a Fed döntéshozója, mikor gondolkodhat el az első szigorító lépésen

Elsősorban a munkaerőpiac állapotától függ, mikor érdemes elgondolkodni az eszközvásárlási program lassításán – mondta pénteken Lael Brainard, a Fed Nyílpiaci Bizottságának (FOMC) tagja. Ebben nem volt sok újdonság, az amerikai jegybank legutóbb szerdán beszélt arról, hogy további javulásra van szükség a foglalkoztatásban. Brainard azonban most azt is elárulta, mikor jöhet el a pillanat, amikor elgondolkodnak a taperingen.

A Goldman Sachs szerint az EKB még idén visszavonulót fújhat a kötvényvásárlásból

A Goldman Sachs szerint az EKB még idén visszavonulót fújhat a kötvényvásárlásból

A Goldman Sachs szerint az Európai Központi Bank szeptemberi kamatdöntő ülésén jelentheti be, hogy elkezdi visszafogni eszközvásárlási programját (azaz elkezdni az úgynevezett "taper" folyamatot). A befektetési bank szakemberei emellett arra számítanak, hogy a laza fiskális politikák velünk maradnak Európában.

Akár már a jövő héten tárgyalhat a Fed a taperingről

Akár már a jövő héten tárgyalhat a Fed a taperingről

Az amerikai jegybank döntéshozóinak közelmúltban tett nyilatkozatai alapján akár már a jövő héten elkezdhetnek tárgyalni az eszközvásárlási program leállításáról - írja a CNBC.  Ugyanakkor a folyamat valószínűleg hosszabb lesz, hónapokig is eltarthat, mire bejelentik a döntést.

Októberben dönthet az EKB a pénzpumpa lassításáról

Miután a tegnapi kamatdöntési sajtótájékoztató hatására jelentősen erősödött az euró, máris jött egy szándékos kiszivárogtatás az Európai Központi Bank részéről: nem a piacok által eddig várt szeptemberi, hanem csak az októberi ülésen dönthet majd a jegybank az eszközvásárlási program visszafogásáról. Ezzel is próbálta tehát tartósan laza monetáris politika fenntartásának szándékát sugallni az EKB, de ez most sem sikerült: az euró meg sem mozdult rá: kétéves csúcson ragadt a dollárral szemben.

Semmi sem állíthatja meg a Fedet

A vártnak megfelelően 10 milliárd dollárral csökkentette az eszközvásárlásainak ütemét a Federal Reserve a mai napon, és a jövőben sem tervez megállni a kivezetéssel. Ennél viszont nagyobb súlyú információ a piac számára, hogy a Fed rontott az USA 2014-es növekedésére vonatkozó előrejelzésén. A döntéshozók közül 12-en várnak 2015-ben már emelkedő kamatpályát, aminek az év végére tippelt (medián) szintje 1,125 százalék. Fontos információ ugyanakkor, hogy a hosszútávú kamatszintet immár 25 bázisponttal alacsonyabban látják a Fed döntéshozói, ami az ország potenciális növekedéséről alkotott kép romlását jelentheti. Janet Yellen Fed-elnök a sajtótájékoztatóján viszont azt hangsúlyozta, hogy továbbra is magabiztosak az USA fellendülése kapcsán, és a terveik szerint folytatják az eszközvásárlások kivezetését. A részvények árazása szerinte normális, a pénzügyi stabilitási szempontok pedig egyelőre nem befolyásolják a monetáris politika irányát. A programjuk zárásának további részleteivel az év hátralevő részében tud majd előállni a reményei szerint.

Fontosabb részletek

  • 10 milliárd dollárral lassítják az eszközvásárlásokat, amivel azok havi üteme 35 milliárdra változik
  • A jövőben pedig hasonló ütemben folytatódhat a kivezetés, ha ezt a munkaerő-piaci és inflációs fejlemények nem gátolják meg
  • Rontottak a 2014-es GDP-előrejelzésükön, de 2015 és 2016-ban lényegében változatlan makrogazdasági teljesítményt várnak
  • A többség 2015-ben már emelkedő kamatpályával számol
  • A jövő év végi kamatokra vonatkozó becslések mediánja 1,125 százalék lett
  • A hosszútávú (egyensúlyi) kamatszint viszont 3,75 százalékra csökkent, ugyanis az ország potenciális növekedését gyengébbnek látják
  • A program zárásának konkrét részleteiről csak a jövőben adnak majd tájékoztatást

Nem kell félni buboréktól - Mibe fektessünk idén?

Nem kell félni a Fed mennyiségi lazításának visszafogásától és buborékoktól sem, a részvénypiacoktól idén további emelkedésre számíthatunk. A kötvénypiacokkal szemben egyértelműen a részvénypiacokban, ezen belül is a fejlett piacokban és a ciklikus iparágakban van nagyobb fantázia - derült ki a Portfolio.hu csütörtöki Private Wealth Management Forumán.

Meddig vásárol még milliárdokért az amerikai jegybank?

Ezen a héten szerdán ismerhetjük meg a Federal Reserve döntését és a Nyíltpiaci Bizottság legfrissebb előrejelzéseit. A piac az eszközvásárlások további lassítására számít, de ezen kimenet mellett is feszült figyelem övezheti a közleményt követő sajtótájékoztatót. Itthon csak a jövő héten lesz újabb jegybanki döntés.

Yellen: folytatjuk a lassítást

Úgy tűnik, hogy sem a feltörekvő piaci felfordulás tovagyűrűző hatásaitól, sem az elmúlt hónapok várttól jóval elmaradó munkaerő-piaci adataitól nem retten meg a Federal Reserve és ezért gond nélkül lassítják majd tovább az eszközvásárlási programjukat - derül ki Janet Yellen beszédéből, amit már a meghallgatása előtt közzétettek a Fed honlapján. A közleményt követően mérsékelt dollárerősödést és részvényindex süllyedést láttunk a piacon, de a meghallgatásra már fordulat állt be. Yellen több nagyon provokatív kérdést is kapott, de alapvetően a korábban már ismert Fed-álláspontot hangoztatta rövid válaszaiban. Elmondása szerint csak a kilátások jelentős romlása vehetné rá a döntéshozókat a lassítás felfüggesztésére, illetve az inflációs kilátások nagyon súlyos romlása kellene ahhoz, hogy újra növeljék az eszközvásárlásokat.

Valójában Kína az oka mindennek


A Kínában látott folyamatok azok, amik valójában kiváltották a feltörekvő piaci pánikot és nem az amerikai jegybank eszközvásárlásainak a lassítása - foglal állást az elmúlt hónapban látott piaci nyugtalanság hátteréről a Goldman Sachs Asset Management. Idén az ázsiai óriás 1990 óta a leglassabban növekedhet.

Újra lecsapott a Fed!

Ma este Ben Bernanke Fed-elnök utolsó döntéshozói ülése ért véget, amin a várakozásoknak megfelelően az eszközvásárlásokat újabb 10 milliárddal 65 milliárd dollárra csökkentették. Az úgynevezett tapering jelenségtől a feltörekvő piacok 2009 óta legrosszabb évüket kezdték, de ez a Fed Nyíltpiaci Bizottságát kevéssé hatotta meg, számukra az inkább fontos tényező az amerikai makrogazdaság állapota. Az pedig köszöni szépen, egyre jobban van. Emiatt a közleményben arra utaltak, hogy az eszközvásárlások kivezetése tovább folytatódhat az elkövetkező üléseken. A piac számára egyre fontosabb iránymutatásban ugyanakkor nem látunk változást. Ez alkalommal nem tartanak sajtótájékoztatót, Ben Bernanke pedig búcsúzik.

Jön az újabb tapír!

Szerdán folytatódhat a Fed eszközvásárlásainak lassítása, ami tovább tüzelheti a feltörekvő piacokon kialakult viharokat. Ilyen ütemű vágásokkal az év végére teljesen befejeződhet a Fed likviditást növelő programja és a hangsúly arra tolódik, hogy mikor emelik meg először az irányadó rátát.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ennyi volt! - Lázár János rendelettel irtja ki a nyerészkedést az építőiparból
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.