Egyre olcsóbbak a magyar befektetések, mégis egyre többet keresnek rajtunk

Jelentősen átrendeződött tavaly a befektetési alapok piaca, a friss adatok szerint bár összességében nőtt a befektetési alapok költségterhelése, ez nem a költségek növelésének, sokkal inkább a megváltozott befektetési trendnek köszönhető: egyre többen veszik ugyanis a magasabb hozamokat ígérő, de cserébe magasabb díjakkal is dolgozó alapokat. A pénzpiaci és tőkevédett alapokat nem keresik, az abszolút hozamú és ingatlanalapokat viszont annál inkább. És miközben az alacsony hozamoktól, a költségcsökkentésektől és a MIFID 2-től hangos a piac, kiderült: még a válság előtt sem volt olyan nyereséges a szektor, mint tavaly.

Lassan ingyen juthatsz hozzá magyar befektetésekhez

A friss adatok szerint tovább csökkent tavaly a befektetési alapok átlagos költségterhelése, a 2015-ben mért 1,59% azt jelenti, hogy immár negyedik éve szűkül az alapkezelők által elvont költség. Az általános költségcsökkentés képét ugyanakkor árnyalja, hogy a lakossági kockázatvállalás növekedése megnövelte a költségesebb alapok súlyát. Tavaly a vegyes, az árupiaci és az ingatlanalapokért fizettek a legtöbbet a befektetők, a legolcsóbb alapok pedig az alacsonyabb kockázattal dolgozó tőkevédett, pénzpiaci és likviditási alapok voltak, miközben egyes alapokhoz szinte már ingyen is hozzá lehetett jutni.

Mesésen olcsó külföldi befektetéseket találtunk

A legfrissebb adatok szerint a globális befektetési alapok súlyozott költségterhelése 0,64% volt 2014-ben, ehhez képest az MNB által közzétett adatok szerint a hazai alapok költségterhelése több mint duplája, 1,48% volt a vizsgált időszakban. A Morningstar által közzétett számok alapján folyamatosan csökkennek a befektetőkre kirótt költségek, de ez sokkal inkább az olcsóbb alapok felé való tőkeáramlásnak, mintsem az alapkezelők tudatos költségcsökkentésének tudható be.

Szinte ingyen szórják ezeket a befektetéseket Magyarországon

Szinte ingyen szórják ezeket a befektetéseket Magyarországon

1,5% alá került a hazai befektetési alapok átlagos költségterhelése az MNB legfrissebb adatai szerint. A hozamok esése miatt már nemcsak az ügyfelek, hanem a levont díjakon keresztül a szolgáltatók is kevesebbet keresnek. Persze voltak olyan alapok, amelyek sokat elkértek a pénzünkért, ezek között is az ingatlan- és árupiaci alapokért fizettünk a legtöbbet. A legolcsóbbnak még mindig a pénzpiaci és tőkevédett alapok számítanak. Megnéztük azt is, hogy az egyes alapkezelők milyen költségekkel dolgoznak.

Magasabb hozamot szeretnél? - Vigyázz, sokba fájhat!

Soha nem volt még ennyire lényeges a befektetések kiválasztásánál a költség. Ha alacsonyabb kockázatú alapot választunk, akkor számolni kell azzal, hogy a 2,1%-os jegybanki alapkamat mellett ezek az alapok csak 2-3% közötti hozamot hozhatnak. Igaz, a magasabb hozampotenciállal rendelkező alapokért többet is kellett fizetnünk. A 2013-as adatok alapján a befektetési alapok átlagos TER-mutatója 1,66%-ról 1,69%-ra nőtt 2012-höz képest, ráadásul a magasabb kockázatú abszolút hozamú és ingatlanalapok szerelmesei akár 10%-ot is kifizethettek múlt évben.

Micsoda különbség - Nem osztogatják ingyen a lakosság kedvenceit

A PSZÁF minden évben közzéteszi a hazai befektetési alapok költségterhelését, a 2012-es adatok szerint éves szinten az alapok átlagos TER-mutatója 1,81%-ról 1,66%-ra csökkent. Mindez azt jelenti, hogy átlagosan ekkora hozamról kellett a befektetőknek lemondaniuk a vagyonuk professzionális kezelése cserébe. Szinte minden alapkategóriánál csökkent a költségterhelés, viszont az adatokat jobban megvizsgálva óriási különbségekre derült fény. A legkisebb költségterhelés alig szakadt el a 0%-tól, míg a legdrágább alapért 16%-ot kellett fizetni, vagyis ennyivel kisebb hozam volt elérhető. A PSZÁF gyűjtése is azt bizonyítja, hogy az alapok kiválasztásakor nagy figyelmet kell szentelni a költségeknek, különösen most, amikor a jegybanki alapkamat 3,6%.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.