A háború árnyékában valami megváltozott az európai koronavírus-járványban

A háború árnyékában valami megváltozott az európai koronavírus-járványban

Európában több országban is emelkedésnek indultak a koronavírus-esetszámok, közben az Egyesült Államokban egyre inkább azzal foglalkoznak az európai minta alapján, hogy mikor jön a következő járványhullám. A háttérben több ok is meghúzódik. A következő napokban ezért érdemes nagyon figyelni a hazai járványadatokat is.

Ők kapták idén az egyik legfontosabb feltalálói magyar díjat

Idén is átadták a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) kezdeményezésére létrehozott Jedlik Ányos-díjat, amely a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismerését szolgálja. A díjat ezúttal egészségiparban és a szellemitulajdon-védelem területén tevékenykedő szakemberek kapták.

Épp csak vége lett a járványnak, berobbant a háború: hogyan éljük túl az újabb sokkot?

Épp csak vége lett a járványnak, berobbant a háború: hogyan éljük túl az újabb sokkot?

Még ki sem hevertük a koronavírus okozta lelki sérüléseket, máris itt az újabb sokk, a háború, amely sokakat tölt el szorongással, félelemmel. Zana Katalin és Bakó Tihamér pszichoterapeuták nemrég megjelent könyvükben azt fejtegetik, hogy az ehhez hasonló humanitárius katasztrófák képesek úgy beleégni a lelkünkbe, hogy azt még az utódaink is megérzik. Hogyan hagynak lenyomatot a közösségi traumák a pszichénkben, és mit tudunk tenni azért, hogy a mi életünkben elszenvedett traumákat az unokáink már ne cipeljék tovább? Hogyan erősíthetjük magunkat és mit mondjunk a gyereknek a háborúról?

Csúcstechnológiás magyar találmány a világ legrangosabb tudományos folyóiratában

Az agyban történő memóriatárolás megfejtésében ért el forradalmi áttörést Losonczy Attila, a New York-i Columbia Egyetem Zuckermann Intézetének kutatója, illetve Rózsa Balázs kutató- és fejlesztő csapata. A Nature folyóiratban közölt tanulmányukban a magyar fejlesztésű és gyártású, innovatív 3D-lézerpásztázó mikroszkópjuk segítségével bizonyították, hogy az agy egyik fontos memóriaközpontjában kisebb csoportokba szervezve, együtt tanulnak az idegsejtek.

Felajánlást tett Karikó Katalin

Felajánlást tett Karikó Katalin

A Debreceni Egyetemen (DE) zajló kutatásokra, illetve tehetséggondozásra ajánlotta fel a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetéssel járó pénzjutalmat Karikó Katalin magyar kutatóbiológus, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója - közölte az egyetem a honlapján pénteken.

Karikó Katalin elmondta, miért fontos a 3. dózis és a gyerekek beoltása

Karikó Katalin elmondta, miért fontos a 3. dózis és a gyerekek beoltása

Úgy gondoljuk, hogy a Covid elleni vakcina három dózisú lesz, mert az eddigi in vitro kutatások azt mutatják, hogy a három adag védőoltás ugyanúgy tudja semlegesíteni az új omikron variánst, mint a két oltás a vuhani változatot - fejtette ki a Portfolio-nak adott interjújában Karikó Katalin, aki pénteken vette át a Bolyai-díjat. A kutatóbiológust kérdeztük a gyerekek oltásáról, a magyar kutatók esélyeiről, és hogy mit gondol a több országban látható alacsony vakcinafelvételi hajlandóságról és hogy mit is lehetne ez ellen tenni.

"A betegek várnak ránk" - Karikó Katalin átvette a Bolyai-díjat

Karikó Katalin kutatóbiológus kapta az idei Bolyai-díjat, a magyar tudományos élet egyik legmagasabb rangú elismerését tudományos pályafutása során elért eredményeiért. Az elismerést a korábbi évekhez hasonlóan az idén is ünnepélyes keretek között adta át a Magyar Tudományos Akadémia épületében Áder János köztársasági elnök december 17-én. A díj főtámogatója az idei évben a Mol.

Rusvai: az omikron variáns akár még jól is jöhet

Rusvai: az omikron variáns akár még jól is jöhet

Újabb szomszédos országban, Ausztria után Romániában is kimutatták a koronavírus omikron mutánsát. Rusvai Miklós víruskutató szerint lehet, hogy az omikron a jó forgatókönyv, amely, ha mindenkit megfertőz és csak nátha szerű tüneteket okoz, akár a nyájimmunitást is elhozhatja.

Igazi sikersztori: magyar fejlesztésű teszt mutatja ki a szupervariánst

Igazi sikersztori: magyar fejlesztésű teszt mutatja ki a szupervariánst

A Femtonics Kft - a Pénzügyminisztérium Egészségipari Támogatási Program keretében nyújtott támogatásával - olyan egyedi PCR-tesztet fejlesztett ki, amely a jelenleg több mint 1,2 millió koronavírus-mutáns 99 százalékát lefedi, így képes kimutatni a mostanában aggodalomra okot adó, omikronnak nevezett variánst is. Az ígéretek szerint a szokásos tesztek mérési idejének csupán 10%-a alatt.

A cél a látás helyreállítása: egyedülálló összefogás és kutatóközpont jön létre állami támogatással

A cél a látás helyreállítása: egyedülálló összefogás és kutatóközpont jön létre állami támogatással

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával magyar tudósok új kutatóközpont létrehozását jelentették be hétfőn Budapesten. A most felállt Brain Vision Center a világ egyik legjelentősebb humán transzlációs központja lesz Rózsa Balázs, a Femtonics alapítója szerint, ahol alapvetően új terápiás és diagnosztikai eszközöket fejlesztenek ki, a Nobel-díj várományosának is nevezett Roska Botond professzorral közösen vezetve. Palkovics László tárcavezető beszédéből kiderült: az ötletről szóló első beszélgetések 2,5 évvel ezelőtt indultak és megemlítette, hogy személyesen komoly sikernek éli meg, hogy Roska Botond kutatásait részben Magyarországra hozza. A BVC hazai kutatásai humán kísérleti fázis keretében az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben fognak hasznosulni Erőss Loránd idegsebész vezetésével, és a folyamatban megkerülhetetlen szerepe van Szabó Arnoldnak és a Semmelweis Egyetemnek.

Nem kapta meg a Nobel-díjat Karikó Katalin

Nem kapta meg a Nobel-díjat Karikó Katalin

David Julius és Ardem Patapoutian megosztva kapták a 2021-es orvosi Nobel-díjat, melyre sokan esélyesnek tartották Karikó Katalint is. A magyar biológusnak a szerdai kémiai díj eredményhirdetésekor van még esélye.

Karikó Katalin nyerte idén a Bolyai-díjat

Karikó Katalin nyerte idén a Bolyai-díjat

A Bolyai-díj Alapítvány Kuratóriuma és Alapítói péntek délután jelentették be, hogy 2021-ben Karikó Katalin kapja a magyar tudományos élet legrangosabb elismerését.

A magyar betegeket a világon az elsők között vonhatják be génterápiás látásvisszaállító vizsgálatokba (Interjú)

A magyar betegeket a világon az elsők között vonhatják be génterápiás látásvisszaállító vizsgálatokba (Interjú)

Amikor a humán genom projekt befejeződött a kétezres évek elején, akkor az emberiség elmondhatta, hogy sikeresen leolvasta a genetikai kódot, és körülbelül most tartunk ott, hogy ezt át is tudjuk írni - véli György Bence, a Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézet (IOB) szemészeti transzlációs kutatócsapatának vezetője. A Semmelweis Egyetemen PhD fokozatot szerző, majd a bostoni Harvard Egyetemen kutató szakember fontos szerepet tölt be a Roska Botond világhírű vakságkutató által alapított bázeli intézetben, ő felel azért, hogy a látás visszaállítása érdekében végzett alapkutatások eredményeit hogyan lehet átültetni a gyakorlatba. A szakember a Portfolio-nak adott interjújában részletesen beszélt a magyarországi terveikről, annak előkészítő munkálatairól, az orvosok és a betegszervezetek szerepéről.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ők a leggazdagabb magyar nyugdíjasok
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.