Áder János máris aláírta a koronavírusos törvényt és üzent a bírálóknak is

Portfolio
Alig egy-két órával a parlamenti szavazás után máris elrendelte a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény kihirdetését Áder János köztársasági elnök, és közben üzent a törvénnyel kapcsolatos két leggyakoribb (ellenzéki) vádra is. Áder aláírása után a Közlönyben várhatóan órákon belül megjelenik a törvény és így a kormányzati ígéretekkel összhangban akár már ma éjféltől is hatályba léphet határozatlan időre a rendeleti kormányzást lehetővé tevő jogrend.

Ez a fő megállapítás

A Köztársasági Elnöki Hivatal oldalán közzétett nyilatkozat szerint az államfő kiemelte:

A törvény megfelel az Alaptörvény előírásainak, nemzetközi szerződésbe nem ütközik, vele szemben megalapozott alkotmányos aggály nem támasztható. Ezért a mai napon elrendeltem a törvény kihirdetését.

Áder János úgy látja, "a koronavírus elleni védekezésről, a járvány megfékezéséről alapos vitát folytatott az Országgyűlés ma és egy héttel ezelőtt is. A vita részben az eddig megtett intézkedésekről, másrészt a demokráciára leselkedő vélelmezett veszélyről szólt."

Két kérdést vizsgált az államfő

Az államfő a közleményében kiemeli: "a két ülésnapot figyelemmel kísérve megnyugtató, hogy egyetlen képviselő sem tartotta indokolatlannak az eddig megtett intézkedéseket, és senki nem állította a már meghozott döntésekről, hogy azok veszélybe sodornák a demokráciát. Ugyanakkor az ellenzéki képviselők a magyar demokráciára veszélyesnek tartották a kormány jövőbeli „korlátlan” felhatalmazását. Ezért két kérdést kiemelten vizsgáltam."

Az első: Korlátlan-e a kormány felhatalmazása időben?

A kormány felhatalmazása nem határidő nélküli, hanem feltételtől függő, a járvány megszűnésével véget ér.

- szögezi le.

A második kérdés:

Korlátlan-e a kormány felhatalmazása a döntések tartalmát illetően? Egyszerűbben, mindent megtehet-e?Erre ezt a választ adja az államfő:

Nem. A kormány felhatalmazása csak a járvány megelőzésére, kezelésére, felszámolására, a káros hatások mérséklésére vonatkozik. Az Országgyűlés ellenőrző szerepe, a kormány beszámolási kötelezettsége a járvány idején is megmarad. A járványt követően pedig az Országgyűlés dönt a rendkívüli intézkedések sorsáról.

A fentiek után üzent a törvényt bíráló ellenzéki és szakmai kritikusoknak is:

Mindannyian tudjuk, hogy még nehéz hetek várnak ránk. A védekezés kérdései tartósan az Országgyűlés napirendjén szerepelnek majd. Ezért is fontos, hogy mindenki tanúsítson önmérsékletet. Ez nem a politikai haszonlesés ideje.

Végül egy régi idézetet is használt üzenetképpen:A további vitákhoz Kossuth Lajos 172 évvel ezelőtti – a felirati vita során – megfogalmazott szavait ajánlom megfontolásra:

…az országgyűlés politicáját azon magasságra méltóztassanak felemelni, mellyet az idő elénkbe szab. (…) emeljük fel politicánkat a körülmények szinvonalára….

Címlapkép forrása: MTI/Máthé Zoltán

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF