Csütörtök reggel tette közzé az MNB a részletes pénzügyi számlák adatait, melyek szerint a harmadik negyedév végén a GDP 74,3 százaléka volt az államháztartás bruttó, konszolidált adóssága. Az előzetes adatok még 73,8 százalékos arányról szóltak, azóta a GDP pontosabb összegével frissülhetett a statisztika, ez okozta a további emelkedést.

Ezzel egy negyedév alatt 4 százalékponttal emelkedett az államadósság, a 2019 végi 64%-ról pedig már több mint 10 százalékpontos volt az ugrás.
Nominálisan is újabb lélektani határt ugrott át az adósságunk, a 35 039 milliárd forintos összeg új rekordot jelent. Az MNB adatai szerint a nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége 2020 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP -0,3 %-át tette ki (-126 milliárd forintot), az államháztartás nettó finanszírozási képessége a GDP -5,3 %-a (-2477 milliárd forint) volt. A háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP 5,6 %-át (2635 milliárd forint), a külföld nettó finanszírozási képessége a GDP -0,1 %-át (-53 milliárd forint) érte el 2020 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben.
Alapvetően az adósságráta idei megugrása nem meglepetés, hiszen két tényező is ebbe az irányba hat:
- A válság miatt visszaesik a magyar gazdaság, ami a GDP/adósság hányados számlálóját csökkenti, vagyis még nominálisan változatlan összegű adósság mellett is emelkedne a ráta.
- Másrészt szintén a válság hatása, hogy a költségvetési hiány jelentősen megugrik 2020-ban, a kormány várakozása szerint a GDP 9%-a körül lehet, ami nominálisan emelkedő adósságot jelent, hiszen a hiányt eladósodással tudja finanszírozni az állam.
Mindezek eredményeként az év végére a 80 százalékos lélektani határt is átlépheti Magyarország államadóssága, amire utoljára 2014 közepén volt példa.
Címlapkép: Getty Images