György István államtitkár az operatív törzs mai tájékoztatóján közölte, hogy nincs annyi vakcina, amennyien regisztráltak az oltásra. Az vakcinák beadásának ütemét az oltások mennyisége határozza meg továbbra is – közölte az oltási munkacsoport vezetője. Úgy vélekedett, hogy az oltások visszaszorítják a járványt, azonban járványügyi szakértők szerint a 2,5 millió beadott vakcina még nem elegendő ehhez. Az oltásra regisztráltak közül 1,3 millióan még nem kapták meg a vakcinát.
Szerdán a kormány a 2,5 millió oltott elérése után feloldotta a korlátozó intézkedések egy részét, miközben Magyarországon terjed az egyik leggyorsabban a koronavírus, és szakértők szerint sokkal több oltott mellett lehetett volna megkezdeni a biztonságos nyitást. Müller Cecília a sajtótájékoztatón közölte: a járványügyi adatok továbbra sem kedvezőek Magyarországon. Szerinte a fertőzőképes brit mutáns okozza, hogy sokan vannak kórházban, és emiatt erőteljes a betegség lezajlása. Fiatalok is kórházi kezelésre szorulnak – tette hozzá. A Portfolio rámutatott: ők még gyakorlatilag szinte egyáltalán nincsenek beoltva a vírus ellen.

Müller szerint vannak, akik a tünetek megjelenése után szinte azonnal lélegeztetőgépre szorulnak. „Szegről végről mindannyian veszélyeztetettek vagyunk (…), az egészségeseket is érinti a fertőzés (…), senki nem tudhatja, hogy milyen formában zajlik le nála a betegség” – monda Müller. Úgy vélekedett, hogy nagyon magas szinten stabilizálódik a járvány. Ezért nagyon szigorú járványügyi szabályok mellett lehet megkezdeni az indítást – fogalmazott Müller. Sokan várnak a védőoltásra, még esendőek a betegséggel szemben – tette hozzá.
A Portfolio részletesen bemutatta ma reggel, hogy milyen hatásai lehetnek a nyitásnak a gyorsan fertőző és halálosabb brit mutáció miatt. Nemzetközi kutatók egyáltalán nem látják indokoltnak a magyar újranyitást jelenleg. Sőt, azon országok közé sorolják, ahol nagyon szigorú korlátozásokat kellene fenntartani a vírus legyőzéséhez.
Címlapkép: Getty Images