Előfizetői tartalom

Kiderült a kegyetlen igazság: több pénzt szívnak ki a szegényebb régiókból, mint amennyi támogatás valójában érkezik

A hagyományos segélyalapú fejlesztési modellt egyre inkább egy tranzakcionálisabb, kereskedelmi és iparpolitikai logikára épülő rendszer váltja fel, miközben a nyugati donorországok – élükön az Egyesült Államokkal – visszavágják támogatásaikat – figyelmeztettek az OECD konferenciáján a szakértők. A vita középpontjában az áll már, hogy a magántőke nem tölti be automatikusan a kieső állami források helyét, különösen mivel sok afrikai, ázsiai és latin-amerikai projekt nem áll készen nemzetközi befektetések fogadására. Kínai és afrikai szakértők egyaránt amellett érveltek, hogy a fejlődő országoknak az önálló kapacitásépítésre, a helyi ipar megerősítésére és a technológiai ugrásra kell összpontosítaniuk. A konferencia egyik kulcsüzenete volt, hogy a fejlesztéspolitikának nem csupán új finanszírozási eszközökre, hanem új politikai narratívára is szüksége van, mivel a hagyományos Észak–Dél viszonyrendszer gyökeresen átalakulóban van.

A nemzetközi fejlesztéspolitika egyik legfontosabb kérdésévé vált, hogy mi történik akkor, amikor a nyugati donorországok egyszerre próbálják csökkenteni költségvetési terheiket, saját iparpolitikájukat újraépíteni és geopolitikai érdekeiket érvényesíteni, miközben a fejlődő országok továbbra is beruházásokra, infrastruktúrára és technológiai felzárkózásra szorulnak....

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Az előfizetés a következőket tartalmazza:

  • Portfolio.hu teljes cikkarchívum
  • Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái

Előfizetés