Előfizetői tartalom

Egy ketyegő olajbombán ül a világ, de még csak tudomást sem akar venni róla

Immár nyolcadik hetében vagyunk az iráni háborúnak, a Hormuzi-szoros blokádja még tart, az öböl menti kitermelés egy jelentőse rész leállítva, de az olajár lényegesen lejjebb van, mint a március eleji 120 dolláros csúcsa. Most akkor hogy is van ez? Ebben a cikkben kifejtem, miért gondolom úgy, hogy a piac túlságosan is nyugododt, miközben a felszín alatt már zajlik az olajpiac történetének egyik legnagyobb ellátási zavara.

Nem ezt vártuk az év elején. A háború kitörése előtt a piaci konszenzus még nagyjából 65 dolláros éves átlagárral számolt a Brent típusú kőolajnál. Februárban a jegyzés 75 dollár körül mozgott, márciusban azonban drámai fordulat következett: az amerikai-izraeli támadást követően az ár egyetlen hónap alatt 55 százalékkal emelkedett, és jelenleg éppen csak 100 dollár...

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Az előfizetés a következőket tartalmazza:

  • Portfolio.hu teljes cikkarchívum
  • Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái

Előfizetés