Előfizetői tartalom

Színre lépett az "Észak királya": ő az egyetlen, aki megmentheti a szakadék szélén táncoló kormánypártot?

Talán csak a brexitkálvária napjai tűntek olyan kínzónak és kilátástalannak, mint a múlt hét az Egyesült Királyságban. Miután a Munkáspárt leszerepelt a helyhatósági választásokon, képviselőtársai sorban szólították fel Keir Starmer miniszterelnököt, hogy belátható időn belül távozzon a párt és az ország éléről. Hétfőn Starmer egy beszéddel akarta meggyőzni a kétkedőit, de már saját miniszterei közül is akadtak, akik zárt ajtók mögött a lemondás mérlegelésére biztatták. Kedden aztán négy államtitkár faképnél hagyta a kabinetet, a zűrzavar közepette pedig szerdán III. Károly király csak statisztaszerephez jutott a parlamenti nyitóbeszédével. Csütörtökön végül befutott az első miniszter, nevezetesen Wes Steeting lemondása. De nemcsak ő lendült mozgásba Starmer lehetséges kihívói közül, órákon belül a már-már messiásként várt Andy Burnham is lépett. Noha hivatalosan egyikőjük sem hívta ki Starmert, ettől függetlenül kijelenthetjük: elkezdődött a verseny, hogy kiből lehet tíz éven belül a Downing Street hetedik lakosa. Történelmi időközi jön, amelyen pár tízezer ember gyakorlatilag közvetlenül dönthet a következő miniszterelnökről. A manchesteri polgármester a Munkáspárt megmentője?

A kék sarokban: az asztalt borító miniszter Képzett a HÖK-ös politika sötét mágiájában. Pár napja így jellemezte Jeremy Corbyn, a Munkáspárt korábbi vezetője Wes Streetinget, aki egészen múlt hétig brit egészségügyi miniszterként szolgált, immár azonban annak a Keir Starmernek a helyébe lépne, aki épp Corbynt váltotta 2020-ban. A kritika önmagában nem meglepő, a mérsékelt...

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Az előfizetés a következőket tartalmazza:

  • Portfolio.hu teljes cikkarchívum
  • Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái

Előfizetés