Brutális károkat okozott a májusi jégeső a Mátrai borvidéken

agrarszektor.hu
A május közepi jégeső idén komolyan sújtotta a Mátrai borvidéket, akár 100 millió forint feletti is lehet a kár, és számos termőterület teljesen elpusztult. A borvidék egyes területei azonban átvészelték a időjárási viszontagságokat, és a szüreti időszak kezdetével már láthatóvá vált, milyen termésre lehet számítani idén a Mátrában. Egyes borászatoknál az elmúlt hetek szokásosnál is melegebb időjárása miatt hamarabb meg kellett kezdeni a szüreti munkálatokat. Ennek eredményeképp várhatóan az újborok is korábban készülhetnek el.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az idei év időjárása nem kímélte a Mátrai borvidéket sem. Először a rendkívül hideg téli időszak miatt fagyott ki sok szőlőtőke, majd május folyamán két alkalommal is komoly jégeső zúdult a területre, melynek következtében egyes termőterületeken a hajtások 90-100 százaléka is megsemmisült. A becslések szerint ez 100 millió forint feletti kárt is jelenthet a borvidéknek. Emiatt az idei évben talán még fontosabb, hogy megfelelő szakértelemmel végezzék a borászatok a szüretelést.

A Mátrai borvidék egyik borászata, a Dubicz Borászat és Szőlőbirtok területein például augusztus elejétől kezdve minden egyes nap próbaszüretet végeznek, melynek eredményeit az összes fajta tekintetében elemzik és tárolják, így határozva meg a szüret legideálisabb időpontját. A borászat szakemberei többek között a savtartalmat, a cukorfokot, az ízt és az illatot is vizsgálják, majd ennek megfelelően döntik el, hogy melyik dűlőn pontosan mikor kell leszedni az egyes szőlőfajtákat. Dunai Bernadett, a Dubicz Borászat és Szőlőbirtok tulajdonosa az idei időjárással kapcsolatban elmondta, hogy termőföldjeiket túlnyomórészt elkerülték a májusi jégeső pusztításai, ugyanakkor dűlőik közel 10 százaléka komolyabb károkat szenvedett.

A jégeső mellett a nagy nyári meleg is befolyásolta az idei szüretet, a magas hőmérséklet egyrészről jót tesz a cukorfoknak, másrészről viszont égeti a savakat, így ilyen esetekben fokozottan kell figyelni a cukor-sav-alkohol egyensúlyra.

Emiatt van olyan borászat, ahol az egyes fehér és korán érő kék szőlőfajtáknál akár 10-14 nappal is előrébb került a szüret időpontja. Mindez azt is jelenti, hogy a szokásos november eleji időponthoz képest hamarabb lesznek kész idén az újborok.

A szüretelés idejének meghatározása nem minden fajta esetében ugyanolyan kritikus. Egyes, kevésbé érzékeny szőlőfajtáknál pár napos csúszás nem okoz komoly minőségromlást, de például a sauvignon blanc esetében szinte napra pontosan érdemes meghatározni a szüret ideális időpontját. 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?