Fekete Beatrix

Fekete Beatrix

elemző

Kapcsolatfelvétel
Cikkeinek a száma: 421

2012. április 19. 12:05 | Fekete Beatrix

Hatalmas veszteség a Nokiánál

Hatalmas veszteségről számolt be a Nokia az első negyedévre, a társaság a működési eredmény szintjén 1,34 milliárd eurós veszteséget könyvelt el. Az egyszeri tételek hatásait kiszűrve 260 millió euró volt a veszteség, ami megfelel az elemzői várakozásoknak, ez igaz a bevételek és az egy részvényre jutó eredmény alakulására is. A vállalat részvényei 1%-os pluszban tartózkodnak.

A gyorsjelentés főbb pontjai:

  • Közel 30%-kal csökkent az első negyedévben a Nokia bevétele, ami elsősorban a mobilgyártás romló teljesítményének tudható be.
  • Okostelefonokból feleannyit értékesített a cég, mint egy évvel ezelőtt, hagyományos mobilokból pedig 32%-kal adott el kevesebbet.
  • Az elemzői konszenzushoz képest nagy meglepetést nem okozott a Nokia, miután egy héttel ezelőtt profit warningot közölt a cég.
  • 1,3 milliárd eurós veszteséget könyvelt el a Nokia az év első három hónapjában a Nokia Siemens Networks-öt érintő reorganizációs költségek következtében.
  • Nem számít a menedzsment javulásra a működési eredményszint tekintetében az első negyedévhez képest.

2012. április 17. 10:27 | Fekete Beatrix

Megbicsaklott az Apple - Vége a sikersztorinak?

Ötödik napja folyamatosan esnek az Apple papírjai, tegnap különösen nagy csökkenést szenvedtek el a részvények. Az esés hátterében több ok is meghúzódhat. Magyarázható azzal, hogy a befektetők a nagy szárnyalást követően profitrealizálásba kezdtek, de negatív hírek is érkeztek az elmúlt napokban a céggel kapcsolatban. Az Apple szabadalmi pert vesztett, egy versenyhatósági eljárás is folyamatban van a vállalattal kapcsolatban és elemzői kommentárok kapcsán a befektetők aggódni kezdtek az egyes termékek növekedésének fenntarthatósága miatt. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat az érveket, amelyek az esés mögött állhatnak.

2012. április 13. 10:05 | Fekete Beatrix

Erős számokkal örvendeztette meg a piacokat a Google

Az elemzők által vártnál nagyobb növekedésről számolt be a Google tegnap az első negyedévre mind a bevételek, mind pedig az egy részvényre jutó eredmény szintjén a piacok zárása után közzétett gyorsjelentésében. A menedzsment közölte, hogy egy új részvénysorozatot hoz létre, amit 2:1 arányú részvényfeldarabolás formájában oszt ki a jelenlegi tulajdonosok számára.

A gyorsjelentés főbb pontjai:

  • A bevétel és a profit is az elemzői várakozásoknál magasabb növekedést mutatott.
  • A Google piaci részesedése eléri a 76%-ot az internetes keresésekből, viszont az egy kattintásra jutó bevétel 12%-kal csökkent a negyedévben.
  • Az Android operációs rendszer meghódította az okostelefonok piacát, viszont a mobil hirdetések piaca még kicsi, így az eredményekben nem hozott robbanást a gyors térhódítás ellenére sem.
  • A cég készpénzállománya tovább növekedett, már közel 50 milliárd dollárra rúg.
  • A Google részvényeiből mára eltűnt a prémium az amerikai technológia szektorhoz képest, miután a profitnövekedés közel az iparági szintre lassul.
  • Új részvénysorozatot bocsát ki a Google annak érdekében, hogy biztosítsa a tulajdonosok kontrollját.

2012. március 27. 11:16 | Fekete Beatrix

Budapest Airport: mekkora a baj?

A Malév csődjét követően a Budapest Airport túlélése is megkérdőjeleződött, tekintve, hogy bevételeinek fele származott a magyar légitársaságtól. A budapesti repülőteret működtető cég a működés szintjén nyereséges volt az elmúlt években, viszont a hatalmas hitelállománya után fizetendő kamatok veszteségbe rántották a vállalatot. A Budapest Airport jövője azért is kérdéses, mivel a hírek szerint a privatizációs szerződés értelmében fizetésképtelenség esetén akár államosításra is sor kerülhet, ami azonnali, 500-600 milliárd forintos fizetési kötelezettséget jelentene az államnak.

2012. március 21. 11:11 | Fekete Beatrix

Csak pénz kérdése, hogy lesz-e új magyar légitársaság

Nincs árháború a légitársaságok között Budapesten a Malév megszűnése után, bár a verseny kiélezettebb, ami idén alacsonyabb jegyárakhoz vezet. Ez azonban nem tart sokáig, akár fél éven belül stabilizálódhatnak az árszintek - mondta el Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója a Portfolio.hu-nak adott interjújában. A Ryanair állítása, miszerint 10 éve veszteséges a Wizz Air, nem igaz és nem lesz következménye annak, hogy az ír versenytárs feljelentette a Wizz Airt az Európai Bizottságnál, mint ahogy három éve sem volt, amikor már egyszer megtörtént ez az eset. Váradi József szerint a magyar légiközlekedés hatékonyabbá válhat a Malév csődje után és kizárólag pénz kérdése, hogy lesz-e új magyar légitársaság.

2012. március 19. 10:32 | Fekete Beatrix

Nagy bejelentésre készül ma délután az Apple

Bejelentést tervez ma délután az Apple azzal kapcsolatban, hogy mihez kezd 100 milliárd dolláros készpénzállományával. A cég közleménye szerint keleti parti idő szerint reggel 9-kor, vagyis magyar idő szerint délután 2-kor tartja a vállalat befektetői konferenciahívását. A befektetők bizakodva várják a bejelentést, a frankfurti tőzsdén 3%-os pluszba ugrott az Apple árfolyama.

2012. március 12. 08:23 | Fekete Beatrix

Kell-e nekünk új Malév?

A Malév leállásával 66 év után először nemzeti légitársaság nélkül maradt Magyarország. A kormány tervei között szerepelt egy új nemzeti légitársaság alapítása, azonban eddig nem sikerült befektetőt találni egy Budapest központú légitársasághoz. Nincs arról hír, hogy a kormány feladta volna ezirányú terveit, bár kérdéses, hogy van-e még értelme, hiszen a versenytársak azonnal ráugrottak a kínálkozó lehetőségre.

2012. március 07. 14:15 | Fekete Beatrix

Ryanair: mi leszünk a legnagyobbak Magyarországon! (interjú)

Egy-két éven belül a Ryanair messze a legnagyobb légitársaság lesz Magyarországon és pótolni tudja majd a Malév hiányát - nyilatkozta a Portfolio.hu-nak adott interjújában a légitársaság vezérigazgatója, Michael O'Leary. A vezető szerint a Ryanair az egyetlen igazi diszkont légitársaság most a magyar piacon és annak ellenére, hogy olyan alacsony árakat kínál, amelyekkel mások nem tudnak versenyezni, nyereségesen tud majd működni. Sőt, a Ryanair lesz az egyetlen nyereséges légitársaság Budapesten.

2012. február 23. 13:24 | Fekete Beatrix

Légi háború készülődik Budapest felett

A Malév leállását követően számos légitársaság lecsapott a magyar piacon keletkező űrre, különösen két diszkont légitársaság, a Ryanair és a Wizz Air vetett be igazán nagy erőket. A két rivális között komoly harc látszik kibontakozni, amelyből egyelőre úgy tűnik, hogy a szabadidős utazók csak profitálnak, hiszen árversenyt és új célállomásokat hoz a két cég küzdelme. A Wizz Air domináns pozíciója veszélybe került és a Ryanair kommunikációjából úgy tűnik, hogy le akarják tarolni a magyar piacot.

2012. február 01. 13:27 | Fekete Beatrix

Mi a baj a Malévval?

Lassan kifut a pénzből a Malév és a piaci hírek szerint bármikor előfordulhat, hogy kénytelen leállni a légitársaság. A kormány felkészült minden eshetőségre, egy tegnapi rendeletében ugyanis 2 milliárd forintot különített el arra, hogy a cég esetleges leállása esetén megsegítse a légitársaság utasait. Tény, hogy az Európai Bizottság által tiltottnak minősített állami támogatások visszafizetése nélkül is nehéz helyzetben lenne a légitársaság, de emiatt most nem is juthat újabb állami forrásokhoz a csődvédelem alá vett légitársaság.

Az elmúlt évek teljesítménye után nem is lehet csodálkozni azon, hogy az összeomlás szélére került a légitársaság. Az orosz tulajdonos a 2007-es privatizáció során gyakorlatilag a Malévra terhelt hitelekből teljesítette kötelezettségeit, miközben addigra értékesíthető vagyoneleme már nem maradt a cégnek. Az elmúlt 10 évben még a működési eredmény szintjén sem tudott nyereséget termelni a légitársaság, sőt, 2010-ben a bevételek már az anyagjellegű ráfordításokat sem tudták fedezni a vállalatnál.

2012. január 25. 06:34 | Fekete Beatrix

Brutális negyedév az Apple-nél

Az elemzői várakozásokat magasan felülmúló negyedik negyedéves eredményekről számolt be az Apple tegnap, a piacok zárása után közzétett gyorsjelentésében, köszönhetően az iPhone 4S sikeres bevezetésének. A társaság 46 milliárd dolláros bevétel mellett 13 milliárd dolláros nettó eredménnyel zárta az időszakot, készpénzállománya pedig mostanra közel 100 milliárd dollárra dagadt. Az Apple részvényei közel 8%-ot emelkedtek a negyedéves gyorsjelentésre tegnap, a zárás utáni kereskedésben.

2012. január 23. 09:35 | Fekete Beatrix

Csúcsokat döntöget az Apple: meddig tart az iSiker?

Az adósságválság és a globális gazdasági lassulással kapcsolatos félelmek úgy tűnik, hogy hidegen hagyják az Apple befektetőit, és kiheverték a piacok a Steve Jobs halála által okozott sokkot is: a részvények árfolyama történelmi csúcsokat döntöget. Az árfolyam szárnyalása mögött egy hihetetlen növekedési sztori áll, ami ismét a fókuszba kerülhet, holnap teszi ugyanis közzé a társaság negyedik negyedéves gyorsjelentését, amelyben az elemzői várakozások szerint újabb rekordnegyedévről számolhat be a cég.

2011. december 22. 12:25 | Fekete Beatrix

Forrong a technológia szektor (Top 10 sztori - 10.)

Izgalmas évet zárt a technológia szektor, kiélezett harc kezdődött az okostelefonok piacán az egyeduralomért. Miközben a Google Androidja meghódította a világot, a világ legnagyobb mobilgyártója, a Nokia egyre nagyobb lemaradásba került. A Samsung viszont a legnagyobb szereplővé nőtte ki magát az okostelefonok piacán. Miközben az Apple iPhone-ja valóságos sikersztorit futott be, ősszel Steve Jobs halálhíre rengette meg a világot. Eközben pedig felpörögtek az elsődleges részvénykibocsátások, aminek kapcsán gyakran már újabb technológiai lufit emlegetett mindenki.

2011. december 07. 10:37 | Fekete Beatrix

Nem számít az euró eltűnésére a Wizz Air (interjú)

Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy recesszióba süllyed Európa és elképzelhető, hogy az eurózóna jelenlegi formája nem marad meg a jövőben - mondta Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója a Portfolio.hu-nak adott interjújában. Az euró eltűnésére nem lát nagy esélyt a vezető, viszont a cégen belül már felmerült, hogy vészforgatókönyvet dolgozzanak ki egy ilyen esetre. A kilátások kapcsán a vezető elmondta, hogy a légiközlekedési szektor különösen érzékeny a makrogazdasági folyamatokra, de az iparágon belül nagy különbségek vannak, a diszkont légitársaságok lényegesen jobban tűrik a külső sokkokat.

2011. december 02. 14:39 | Fekete Beatrix

Léptek a jegybankok, széttéptek mindent - Mi lesz a folytatás?

Hatalmas ralit okozott a tőzsdéken szerdán, amikor összehangolt lépést jelentettek be a világ vezető jegybankjai likviditásfokozási céllal. Az elmúlt években ez már a sokadik hasonló lépés volt és az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy bár az azonnali reakció pozitív volt a piacokon, tartós emelkedéseket nem tudtak eredményezni. Ezek alapján pedig most sem számíthatunk arra, hogy hosszabb távon szárnyalást indít el a részvénypiacokon a bejelentés, hiszen az európai adósságválságot ez nem oldja meg.

2011. december 01. 08:10 | Fekete Beatrix

Lufi, vagy nem lufi? - Újra felpörögtek az internetes cégek

Októberben a részvénypiaci pánik csillapodásával ismét felpörögtek az elsődleges részvénykibocsátások az Egyesült Államokban és az egész évben látott trendeknek megfelelően most is a fiatal technológiai cégek állnak a figyelem középpontjában. Nemrég vezényelte le elsődleges részvénykibocsátását a Groupon és hamarosan a Farmville atyja, a Zynga is debütálhat a tőzsdén. Bár ezen részvények hatalmas emelkedéseket tudtak produkálni első kereskedési napjukon, azóta jól láthatóan elfogyott a lendület, van olyan cég például, amelynek árfolyama tizedelődött a részvénykibocsátás óta. Mindezek alapján inkább csak a kockázatkedvelő befektetőknek lehetnek érdekesek most ezek a papírok. Arról azonban továbbra sem lehet beszélni, hogy újabb technológiai lufi van kialakulóban.

2011. november 29. 16:05 | Fekete Beatrix

Csődben a Malév partnere: 85%-ot zuhant az árfolyam

Csődvédelemhez folyamodott az American Airlines anyavállalata, az AMR Corp. A cég közlése szerint a lépésre azért volt szükség, hogy az iparágban versenyképes költségstruktúrát tudjon kialakítani és hiteleit átstruktúrálja. A vállalat közölte, hogy üzletmenete ez alatt az idő alatt is a megszokott módon folytatódik, járatait tovább üzemelteti a menetrendjének megfelelően. A részvények árfolyama több mint 85%-ot zuhant (0,23 dollárra) a nyitást követő percekben.

2011. november 15. 13:57 | Fekete Beatrix

Itt ér véget, vagy csak most kezdődik az Amazon sztori?

Új piacot próbál meghódítani az Amazon.com, a társaság a héten kezdi el értékesíteni táblagépét, a Kindle Fire-t. Az elemzők nagy reményeket fűznek a készülékhez, egyes vélemények szerint az online kiskereskedelmi óriás táblagépe lehet az iPad nagy riválisa, amit elsősorban kedvező árának köszönhet. A vállalat pénzügyei szempontjából viszont nem biztos, hogy olyan nagy sikersztori lesz a Kindle Fire. Mindenesetre a befektetők még szeretik a céget, a részvények árfolyama októberben még történelmi csúcsot döntött.

2011. november 04. 12:03 | Fekete Beatrix

Tőzsdén a Groupon - Venni vagy nem venni?

Új technológiai részvény debütál ma az amerikai tőzsdén, ma indul ugyanis a kereskedés a közösségi vásárlási szolgáltatásokat kínáló Groupon részvényeivel. A részvénykibocsátásra a megcélzott ársáv felett került sor, ami azt jelzi, hogy nagy volt az érdeklődés a társaság papírjai iránt. Az elsődleges részvénykibocsátás alapján a piac közel 13 milliárd dollárra értékeli a mindössze három éve létező céget. A vállalat üzleti modelljének fenntarthatóságával kapcsolatban azonban sok a kérdőjel, sok elemző azt is megkérdőjelezi, hogy tud-e nyereséget termelni valaha a társaság.

2011. október 25. 06:42 | Fekete Beatrix

Töretlenül ível felfelé az iPhone sikerpályája - van, aki megállítsa?

Igazi sikersztori az Apple történetében az iPhone és úgy tűnik, hogy az okostelefonok piacán kibontakozott erős verseny közepette sem veszít vonzerejéből a készülék. A legújabb iPhone már az értékesítés első hétvégéjén az Apple legsikeresebb termékbevezetése lett, ami az értékesített készülékek darabszámát illeti. Az iPhone nagyban hozzájárult ahhoz, hogy folyamatosan rekordot döntöget az Apple nyeresége. Több nagymúltú mobilgyártó azonban nem bírta a versenyt, az iPhone megjelenését követően kezdődött el a Nokia és a Research in Motion hanyatlása is.

Részletes keresés
Holdblog

Lesz NER kárpótlási jegy?

Elgondolkozom, hogyan lehetne megúszni, hogy folyton állami károsultak kárpótlásával gyötrődjünk. Nyilván sokféleképpen, de most egy aspektusra koncentrálnék. A ‘90-es évekbeli kárpótl