Az Európai Bizottság bemutatta az AccelerateEU energiaügyi csomagot, amely arra reagál, hogy az iráni háború kezdete óta az EU több mint 24 milliárd euróval fizetett többet energiaimportra. A helyzetet elsősorban ár-, nem pedig klasszikus ellátásbiztonsági válságként értékelik az uniós döntéshozók. Brüsszel szerint az energiabiztonság ma már gazdasági és geopolitikai kérdés, ezért a kiút a hazai tisztaenergiás termelés, az elektrifikáció és az energiahatékonyság felgyorsítása. Miközben a fosszilis kitettség még mindig magas, noha az árammixben már 70% felett van a tiszta források aránya. A csomag öt pillére a tagállami koordináció erősítése, a háztartások és az ipar célzott védelme, az elektrifikáció és tisztaenergia-termelés felpörgetése, a hálózatok fejlesztése, valamint a beruházások finanszírozása. Az Európai Bizottság üzenete, hogy az importált fosszilis energiára épülő modell stratégiai gyengeség: rövid távon az árrobbanást tompítanák, hosszabb távon pedig a hálózatokra és hazai tiszta energiára támaszkodva csökkentenék a függést.
Az Európai Bizottság AccelerateEU nevű csomagja arra a helyzetre reagál, hogy a közel-keleti konfliktus eszkalációja óta az EU több mint 24 milliárd euró többletet fizetett ki energiaimportra alig 53 nap alatt, döntően fosszilis energiahordozókra. Dan Jørgensen energiaügyi biztos a sajtótájékoztatón azt mondta, ez napi szinten több mint 500 millió eurós plusztehernek felel...
A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.
Az előfizetés a következőket tartalmazza:
- Portfolio.hu teljes cikkarchívum
- Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái
Előfizetés