Előfizetői tartalom

Energiaválság: az Európai Bizottság hatalmas csomaggal reagál az árak elszabadulására

Az Európai Bizottság bemutatta az AccelerateEU energiaügyi csomagot, amely arra reagál, hogy az iráni háború kezdete óta az EU több mint 24 milliárd euróval fizetett többet energiaimportra. A helyzetet elsősorban ár-, nem pedig klasszikus ellátásbiztonsági válságként értékelik az uniós döntéshozók. Brüsszel szerint az energiabiztonság ma már gazdasági és geopolitikai kérdés, ezért a kiút a hazai tisztaenergiás termelés, az elektrifikáció és az energiahatékonyság felgyorsítása. Miközben a fosszilis kitettség még mindig magas, noha az árammixben már 70% felett van a tiszta források aránya. A csomag öt pillére a tagállami koordináció erősítése, a háztartások és az ipar célzott védelme, az elektrifikáció és tisztaenergia-termelés felpörgetése, a hálózatok fejlesztése, valamint a beruházások finanszírozása. Az Európai Bizottság üzenete, hogy az importált fosszilis energiára épülő modell stratégiai gyengeség: rövid távon az árrobbanást tompítanák, hosszabb távon pedig a hálózatokra és hazai tiszta energiára támaszkodva csökkentenék a függést.

Az Európai Bizottság AccelerateEU nevű csomagja arra a helyzetre reagál, hogy a közel-keleti konfliktus eszkalációja óta az EU több mint 24 milliárd euró többletet fizetett ki energiaimportra alig 53 nap alatt, döntően fosszilis energiahordozókra. Dan Jørgensen energiaügyi biztos a sajtótájékoztatón azt mondta, ez napi szinten több mint 500 millió eurós plusztehernek felel...

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.

Az előfizetés a következőket tartalmazza:

  • Portfolio.hu teljes cikkarchívum
  • Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái

Előfizetés