Az új koronavírus-variánst először Indiában fedezték fel és ennek tulajdonítják, hogy ismét jelentősen megugrottak az új fertőzések Mumbai környékén azután, hogy hónapok óta csökkenő tendenciát mutattak a megbetegedések. A két mutáció, az E484Q és az L452R korábban külön-külön előfordultak a különböző variánsoknál, de most már együttesen is jelen vannak, egy koronavírus-variánsban – mondta el Benjamin Pinsky, a Stanford virológusa, aki először azonosította a dupla mutáns koronavírust az Egyesült Államokban.
Hozzátette, hogy arról van információ, hogy ezek a mutációk külön-külön hogy működnek, de arról még nincs, hogy a kombinációjuk hogyan változtatja meg a vírust. Más variánsoknál az L452R mutáció fertőzőképesebbé, könnyebben átadhatóvá tette a vírust és vannak arra utaló bizonyítékok, hogy az antitestek nem ismerték fel a variánst, ami csökkenti a vakcinák hatékonyságát. Az E484Q mutáció szintén kevésbé volt érzékeny a semlegesítő antitestekre. Még korai megmondani, hogy a dupla mutáns koronavírus könnyebben fertőz-e, de a két mutáció tulajdonságai alapján arra lehet számítani, hogy igen és hogy az antitesteket is könnyebben elkerülik - véli a virológus.
Nem csak a vakcinák, de a kezelések hatékonyságát is ronthatják a mutációk, az Eli Lilly bamlanivimab nevű készítménye például kevésbé bizonyult hatásosnak az új variánsok ellen.
A kaliforniai egyetem tudósa, Peter Chin-Hong szerint ezek a mutációk pont a vírus azon részét érintik, amelyek a legaggasztóbbak, azokat a receptorokat, amelyekkel a vírus bejut a sejtekbe. Ezek a mutációk nagyon hasonlóak azokhoz a variánsokhoz, amelyekről már lehet tudni, hogy könnyebben terjednek, vagy megkerülik az oltások hatását.
Címlapkép: Getty Images