Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke korábban jelezte, hogy hamarosan elindulnak az amerikai kamatcsökkentések, és a piac számára jelenleg nem az a nagyobb kérdés, hogy lesz-e vágás jövő héten, hanem hogy mekkora lesz annak mértéke. Ma az irányadó kamatláb 5,25-5,50 százalékon áll, szemben a 2022-es nulla közeli szinttel. A piac jelenleg 57 százalék esélyt ad a 25 bázispontos vágásnak, és 43 százalékot az 50 pontosnak.
A történelmi adatok azt mutatják, hogy a részvénypiacok jellemzően jobban teljesítenek a fokozatos kamatcsökkentések mellett, semmint a gazdasági válságok idején jellemzően bekövetkező gyors, nagyobb ütemű vágások során. A gazdaság különböző szektoraira eltérően hat a kamatszint változása, egyrészt a fogyasztói kereslet változása, másrészt a kamatérzékenység miatt.
A PinPoint Macro Analytics összegyűjtötte, hogyan teljesítettek a különböző szektorok a tőzsdén az első kamatcsökkentést követő különböző időtávokon. Az alábbi ábrán az látható, hogy 1973 és 2024 között a szélesebb részvénypiachoz képest az egyes szektorok hány százalékpontos eltérét mutattak átlagosan, vagyis, hogy mely szektorok teljesítettek a legjobban és a leggyengébben a kamatvágások indulása után.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!