Szakmai körökben ma már nem vitatott tény, hogy a magyar nyugdíjrendszer átalakításra szorul, a jelenleg meglévő struktúra - jelentős makrogazdasági feszültségeket hordozva - hosszú távon fenntarthatatlan. Több tanulmány mellett ezt támasztja alá a Standard & Poor’s egyik közelmúltban publikált elemzése is, mely szerint a világ fejlett államai közül Magyarországon a 2. legnagyobb a 2050-ig számított fedezetlen nyugdíjadósság.
A magyar nyugdíjrendszer már a jelenlegi kedvező demográfiai körülmények között is több, mint az államháztartási hiány maximumát meghatározó maastrichti konvergencia kritérium 2/3-át kitevő hiányt termel önmagában, a GDP kb. 2%-nak megfelelő értékben, és ez a hiány 2040 tájékán - érdemi reform híján - meg fogja haladni a GDP 3.5%-át.
A Portfolio.hu a washingtoni magyar közgazdászokat tömörítő HUNEX-ECON szakmai támogatásával október 17-én rendezi meg "A magyar nyugdíjreform nemzetközi tükörben" címet viselő konferenciát Budapesten, a WestEnd Hiltonban.
A konferencia célja, hogy a téma jelentőségének megfelelően felvonultassa az eltérő nyugdíjszakmai koncepciókat és bemutassa az európai nyugdíjreform példákat (Svédország, Németország, Lengyelország). A rendezvénnyel nem titkolt szándékunk továbbá, hogy a Portfolio.hu hasábjain megindult szakmai vita a legmagasabb szintre emelkedve hozzájárulhasson a hazai nyugdíjrendszer átalakításának folyamatához.
A konferencia előadóinak három nagy csoportja:A Világbank nyugdíjtémával foglalkozó szakemberei
Európai nyugdíjreformokat előkésztő/végrehajtó szakemberek
A téma elismert magyar szakközgazdászai és szakpolitikusai
A konferencia célközönsége:- Nyugdíjközgazdászok az állami és non-profit szegmensben
- Makroközgazdászok a privát és állami szférában
- Magánnyugdíjpénztárak , önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak
- Aktuáriusok
- Demográfusok
- Munkaerőpiaci szakértők
- Kockázatkezeléssel foglalkozó szakemberek (állampapírok kockázati besorolásának a dinamikája az öregedési folyamatok költségvetési következményeinek a tükrében)
- Befektetési alapkezelők
- Vagyonkezelők
- Privát bankok
- Tőkepiaci felügyelettel foglalkozó szakemberek
- "Államháztartási reformközgaszdászok", illetve az államháztartási reform alapkérdései iránt érdeklődő szélesebb körű szakmai közönség
- Gazdasági média