Banki partner nélkül egy évszázad után sem menne (x)

Portfolio
125 éve alapították a FINO-FOOD Kft. jogelődjét és a mai napig működik, így nem túlzás kijelenti, hogy a vállalkozás kiállta több mint egy évszázad megpróbáltatásait. A tejipari vállalat ügyvezetője mégis úgy gondolja, hogy egy biztos pénzügyi partner nélkül nem működhet ma egy ilyen méretű és típusú vállalkozás. Elég csak a milliárdos értékű felvásárolt nyerstej alapanyag és a tejtermék készletek finanszírozására gondolni. Szommerné Egyed Lindával, a FINO-FOOD Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk egy magyar vállalkozás jelenlegi helyzetéről és jövőjéről.
Portfolio.: Honnan indult a vállalat, és hol tart most?



Szommerné Egyed Linda: A vállalkozást 1889-ben alapították, az üzem eredetileg túró és vaj gyártásával foglalkozott. Ez az üzem egészen 2004-ig működött, amikor az EU-hoz való csatlakozás nyomán megszigorodott előírások miatt itt nem tudtuk folytatni a termelést. Ezért a tejtermelő bázisunkhoz közeli leállított Kaposvári tejüzemet vásároltuk meg és Uniós támogatással, banki segítséggel gyakorlatilag újjáépítettük, és indítottuk a termelést, mert az itteni üzem és a telephely az élelmiszergyártáshoz szükséges engedélyekkel már rendelkezett. A tejüzemben jelenleg több mint ötven féle terméket gyártunk. A 2000-es évek közepén Kaposváron induló új üzem 1 milliárd forintos árbevételt ért el 70 dolgozóval. 2013-ban az árbevétel már meghaladta a 11 milliárd forintot, a telephelyen foglalkoztatottak létszáma pedig 150 főre emelkedett. A cégcsoport családi tulajdonban működik, családunk tagjai alkotják a menedzsmentet. A feldolgozott tej mennyiségének közel felét saját tulajdonú tehenészeteink biztosítják. A Kaposvár közelében lévő két nagyméretű korszerű tehenészeti telepünkön 2600 darab tejelő tehén termeli meg a magas minőségű alapanyagot saját takarmány bázisunkra alapozva. A fejlesztések befejezése után jövő év végére várhatóan 3300 tejelő tehén állománnyal működünk tovább.

P.: Mit gondol, mi most egy hazai KKV hosszú távú sikerének kulcsa?

Sz. E. L.: A vállalkozásbarát üzleti környezet, sikeres stratégia és biztos pénzügyi partnerek, amely nélkül nem működhet ma egy ilyen vállalkozás. Például esetünkben 18 hónapra előre kell megfinanszírozni a tejtermelés költségeit. Ha egy év alatt termeljük ki például a takarmány árát, akkor erre az időre milliárdos nagyságrendű összegre van szükségünk, ami egy kulcskérdés cégcsoportunk életében. Ez önerőből egy ilyen vállalkozásnál nem tud működni, ebben az iparágban éppen elég nagy feladat a beruházónak megteremtenie egy ilyen hatalmas termelőbázist. Uniós pályázatokon is folyamatosan részt veszünk, mely a cégünk beruházásainak egyik mozgatórugója volt az elmúlt tíz évben. Ezek segítségével valósítottuk meg a tejüzemi és tejtermelő bázisunk beruházásainak egy jelentős részét.

P.: Kinek adhatja át a menedzsment a stafétabotot a jövőben?

Sz. E. L.: - A második generáció - akit magam is képviselek - már itt dolgozik a cégnél. Igyekszünk minél nagyobb tudást és tapasztalatot összegyűjteni, hogy a későbbiekben is biztos kézben legyen a cég irányítása.

A megjelenés támogatója a hazai vállalatok szakértő partnere a CIB Bank Zrt.

Mit mond a szakértő?

Sikertényezők Szabados Richárd, a CIB KKV és Lízing Üzletágak vezetőjének szemével: - Elkötelezett, folyamatosan fejlesztő vezetés. - Tudatos tervezés, előre tekintés. - Likviditás biztosítása stratégiai pénzügyi partnerek bevonásával.



(x)

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF