A MEKH szakmai támogatásával
A villamosenergia-piac jelentős átalakuláson megy keresztül. Napközben egyre gyakoribbak a negatív áramárak, míg az esti csúcsidőszakban akár több száz euróra is felszökhetnek. Ez a rendkívüli ármozgás újfajta kihívások elé állítja mind a termelőket, mind a fogyasztókat. A hagyományos piaci modellek és szabályozási keretek egyre nehezebben tudnak lépést tartani a változásokkal A szekció célja, hogy feltárja a jelenség mögött húzódó legfontosabb mozgatórugókat.
A megújulóenergia-termelők gyors ütemű elterjedése gyökeresen megváltoztatta az árampiacok működését. A szekció arra keresi a választ, hogy miként tehető ellenállóbbá az energiarendszer – legyen szó a hálózat fejlesztéséről vagy a szabályozási környezet finomhangolásáról. Emellett szó lesz az aktív fogyasztók egyre fontosabb szerepéről, a rugalmassági szolgáltatások kiszélesedéséről és a decentralizált alapú termelés kihívásairól.
2025 júniusában megújult az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR), amely a kihívások mellett lehetőséget is teremt a piaci szereplők számára. A szekció az átalakított szabályozás hatásait vizsgálja a beruházásokra, vállalati stratégiákra és a HEM-alapú elszámolásra. Szó lesz a rendszer új logikájáról, a benchmarkokról, valamint az audit és monitoring követelményeiről, kitekintve a pénzügyi és jogi kockázatokra is.
A megújuló energiaforrások térnyerése jelentős termelési- és árvolatilitást eredményezett, ami számos új típusú kockázatot idéz elő. Részletesen bemutatjuk a hosszú távú áramvásárlási megállapodások (PPA és cPPA) kínálta lehetőségeket, amelyek kiszámítható bevételt nyújtanak a termelőknek, míg a vállalatok számára árstabilitást biztosítanak. Emellett szó lesz egy innovatív biztosítási konstrukcióról is, ami a kiszámíthatatlan időjárás költségeit mérsékelheti. Végül áttekintjük, miként válhatnak a tárolási megoldások a vállalkozások versenyelőnyévé az új piaci környezetben.
Bár a zöld átállás jegyében egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a tiszta energiaforrások, a földgáz továbbra is meghatározó szerepet tölt be a villamosenergia-rendszer stabil működésében. Ugyanakkor a kibocsátáscsökkentési célok előtérbe helyezik az olyan klímabarát megoldásokat, mint a geotermikus energia, a biogáz vagy a hidrogén. A szekció középpontjában annak vizsgálata áll, hogyan illeszthetők ezek az új energiahordozók a meglévő rendszerbe.
A 21. század nemcsak a zöld átállásról, hanem annak biztonsági dimenzióiról is szól. A kritikus nyersanyagokért folytatott globális verseny és a növekvő technológiai függés (pl. Kínától), valamint az energiaszektor fokozódó digitalizációja új típusú kockázatokat teremt. Az ellátásbiztonság már nem csupán az infrastruktúráról szól, hanem adatvédelemről, IT-biztonságról és algoritmusokról is. Ezért áttekintjük, hogy milyen technológiai és geopolitikai trendek alakítják az energiarendszereket és hogyan lehet digitális megoldásokkal kezelni ezeket a kihívásokat.
Záró szekciónkban a Jedlik Ányos Energetikai Program kerül fókuszba – egy olyan átfogó állami támogatási kezdeményezés, amely új lendületet adhat a vállalati fejlesztéseknek. A program többek között támogatja a vállalatok energiahatékonysági és geotermikus beruházásait, az energiatárolási megoldások alkalmazását, valamint a villamosenergia-hálózat korszerűsítését. Célja a zöld gazdaságra való áttérés felgyorsítása, miközben elősegíti azoknak a technológiáknak a fejlesztését és elterjedését, amelyek hosszú távon erősítik Magyarország nemzetközi versenyképességét.
Miután megvitattuk a legégetőbb szakmai témákat és kihívásokat, jöhet a jól megérdemelt pihenés és szórakozás: Állófogadással várjuk Önöket a csodás panorámával rendelkező teraszon, ahol oldott hangulatban tovább gyűrűzhetnek a szakmai kérdések, felvetések, és új üzleti-partneri kapcsolatok köttethetnek.
Társszervező
Kiemelt szakmai partner
Gold támogató
Silver támogató
Silver/Expert támogató
Hivatalos autókölcsönző partner
Accessibility Partner
Szervezés, lebonyolítás, információk
Szponzorációs lehetőségek
Tartalmi és szervezési kérdésekben