6 milliárdos EU-pénzből több mint megduplázódott a termelői piacok száma Magyarországon

Portfolio
MTI
Egy 6 milliárd forintos uniós pályázat és kormányzati támogatások hatására a helyi termelői piacok száma 2012 és 2019 között a két és félszeresére, 117-ről 298-ra emelkedett - mondta az agrárminiszter szombaton Nagykőrösön a helyi termelői piacon, amely szintén kapott támogatást a pályázat keretében.

Nagy István a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány még 2012-ben határozta meg jogszabályi keretekkel a termelői piac fogalmát. Erre azért volt szükség, hogy a vidék saját erőforrásaira támaszkodva erősítse önállóságát, növekedjen a munkaerő- és népességmegtartó ereje - fejtette ki.

Hozzátette: az uniós Vidékfejlesztési Programban 279 pályázónak több mint hatmilliárd forint forrást biztosított a kormányzat helyi termelői piacok kialakítására.

Az uniós támogatási adatbázis szerint a „Helyi termékértékesítést szolgáló piacok infrastrukturális fejlesztése, közétkeztetés fejlesztése” című, VP6-7.2.1-7.4.1.3-17 kódszámú uniós felhívásra698 pályázat érkezett 17,8 milliárd forintos támogatási igénnyel, ezek közül 375-öt hagytak jóvá 9,476 milliárd forint összegben. A hatályos szerződések száma 368 darab, amelyek megítélt támogatása 9,433 milliárd forint. Kifizetést egyelőre csak 77 darab projekt kapott 702 millió forint összegben. Ezekben a számokban tehát a helyi termelői piaci támogatási igények mellett a közétkeztetéssel kapcsolatos projektek is benne vannak, ezért magasabbak ezek a számok a miniszter által elmondottaktól. Az összes nyertes projekt itt érhető el.

A helyben történő értékesítés hozzájárul a termelői jövedelmezőség növeléséhez és a közösségek megerősítéséhez - hangsúlyozta. Az agrárminiszter szólt arról, hogy

a jogszabályi rendelkezés szerint a termelői piacok - a kereskedői piacokhoz képest - könnyített feltételek mellett üzemeltethetők, de csak kistermelők értékesíthetik ott a saját gazdaságukból származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeiket.

Nagy István kitért arra, hogy Nagykőrös a termelői piacok fejlesztését érintő pályázatból ötvenmillió forint támogatásban részesült, emellett hatszázmillió forint kormányzati támogatást kapott a piaccsarnok újjáépítésére, a terület környezetrendezésére és a hozzá kapcsolódó útépítésekre.

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő (alábbi képünkön) arról beszélt, hogy a termelői piacokat azért hívták életre 2012-ben, mert szeretett volna a kormány lehetőséget biztosítani a helyi kistermelőknek, hogy a saját termékeiket tudják árusítani. Hozzátette: mivel legfeljebb negyven kilométeres távolságból érkezhetnek csak az áruk a termelői piacokra, kisebb a szállításból fakadó környezeti terhelés is.

Címlapkép forrása: MTI Fotó, Pelsőczy Csaba

Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF