Füles csésze a grafikonon

Portfolio
Lefelé tartó piacoknál a trend aljához közeledve előfordulhat, hogy a hirtelen irányt váltó, vagy kereskedési sávban fel-le ingázó grafikon helyett az árfolyam egy fokozatos, íves fordulós szakaszon megy keresztül, majd egyre gyorsuló emelkedésbe kezd. Az ilyen jellegű piacokon alakul ki a könnyen felismerhető, és hangzatos neve miatt igen népszerű trendfordulós alakzat, a füles csésze.
A füles csésze kialakulása
A füles csésze a csökkenő trend alján szokott kialakulni, és a trend emelkedőre váltását jelzi számunkra, inverzét piaci csúcsokon nem figyelik a technicista kereskedők. Az íves fordulót követően, amely magát a csészét alkotja, rendszerint kicsit korrigál az árfolyam a további emelkedés előtt. Ez a korrekciós szakasz alakítja ki a csésze fülét. Az alakzat kialakulása rendszerint 1-2 hónapot vesz igénybe, a csésze fül része rendszerint két héten belül kialakul. A füles csészéket rendszerint napi grafikonon azonosítják a befektetők

Maga a csésze egy nagyjából U alakú forma, amit a napi árfolyam-minimumok összekötésével kaphatunk meg. A teljesen szabályos forma nem alapkövetelmény. A csésze két oldala ideális esetben azonos magasságú, de kisebb eltérés megengedett. Az árfolyam ilyen jellegű változását a következő folyamatok idézik elő:

• Az egyre csökkenő árfolyamok következtében a kereskedők és befektetők elveszítik az érdeklődésüket a részvény iránt és ennek következtében folyamatosan csökken a forgalom is, egészen addig, amíg az árszint el nem íri a piaci mélypontot.
• Rövid konszolidációt követően ezen az új, a korábbinál jóval alacsonyabb árszinten a kereskedők újra elkezdenek vásárolni és emiatt ugrásszerűen megnő a részvény forgalma is.
• Ezt a meredek felfutást aztán rövid konszolidáció követi, ami általában egy rövid, lefelé tartó szakasz, de a fül formázhat zászlót vagy egy kisebb éket is.
• A korrekciót követően várhatjuk az árfolyam kitörését, amihez ideális esetben kiemelkedő forgalom párosul. Fontos megjegyezni, hogy minél kisebb a visszaesés, annál nagyobb kitörésre számíthatunk.

Célárfolyam
A célárfolyam meghatározása itt is hasonlóképpen történik, mint más trendfordító formációk esetében: A csésze testét, és a fület összekötjük egy egyenessel, és amikor a csésze fülének kialakulása után ezt az ellenállást áttöri az árfolyam, akkor kapunk vételi szignált a formációtól. Ezt követően vesszük a csésze magasságát, ami az előbbi egyenes és a csésze alja közötti legnagyobb távolság és ezt a szakaszt kivetítjük a kitörése helyére, azzal megegyező irányba. Az alábbi OTP grafikonon egy füles csésze adott vételi jelzést a befektetőknek. hozzávetőleg 3100 Ft-os célárfolyammal.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF