Mélyről indul az OTP öngondoskodási indexe - van hova fejlődni

Portfolio
Az öngondoskodás elősegítése és a hazai pénzügyi kultúra felmérése érdekében az OTP Bank létrehozta öngondoskodás indexét, amelyet a hazai lakosság körében készülő felmérés alapján számítanak ki. A hosszú távú megtakarítási hajlandóság gyengeségét jelzi, hogy az index 100 pontból mindössze 36-ot ért el - derült ki az OTP Bank mai sajtótájékoztatóján.

A hosszú távú megtakarításnak mai világunkban egyre nő a jelentősége, az öngondoskodásnak azonban eddig nem volt igazán jó fokmérője, ezért hozta létre az OTP Bank az öngondoskodás indexét. Fontos, hogy az öngondoskodás attitűdje is javuljon, és ne csak egy szűk pénzügyi területen, hanem az egészség, oktatás és más területeken egyaránt - mondta az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, Kovács Antal. Emellett lényeges hangsúlyozni, hogy a rendszeres, kis összegű megtakarításoknak is igen jelentős szerepük van, hosszú távon akár havi 5-10 ezer forintos megtakarításból is kellő nagyságú tartalékot lehet felhalmozni az évek során.

Az index nem csak abban nyújt segítséget, hogy képet ad a megtakarítási szokások jelenlegi helyzetéről, hanem abban is, hogy megmutatja tévhiteinket, félelmeinket. Az indexben kitüntetett szerepet kap majd a foglalkozás, emellett a végzettség, életkor és még számos egyéb tényező. Az index kiszámításához felmérést készítenek a lakosság körében, amelyben egyrészt a már említett tényezőkről, másrészt attitűdükről, terveikről, véleményükről, kockázatvállalási hajlandóságukról kérdezik a lakosságot.

Az index értéke 0 és 100 pont között lehet. A 100 pont akkor jön ki, ha minden megkérdezett, minden kérdésre pozitív választ ad. Az index értéke jelenleg 36 pont. Az indexből és a komponenseit képező felmérésből az is kiderül, hogy a megkérdezett lakosság 58 százaléka készít pénzügyi tervet havonta, ám a következő évre már csak 26 százalékuk. A felmérés rámutat, hogy a megkérdezettek 63 százalékának nincs kitűzött pénzügyi célja, a legtöbben váratlan helyzeteket jelölték meg megtakarításuk fő céljaként, azonban mindössze 28 százalékuk rendelkezik vésztartalékkal. Ennél némileg több, 30 százalékuk védekezik életbiztosítással nem várható balszerencsék ellen.

Érdekes, hogy a megkérdezettek 73 százaléka gondolja úgy, hogy önmagának gondoskodnia kell saját jövőjéről - értékelte az eredményeket Kovács Antal. Bár a lakosság képe viszonylag borús a jövővel kapcsolatban, meglepő módon kétharmaduk úgy nyilatkozott, elsősorban az állam felelős az ő öregkori megélhetésükért.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF