Iránytű a kereskedésben - váll-fej-váll alakzat

Portfolio
Nagyobb arányú árfolyam elmozdulásokat követően gyakori jelenség az úgynevezett konszolidáció, mikor is a vevők és az eladók ereje többé-kevésbé kiegyenlíti egymást. Ezen konszolidációs időszakban az árfolyamgörbe egy szűkebb sávban ingadozik, majd trendirányba, avagy a trenddel ellentétesen kitör az árfolyam. A konszolidációs szakaszban hullámzó árfolyam gyakran a technikai elemzésben használt alakzatok egyikét formálja, és ezt követően a kitörés iránya kereskedési jelzésként szolgál.
Váll-fej-váll alakzat kialakulása
Hasonló módon keletkeznek a váll-fej-váll alakzatok, amelyeket a legismertebb formációk között tartunk számon. A fej-váll formáció piaci csúcsokon, valamint piaci mélypontokon is előfordulhat. Egy emelkedő piacon kialakuló tipikus váll-fej-váll alakzat a trend utolsó felfutásánál alakul ki, és két kisebb rally-t választ el. Ez a felfutás az alakzatban a fej és a jobb váll, míg a bal váll egyértelműen a hosszabb távú emelkedő trend része. Az alakzat fej része a bika piac utolsó próbálkozása a trend folytatására, a jobb váll pedig a bika piacot követő medve piac első emelkedő hulláma. Az alakzat mélypontjait összekötő vonalat nyakvonalnak nevezzük. Amennyiben a harmadik csúcs kialakulását követően az árfolyam átszakítja a nyakvonalat, megtörténik a kitörés, amely kereskedési jelzést ad számunkra

Célárfolyam
Mint minden alakzat, a kitörést követően a váll fej formáció is célárfolyamot ad a befektetőknek. A célárfolyamot a fej csúcsa és a nyakvonal közötti távolság, tehát az alakzat magassága határozza meg. Ha ezt a távolságot a kitörési helynél annak irányába kivetítjük, megkapjuk a kitörés célárát. A nyakvonallal kapcsolatban nem elvárás, hogy vízszintes legyen.

Forgalom
A váll-fej-váll alakzatoknál, mint minden formációnál fontos a forgalom változását figyelemmel kísérni: A bal váll csúcsához rendszerint emelkedő forgalom tartozik, amely később visszaesik, és a fej kialakulásánál általában kisebb mértékben emelkedik. A kitöréshez, mikor az árfolyam áttöri a nyakvonalat megugró forgalom társul, ami különösen igaz a fordított fej-váll alakzat esetén mikor fölfelé mozdul el az árfolyam. Amennyiben a forgalom a fej-váll alakzatunknál az előzőek szerint alakul, akkor jelentősen nő a valószínűséget annak, hogy csakugyan bekövetkezik a formáció által jelzett árfolyamváltozás, tehát a fotgalom megerősítheti az alakzat jelzését.

Grafikon időbeosztása
A váll-fej-váll alakzatot leggyakrabban napi grafikonon azonosítjuk, de napon belüli 60-30 perces grafikonon is jelentőségteljesek a szignáljai. Hosszabb időbeosztású heti grafikonon megjelenve különösen nyomatékos kereskedési szignálnak tekinthető a váll-fej formáció jelzése. Az OTP heti grafikonján megjelenő váll-fej alakzat 2007 végén erős szignált adott a befektetőknek a trendfordulóról.


Mutációk
Az alakzat formálódásától függően előfordulhat, hogy egy nagyobb váll-fej-váll több kisebb alakzatot is tartalmaz. Minél komplexebb egy ilyen alakzat annál inkább megbízhatónak tekinthetjük, hiszen minden új váll, vagy alakzaton belüli fej-váll tekinthető egy-egy árcsatának a vevők és eladók között. Minél több ilyen árharc előzi meg a kitörést annál erősebb lehet a kialakuló új trend.

Inverz alakzat
Az alakzatnak létezik inverz változata is, ez az úgynevezett fordított váll-fej-váll, amely jellemzően a csökkenő trend emelkedőre váltását jelzi számunkra. Ilyen esetekben a lefelé menő trend fordulását várjuk és a nyakvonal áttörését követően az árfolyam emelkedésére számítunk

Tévhitek
Gyakori tévhit, hogy a fej-váll alakzatok mindig trendfordulót jeleznek. Vannak esetek, amikor az alakzatokat folytatódó trend követi. Ezekben az esetekben az alakzatok karakterisztikája a trendfordító fej-vállakkal megegyező, az eltérés csupán annyi, hogy az alakzat az aktuális trend közben és nem a trend végén jelenik meg. Ilyen esetekben a fej-váll alakzat a lefelé menő trend közben, a fordított fej-váll alakzat az emelkedő trend közben alakul ki. A Richter grafikonján kialakult váll-fej-váll alakzat a csökkenő trend folytatódását jelezte, és a formáció megjelenését követően tovább erodálódott az árfolyam.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF