Két és fél éve nem látott fordulat a lakosság kedvenceinél

Portfolio
Jelentős változás következett be novemberben a befektetési alapok által kezelt vagyon mértékében: 2,5 éve most először fordult elő, hogy az alapok által kezelt vagyon havi alapon csökkenést mutat, ráadásul a nettó értékesítési adatok alapján novemberben nagyobb arányú volt a befektetési jegyek visszaváltása, mint az irántuk való kereslet. A pénzpiaci alapok rekord mértékű tőkekiáramlást szenvedtek el a múlt hónapban, az alapok által kezelt vagyon pedig 5496 milliárd forintra zsugorodott.
Ehhez hasonló témákról is szó esik majd a Portfolio Befektetés 2015 konferenciáján.


A BAMOSZ által közölt novemberi adatok alapján novemberben a befektetési alapok által kezelt vagyon 0,39%-kal csökkent az előző hónaphoz képest, erre pedig 2012 májusa óta nem volt példa. Az októberi 5518 milliárdos kezelt vagyon novemberben 5497 milliárd forintra zsugorodott. Az elmúlt 12 hónap kumulált tőkeáramlása a maga 864 milliárdjával így lényegesen elmaradt az októberben számított 982 milliárd forintos értéktől.



A kezelt vagyonhoz hasonlóan a nettó tőkeáramlásban is fordulatot hozott a novemberi hónap: utoljára 2012 szeptemberében volt negatív a tőkeáramlás az alapokban, ez novemberben közel 32,7 milliárdos mínuszt eredményezett. Ugyanakkor az alapok a befektetéseiken 11,4 milliárd forintos nyereséget könyvelhettek el, szemben az októberi 6,4 milliárd forintos veszteséggel.

A hazai alapok novemberi nettó értékesítése alapján egyértelműen kirajzolódik, hogy a tőkekiáramlással leginkább érintett alapok a pénzpiaci (azon belül is a likviditási) alapok voltak, ahonnan a múlt hónapban közel 80 milliárd forintnyi tőkét vontak ki a befektetők. Bár havi alapon a vegyes és az abszolút hozamú alapok is jól tartották magukat, de így sem tudták ellensúlyozni a pénzpiaci alapok tőkekiáramlását.

A pénzpiaci alapokból való tőkekiáramlás egyrészt az alacsony hozamkörnyezetnek is betudható, ugyanis a pénzpiaci alapok alacsony visszatekintő hozamai miatt a befektetők a magasabb hozampotenciállal kecsegtető alapok felé fordulnak. Azonban a kezelt vagyon mértékének csökkenése és a negatív tőkeáramlás azt mutatja, hogy a pénzpiaci alapokból kiáramló tőkét nem tudta teljes egészében felszívni az alapkezelői piac (annak egy részét vagy fogyasztásra, vagy egyéb befektetésekbe csoportosíthatták át).
Szeretné befektetési alapban kamatoztatni megtakarítását?
A pénzpiaci alapok által kezelt tőke csökkenése ugyanakkor nem új keletű dolog, a tendencia már régóta észlelhető, azonban a novemberi fokozott tőkekiáramlásért információink szerint a K&H Alapkezelő egyik alapja tehető "felelőssé", ahonnan jelentős mértékű tőkét vontak ki a befektetők.

A teljes vagyonból való részesedést nézve azonban novemberben sem tapasztalhattunk nagyobb elmozdulásokat. Továbbra is a pénzpiaci alapok bírnak a legnagyobb részesedéssel, majd a kötvény és abszolút hozamú alapok követik őket a sorban. Az azonban mindenképpen említésre méltó, hogy októberhez képest a vegyes és ingatlanalapok részesedése is növekedést mutat a teljes vagyonon belül.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF