Tilalmat vezetne be a kormány a könyvek árkedvezményére

Portfolio
A kormány kihirdette a könyvek árkötöttségéről szóló új törvényjavaslatot, amely értelmében mindenkinek egységesen tíz százalék kedvezményi lehetőséget enged a törvény, ráadásul a kiadók saját munkatársaiknak sem értékesíthetnek kedvezménnyel, csak harminc napig - számolt be a HVG.

Az új törvényjavaslat lényege, hogy ne lehessen a könyvkiadó vagy importőr által meghatározott árból egy éven át kedvezményt adni. Abban az esetben pedig, ha az adott könyvet nem Magyarországon adják ki, de értékesíthető példányainak legalább 50 százalékát az országban értékesítik, akkor szintén alkalmazni kell rá a fix árat.

A törvény alapvetően az uniós országok többségében elfogadott törvényekhez hasonlóan az újdonságok védelmét szolgálja. Lényege tehát, hogy az importőr vagy a kiadó határozza meg az általa forgalomba hozott vagy megjelentetett könyv fogyasztói árát, ami a kiadó engedélye nélkül egy meghatározott ideig (a javaslat szerint 365 napig) nem változtatható meg. Ez az időtartam abban az esetben érvényes, ha az adott könyvet legalább 3 éve nem adták még ki Magyarországon.

A törvény nem vonatkozik a használt könyvekre, az iskolai tankönyvekre, valamint a szakképzési tankönyvekre sem.

A javaslat egyeztetésére ráadásul alig néhány napot adtak, ugyanis az észrevételeket mindössze március 30-ig várják, ha pedig a parlament elfogadja a törvényt áprilisban, úgy az szeptember elsején már hatályba is léphet.

Címlapkép forrása: Thomas M Barwick

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF