A legmagyarabb szőlőfajta, pedig nem is magyar (x)

Portfolio
Se nem olasz, se nem rizling - így kezdődik szinte minden olaszrizlinget bemutató mondat. Magányos, ősi fajta, mely szárnyra kap a köves, vulkanikus talajon. Nekünk, magyaroknak ráadásul ez a kedvenc szőlőfajtánk, legalábbis a számok egyértelműen ezt mutatják.
Az olaszrizling hazánk egyik legjelentősebb fajtája, hiszen a legnagyobb területen termesztett fehér szőlő, amely kb. 4000 hektáron terem. Szinte mindegyik borvidékünkön megtalálható - Tokaj kivételével -, így nevezhetnénk akár a "legmagyarabb" fajtának is. Csakhogy ez nem igaz, ugyanis az olaszrizling nem magyar eredetű, ugyanakkor annyira "ideszokott", hogy már szinte mindenki a magáénak érzi. Maga a fajta egyébként a Kárpát-medencétől valamelyest déli irányban, grasevina néven látta meg a napvilágot a mai Horvátország területén. Különlegességét az adja, hogy visszafogott aromái révén képes kifejezni a termőtáj adottságait (azaz a terroir-t), különös tekintettel a Balaton északi partjának és Egerszólát dűlőinek vulkanikus talajára.

Ahány borvidék, annyi arcát ismerjük az olaszrizlingnek: készül belőle könnyed, mindennapokra szánt bor, elegáns, fahordóban érlelt vagy dűlőszelektált tétel, de még természetesen édes olaszrizling, és esetenként pezsgő, narancsbor is. Kevés ennél sokszínűbb fajta létezik, hiszen az ételekkel való párosítás esetében is végtelen a lehetőség száma: a bor karakteréhez illeszkedve, a mandulás pisztrángtól a bőrén sült malac hasaaljáig sok finomság között válogathatunk!

Ő lenne a borszőlő-etalon?

Ha lehetne ilyet kitalálni, akkor biztosan az olaszrizling lenne az, hiszen fürtjei kicsik és tömöttek, héja vékony, teljes érésben gusztusos és ízletes, sárgás bogyóiban ráadásul érezhetően sok a cserzőanyag. Ráadásul jól tűri a fagyot, remekül hasznosítja a talajban lévő ásványi anyagokat és cukorgyűjtő képessége is átlag feletti. Az olaszrizling bora jó esetben tökéletes egyensúlyt tud mutatni, azaz kellemesen arányos a kortyban érezhető savasság, testesség, gyümölcsösség és alkoholtartalom. És hogy milyen aromáról ismeri fel a fogyasztó? A keserűmanduláról. Az minden kortyban jelen van.

Érdekesség: Az olaszrizlingnek 50 neve van, hiszen régóta szeretett és használt fajta szlovák (vlassky riesling), horvát (grasevina) és osztrák (Welschriesling) borvidékeken is.

Itthon egyébként a BalatonBor vált az olaszrizling egyfajta piaci alternatívájává, hiszen ez minden esetben olaszrizlingből készül, és egy jó ivású, ugyanakkor tartalmas balatoni bort jelent, elsősorban a gasztronómia és a régiós értékesítés számára.

Tipp: kifejezetten jól áll a szóda az olaszrizlingnek, fehér fröccsnek érdemes mindig ezt kérni!

Ha közelebbről is megismerné ezt az egyedülálló fajtát, jöjjön el az év legnagyobb olaszrizling kóstolójára, amelyen 60-nál is több borászat vesz részt, természetesen elsősorban a Balatonról, de a Mátrából, Pannonhalmáról, Egerből és a Nagy-Somlóról, sőt, Szlovákiából is érkeznek szebbnél szebb olaszrizlingek. Összesen mintegy 200 tétel megismerésére lesz lehetőség - ilyen egy évben csak egyszer adódik!

Részletek és jegyek itt.

(x)

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF