Az Agrárszektor Konferencián több szakmai díjat is kiosztunk, amelyek a kiemelkedő agrárgazdasági teljesítmények elismeréséül szolgálnak. A szektor jutalmazott szereplői a Portfolio Agrárgazdaságért díjat, az Év agrárberuházása díjat, az Év növénytermelője díjat, az Év állattenyésztője díjat, az Év kertészete díjat és az Év fiatal agrárszakembere díjat vehetik át.
Az elismeréseket rangos szakmai zsűri ítéli oda. A zsűriben Csányi Attila, a Bonafarm Zrt. vezérigazgatója, Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Harsányi Zsolt, az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Makai Szabolcs, a Talentis Agro Holding vezérigazgatója, Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, Szabó Levente, a KITE Zrt vezérigazgatója, Szabó Miklós, a Tranzit Csoport alapító-tulajdonosa és Vida József, a Takarékbank Zrt. elnök-vezérigazgatója foglal helyet.
A nevezés lezárult!
Toscana I-II terem
Korszakváltáshoz érkezett a magyar agrárium, mert az ágazati szereplők a jelenlegi technikai színvonalból kihozták a maximumot. Ugyanakkor a szektor jóval nagyobb teljesítményre lenne képes, ezért további beruházásokra és piacbővülésre lenne szükség. A szekció azt mutatja be, melyek a legfontosabb kormányzati-államigazgatási elképzelések az agrárgazdaság stratégiai fejlesztésére, illetve melyek azok az ágazati területek, ahol a befektetések a legnagyobb sikerrel kecsegtethetnek. Szó lesz arról is, hogy az agráriumot is elérő, elképesztően felgyorsult modernizáció milyen előnyöket és kihívásokat tartogat a hazai gazdálkodók számára. A Visegrádi Országok (V4-ek) élelmiszeripari csúcsszakértői pedig azt vitatják meg, milyen jövő várhat a régió élelmiszeripari cégeire.
08:10 - 08:15
Megnyitó
Bán Zoltán, vezérigazgató, Net Média Zrt.
08:15 - 08:40
Kulcskérdés a versenyképesség – Kormányzati intézkedések és tervek a magyar agráriumban
Előadó: Farkas Sándor, parlamenti államtitkár, Agrárminisztérium
08:40 - 08:55
Csúcstechnológia, vagy agónia? - Hegymenet előtt a XXI. századi magyar agrárium
Előadó: Gyuricza Csaba, rektor, Szent István Egyetem
08:55 - 09:45
Kerekasztal-beszélgetés: Korszakváltás küszöbén – A modern mezőgazdaság legnagyobb üzleti lehetőségei és kihívásai
Moderátor: Hazafi László, programigazgató, Portfolio / agrárszektor.hu
Beszélgetés résztvevői:
09:45 - 10:35
Kerekasztal-beszélgetés: Sorskérdések az élelmiszeriparban – Nemzetközi fórum a V4-ek csúcsszakértőivel
Moderátor: Éder Tamás, pr és vállalati kapcsolatok igazgató, Bonafarm Csoport
Beszélgetés résztvevői:
10:35 - 10:55
Kávészünet
Toscana I-II terem
A kormány szeptemberben százmilliárd forintos keretösszeggel új kedvezményes agrárberuházási hitelprogramot hirdetett, amelynek elsődleges célja, hogy át lehessen hidalni azt az időszakot, amíg hozzáférhetővé válnak a következő uniós költségvetési ciklus agrárfejlesztési forrásai. A szekció bemutatja, hogy az új kedvezményes hitelhez milyen feltételekkel lehet hozzájutni, illetve milyen további támogatott hitelkonstrukciók működnek az agráriumban. A kereskedelmi bankok vezető szakértői pedig arról számolnak be, melyek a pénzintézetek gazdálkodókkal szembeni legfontosabb elvárásai, milyen pozitívumokat hozhat az agrárügyfelekért folytatott éles banki verseny az ágazat szereplők számára és várhatók-e újabb hitelkonstrukciók az agrártámogatások előfinanszírozásában, illetve más fontos agrárfinanszírozási területeken.
10:55 - 11:10
Új idők új szelei - Lépést tart-e a bankszektor a száguldó mezőgazdasági fejlődéssel?
Előadó: Hollósi Dávid, Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgató, MBH Bank, elnök, Magyar Bankszövetség agrár munkabizottság
11:10 - 11:55
Kerekasztal-beszélgetés: Agrárfinanszírozás a gyakorlatban - Mit nyújtanak az agráriumnak a kereskedelmi bankok?
Beszélgetés résztvevői:
11:55 - 12:40
Kerekasztal-beszélgetés: Kedvezményes hitelprogramok és támogatások a mezőgazdaságban – Hogyan juthatunk kedvező forrásokhoz?
Beszélgetés résztvevői:
Toscana I terem
Sokasodnak a mezőgazdasággal szemben is azok a támadások, amelyek környezetvédelmi szempontból érik az ágazatot. A bírálatok között szélsőséges zöldszervezetek sokszor olyan vádakat fogalmaznak meg, amelyek minden szakmai alapot nélkülöznek. A szekció azt mutatja be, hogy az agrárium szereplői mit tehetnek annak érdekében, hogy tompítsák, illetve kivédjék a kritikákat. Emellett szó lesz a mezőgazdasággal szembeni reális környezetvédelmi követelmények és az uniós támogatások összefüggéseiről, illetve arról, hogyan lehet fenntartható módon kielégíteni az egyre növekvő világnépesség fokozódó élelmiszerigényét.
13:30 - 13:45
Tények és tévhitek a mezőgazdasági termelés fenntarthatóságáról
Előadók:
13:45 - 14:25
Kerekasztal-beszélgetés: Háborús frontok az agrárium és a környezetvédők között – Mezőgazdasággal szembeni fenntarthatósági követelmények, zöldmozgalmak támadásai
Beszélgetés résztvevői:
Toscana I terem
Hatalmas változások következhetnek be a hazai agráradózási rendszerben, amelyek valamennyi ágazati résztvevőt alapvetően érinthetnek. Különösen az őstermelők és a családi gazdaságok adózási szabályozása módosulhat, ha a szakmai reformjavaslatok megvalósulnak, de a változtatási tervek hatással lehetnek a társas agrárvállalkozásokra is. A szekció arra fókuszál, hol tartanak most az előkészítő egyeztetések, mely területeken következhetnek be a legnagyobb szabályozási módosítások és végeredményben többet vagy kevesebbet kell-e majd adózniuk az agrárgazdaság szereplőinek.
14:25 - 14:40
Változtatási tervek az agráradózásban - Középpontban a családi gazdaságok
Előadó: dr. Cseszlai István, ügyvezető, NAK Nonprofit Kft.
14:40 - 15:20
Kerekasztal-beszélgetés: Egyszerűbben és kevesebbet? – Reformtervek az őstermelők, a családi gazdaságok és a társas agrárvállalkozások adózási szabályozásában
Beszélgetés résztvevői:
15:20 - 15:35
Kávészünet
Toscana II terem
Egyre újabb és újabb fejlesztésekkel terjed a precíziós gazdálkodás a világ mezőgazdaságában, és a technikai eszközök átvételét tekintve ma már a magyar mezőgazdasági termelők sem állnak rosszul. Továbbra is gond ugyanakkor, hogy a hazai gazdálkodók elsősorban a géppiaci technikai-műszaki újdonságok kényelmi előnyeit tartják szem előtt, így nagy részük nem használja ki az alkalmazásukban rejlő lehetőségeket. A szekció azt tekinti át, mire van szükség ahhoz, hogy a precíziós technológia hasznosításában a világ élmezőnyébe kerüljünk. A beszélgetés fő témáját az adja, hogy megfelelő adatgyűjtéssel és adatfeldolgozással miként lehet fokozni a precíziós gazdálkodás eredményességét.
13:30 - 13:50
Integrált precíziós megoldások a John Deere-től
Előadó: Sojnóczki István, technológiai fejlesztési igazgató, KITE Zrt.
13:50 - 14:10
Fenntartható agrárinnováció – A KITE Zrt. precíziós gazdálkodási rendszere
Előadó: Mészáros Gábor, rendszerfejlesztési igazgató, KITE Zrt.
14:10 - 15:00
Kerekasztal-beszélgetés: Adatgyűjtés és adatfeldolgozás a precíziós gazdálkodásban – Hogyan hozhatnak még több profitot a precíziós gépek és műszaki megoldások?
Beszélgetés résztvevői:
15:00 - 15:15
Kávészünet
Marbella terem
Néhány éve még megmosolyogtató felvetésnek tűnt, mára viszont szinte kézzelfogható közelségbe került például a rovar- és algafehérjék felhasználása a takarmányozásban. Ez is mutatja, mekkora kihívásokkal kell szembenéznie az iparágnak az alaposan felgyorsult mezőgazdasági modernizáció keretei között. A szekcióban a legnagyobb hazai takarmánygyártók vezetői beszélnek arról, milyen innovációs megoldásokkal növelhető a takarmányozási hatékonyság, hogyan használhatják fel az állattartók a precíziós takarmányozási eszközöket és miként optimalizálhatják takarmányozásukat. Ugyancsak szó lesz arról, van-e esély az importból származó, genetikailag módosított (GMO) szója kiváltására a hazai takarmányozásban, illetve milyen alternatív megoldások jöhetnek szóba.
13:10 - 13:30
13:30 - 13:50
Mivel etetünk és mit eszünk? - Takarmányipari válaszok a globális népességrobbanásra
Előadó: Kulik Zoltán, vezérigazgató, Vitafort Zrt.
13:50 - 14:55
Kerekasztal-beszélgetés: Innovatív és hatékony takarmányozási megoldások – Precíziós takarmányozás, takarmányoptimalizálás, takarmányárak
Beszélgetés résztvevői:
14:55 - 15:15
Kávészünet
Ibiza I terem
Az élesedő piaci versenyben felértékelődnek azok a technikák, amelyekkel sikeresebbé lehet tenni az értékesítést az agráriumban is. Így egyre nagyobb szerepet kap az agrármarketing a mezőgazdasági és az élelmiszeripari szektorban egyaránt. A szekció azt mutatja be, melyek lehetnek az eredményes marketingtevékenység legfontosabb eszközei, milyen új fogásokat érdemes alkalmazni, illetve agrárgazdasági területen hogyan változnak a termékekkel kapcsolatos felhasználói és fogyasztói elvárások. Szó lesz arról is, hogy költségvetési támogatásokkal milyen bel- és külföldi megjelenések valósíthatók meg, és hogyan változhat a közösségi marketinggel kapcsolatos állami stratégia.
13:10 - 13:30
13:30 - 13:50
Piacra jutás közösségi agrármarketinggel – A leghatékonyabb megoldások
Előadó: Ondré Péter, ügyvezető igazgató, Agrármarketing Centrum
13:50 - 14:55
Kerekasztal-beszélgetés: Hogyan tűnjünk ki a tömegből? – Termékeladás modern marketinggel
Beszélgetés résztvevői:
14:55 - 15:15
Kávészünet
Ibiza II terem
Elképesztően szélsőséges időjárási helyzeteket teremt olykor Magyarországon is a klímaváltozás, amely miatt a gazdálkodóknak a súlyos aszályra és az özönvízszerű esőzésekre egyaránt fel kell készülniük. A termelők számára ma az egyik legnagyobb kihívás, hogyan reagáljanak az új körülményekre. Az alkalmazkodás egyik módja a változó környezeti feltételekhez igazodó vetőmagválasztás és agrotechnológia lehet. A szekcióban a hazai inputanyag-piac meghatározó cégeinek vezetői arra világítanak rá, hogy megfelelő vetőmagokkal és műtrágyázással miként csökkenthetők az időjárási kockázatok, illetve az éghajlatváltozás és a piaci igények hogyan befolyásolják a műtrágyázási technológiákat és a növénynemesítési irányokat.
13:10 - 13:30
Kihívások és innovációk a repce és az őszi kalászosok termelésében
Előadó: Blum Zoltán, ügyvezető, SAATEN-UNION Hungária Kft., RAPOOL Hungária Kft., Mezőseed Kft.
13:30 - 13:50
A klímaváltozás hatása a műtrágyázásra - Termékinnovációs lehetőségek
Előadó: Balássy Ákos, közép-kelet-európai vezető, EuroChem Agro Hungary Kft.
13:50 - 14:55
Kerekasztal-beszélgetés: Hogyan védekezzünk a klímaváltozás ellen? – Új termékek és technológiák a vetőmag- és a műtrágya-felhasználásban
Beszélgetés résztvevői:
14:55 - 15:15
Kávészünet
Panoráma terem
Válaszút előtt állnak a hazai kertészetek, amelyeknek a talpon maradáshoz meg kell felelniük a modern kor követelményeinek. A szekció arra keresi a választ, milyen kritériumok dönthetik el, mely termelők maradhatnak sikeresek és hosszabb távon milyen zöldség- és gyümölcstermelési ágazatok lehetnek perspektivikusak. A felkért szakértők részletesen beszélnek arról, milyen megoldások jöhetnek szóba az ágazati munkaerőhiány csökkentésére és a klímaváltozási kedvezőtlen hatásainak kivédésére. A szekció témái között szerepel, milyen új precíziós termelési eljárások alkalmazhatók a kertészetekben, illetve hogyan változhat az ágazat termelési és beruházási támogatása a 2021-2027 közötti következő uniós költségvetési ciklusban.
13:10 - 13:25
Életbevágó versenyképesség - Mit kell tenniük a zöldségtermelőknek 2020 után?
Előadó: Ledó Ferenc, elnök, FruitVeB
13:25 - 13:50
Perspektívák a gyümölcstermelésben - Milyen fajokat termesszünk a 2020 utáni támogatási környezetben?
Előadó: Apáti Ferenc, elnök, FruitVeB
13:50 - 14:05
Szemünk láttára zajló éghajlatváltozás - Tények a múltból, becslések a jövőre
Előadó: Bíróné Kircsi Andrea, éghajlatszakértő, Országos Meteorológia Szolgálat
14:05 - 14:55
Kerekasztal-beszélgetés: Válaszút előtt a hazai kertészetek: a klímaváltozási kihívások, a precíziós termelés, a 2020 utáni uniós támogatások és a munkaerőhiány legfontosabb kérdései
Beszélgetés résztvevői:
14:55 - 15:15
Szünet
Toscana I terem
Hogyan kerüljük el a hatalmas bukást, és ehelyett hogyan érjünk el extraprofitot a gabonaszektorban? - a szekció erre a fogas kérdésre keresi a választ, amely minden szántóföldi növénytermelő jövedelmezőségét alapvetően meghatározza. A termésátlagok növelése érdekében szükség van a modern technológiai megoldások alkalmazására, de ugyanolyan fontos a minőségi követelmények teljesítése is. Az idei év például újra igazolta, hogy a károsítók – elsősorban a gombás megbetegedések - mennyire befolyásolhatják a termésminőséget és az értékesíthetőséget. Lényeges kérdés az is, milyen ártrendek jellemzik a nemzetközi és a hazai gabonapiacot, hogyan védhetjük ki a hektikus áringadozásokat, illetve mikor érdemes eladni vagy tárolni terményeinket?
15:35 - 15:50
Minőségbiztosítási tanúsítások a gabonapiacon – De minek?
Előadó: Tóth Anett, ügyvezető igazgató, Kall Ingredients Kft.
15:50 - 16:10
Eső esik, fúj a szél - avagy a gazdaságpolitikai döntések hatása a termelői árakra
Előadó: Juhász Csaba, ügyvezető igazgató, Viterra Hungary Kft.
16:10 - 16:25
16:25 - 17:15
Kerekasztal-beszélgetés: Veszteség vagy extraprofit? – Korszerű technológiák, minőségi követelmények, piaci trendek és árváltozások a gabonaszektorban
Beszélgetés résztvevői:
Toscana II terem
A rohamléptékű agrárgazdasági fejlődést markáns módon jelzi az agrárdigitalizációs technológiák látványos terjedése. A mezőgazdasági és az élelmiszeripari vállalkozások jelentősen javíthatják eredményességüket, ha bővítik precizós gazdálkodáshoz kapcsolódó digitalizációs és adatfelhasználási ismereteiket. A digitális világ térhódítása azonban az ágazati szereplőknek sok fejtörést is okozhat, mert az új helyzetben nem könnyű eligazodni. Az alkalmazkodásban segíthet az új digitális agrárstratégia (DAS), amelyet nemrég fogadott el a kormány. A szekció arra fókuszál, mit nyújthat a DAS az agrárium számára, illetve melyek azok a legújabb agrárdigitalizációs és agrárinformatikai megoldások, amelyekre érdemes odafigyelni az agráriumban.
15:15 - 15:30
15:30 - 15:45
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara TechLab programja és startup inkubációja
Előadók:
15:45 - 16:00
16:00 - 16:15
A korszerű IT- és térinformatikai megoldások jelentősége a szakszerű precíziós gazdálkodásban
Előadó: Okvátovity István, fejlesztő térinformatikus, Axiál Kft.
16:15 - 16:25
Nagy lehetőség az agráriumban - Mit tartalmaz Magyarország digitális agrárstratégiája?
Előadó: Juhász Anikó, helyettes államtitkár, Agrárminisztérium
16:25 - 17:15
Kerekasztal-beszélgetés: Ki profitálhat az új digitális agrárstratégiából? – Forradalmi technológiák az agrárdigitalizációban és az agrárinformatikában
Beszélgetés résztvevői:
Marbella terem
Sorozatos támadások érik az európai állattenyésztési szektort, és a fenyegetések alól a magyar állattenyésztők sem vonhatják ki magukat. Egyre valóságosabb konkurenciát jelenthet a műhúsgyártás, az uniós szabadkereskedelmi megállapodások ronthatják a piacra jutási esélyeket, és az ágazatnak azzal is szembesülnie kell, hogy sokan az állattenyésztést is felelőssé teszik a klímaváltozásért. Eközben a sertéstermelésben fokozott bizonytalanságot okoz az afrikai sertéspestis (ASP), amely megbolygatta a nemzetközi húspiacot, és a hazai sertésállományt is veszélyezteti. A szekció arra fókuszál, milyen állategészségügyi és piaci következményekre kell felkészülniük a sertéstartóknak az ASP miatt, általában milyen perspektívák állhatnak az állattenyésztési szektor előtt, mely tényezőket érdemes figyelembe venni a beruházási döntéseknél, illetve milyen lehet az ágazat támogatottsága a 2020 utáni uniós költségvetési ciklusban.
15:15 - 15:35
Állati nagy zűrzavar a húspiacokon
Előadó: Fórián Zoltán, vezető agrárszakértő, Agrár Kompetencia Központ Erste Bank Zrt.
15:35 - 16:30
Kerekasztal-beszélgetés: Forró helyzet az állattenyésztésben: terjedő afrikai sertéspestis, baromfipiaci árgondok, fenyegető műhúsok, klímaváltozási támadások, szabadkereskedelmi megállapodások
Beszélgetés résztvevői:
Ibiza I terem
Vadonatúj állami védjegyrendszert dolgoz ki az Agrárminisztérium a hazai élelmiszergyártók számára, akik a várakozások szerint a többfokozatú új védjeggyel hatékonyabbá tehetik piaci megjelenésüket. A szekció azt mutatja be, hol tartanak ma a védjegyrendszer kidolgozási előkészületei, illetve várhatóan milyen kritériumoknak kell megfelelni ahhoz, hogy az új állami védjegy a termékeken megjelenhessen. Egyik legfontosabb kérdésként a meghívott ágazati szakértők beszélnek arról is, milyen legyen a védjegyhasználat elnyeréséről döntő minősítési követelményrendszer. Ennek kapcsán megvitatják azt is, hogyan változnak az élelmiszerekkel kapcsolatos kereskedelmi elvárások, illetve mely szempontok figyelembe vételével lehet szert tenni piaci előnyökre. Szó lesz arról is, hogy az élelmiszeri vállalati márkák és az élelmiszerláncok saját márkás termékei milyen szerepet töltenek be a hazai élelmiszerpiacon, illetve az üzletláncok milyen kapcsolatok kialakítására törekszenek élelmiszeripari beszállítóikkal és milyen követelményeket támasztanak velük szemben?
15:15 - 15:30
Minőségbiztosítás és márkaérték - A McDonald’s eredményei az élelmiszerexportban
Előadó: Szabó István, szenior menedzser, KPMG Hungária Kft.
15:30 - 15:45
Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegy - A biztos pont
Előadó: Zsigó Róbert, államtitkár, Agrárminisztérium
15:45 - 16:35
Kerekasztal-beszélgetés: Új állami védjegyrendszer az élelmiszeriparnak – Minősítési kritériumok, kereskedelmi elvárások, piaci előnyök
Beszélgetés résztvevői:
Ibiza II terem
Óriási kihívásoknak kell megfelelniük ma a növényvédőszer-gyártó és –forgalmazó vállalatoknak, mert jelentős változások zajlanak a piacon. A közelmúltban végbement világméretű cégfúziók átrajzolták az erőviszonyokat, másrészt jelentősen módosult, illetve módosul a szabályozási környezet is. A cégeknek reagálniuk kell a végrehajtott és napirenden lévő szerkivonásokra, illetve a klímaváltozás hatásai is jelentősen befolyásolják a hatóanyagokkal és a termékekkel szembeni technológiai és egyéb követelményeket. Folyamatosan napirenden szerepel, milyen hatást gyakorolnak az egyes készítmények a beporzó rovarokra, illetve változnak a növényvédelemmel kapcsolatos társadalmi elvárások is. Eközben - például a dróntechnika alkalmazásával - az iparágat is eléri a rohamosan gyorsuló technikai fejlődés. A szekcióbeszélgetés azt járja körbe, hogy a növényvédőszer-piaci változásokból miként profitálhatnak a gazdálkodók, egyúttal pedig lehetőséget nyújt a vállalati termék innovációk bemutatására is.
15:15 - 15:20
Növényvédő szerrel vagy nélküle? - Egy magyar méhész tapasztalatai (videó)
15:20 - 15:40
Kerekasztal-beszélgetés: Növényvédő szerek kontra méhek: mit tehet az iparág a beporzó rovarokért?
Beszélgetés résztvevői:
15:40 - 15:55
Corteva: új vállalat, amely túlmutat a mezőgazdaságon
Előadó: Borsos László, ügyvezető igazgató, Corteva Agriscience
15:55 - 16:10
16:10 - 17:00
Kerekasztal-beszélgetés: Hatalmas változások a növényvédelemben: cégfúziók, szerkivonások, új károsítók, dróntechnológia
Beszélgetés résztvevői:
Panoráma terem
Az egyik legégetőbb probléma ma a hazai mezőgazdaságban a generációváltás, mivel a gazdatársadalom elöregedett. A statisztikák szerint az 55 év feletti termelők aránya meghaladja az 50 százalékot, míg a 35 évnél fiatalabbaké alig éri el a 6 százalékot. Az agrártárca deklarálta, hogy a generációváltás felgyorsítására stratégiát dolgoz ki, amely magába foglalja a termelői igényeket, illetve a jogszabályi-adminisztratív változtatási lehetőségeket. A szekció körbejárja, mit tartalmazhat a nemzedékváltási stratégia, melyek ma a gazdaságátadás legnagyobb nehézségei és milyen jó példák állhatnak az érintett gazdálkodók előtt. Szó lesz arról is, hogyan lehet vonzóvá tenni a mezőgazdaságot a fiatalok számára, és miként változhat a fiatal gazdák támogatása 2021-2027-ben, amikor hatályba lép az új uniós Közös Agrárpolitika szabályrendszere.
15:15 - 15:25
A Hiventures új tőkeprogramja a generációváltás ösztönzésére
Előadó: Láving Gusztáv, KKV befektetési igazgató, Hiventures
15:25 - 15:40
Generációváltás: felkészülten vagy kényszerből?
Előadó: Dr. Weisz Miklós, társelnök, AGRYA-Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége
15:40 - 16:30
Kerekasztal-beszélgetés: Halaszthatatlan generációváltás: a gazdaságátadás megoldási lehetőségei és buktatói, fiatal gazdák támogatásai 2020 után
Beszélgetés résztvevői:
Közvetlenül a konferencia helyszínén guríthat kollégáival, szakmabeliekkel, vagy megmérettetheti magát konkurenseivel! Legyen az Öné a legtöbb strike az agrár szektorban, vagy vigyék el a győztesek díját csapatukkal! Minden versenyző a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vendége egy pohár italra!
Az Agrárszektor 2019 konferencia keretein belül rendezzük meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bowling Bajnokságát, melyre várjuk maximum három fős csapatok vagy egyéni játékosok jelentkezését! A bowling versenyt december 4-én, a szakmai programot követően 20:00 és 22:00 között rendezzük meg a Hotel Azúr bowling pályáján.
Műsorvezető: Ditróy Gergely
Elérhető helyek száma: 1
A helyszínen a szabad helyek függvényében lehet majd a versenyre jelentkezni a NAK Bowling Bajnokság regisztrációs standjánál. A játékban való részvétel feltétele a regisztráció!
17:45 - 18:15
Díjátadó Ördög Nórával
18:30 - 20:30
Vacsora
18:30 - 20:00
Színpadon a Merry Go Round duó
20:00 - 23:55
Színpadon a Black Velvet együttes
20:00 - 22:00
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bowling Bajnokság
23:00 - 23:30
Éjféli töltött káposzta
Toscana I-II terem
Rendkívül nagy a bizonytalanság abban, hogyan alakul 2020 után az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (KAP). A tét óriási, mivel a KAP évente több százmilliárd forint támogatást közvetít a magyar gazdák számára. A szekció államigazgatási és vállalati csúcsvezetők bevonásával, kiemelt témaként foglalkozik azzal, milyen támogatási környezetre számíthatnak a hazai termelők 2021-2027 között. A beszélgetésben résztvevők kitérnek arra, mekkora a veszélye az uniós források csökkenésének és mennyire változhatnak meg a támogatások igénybevételéhez előírt brüsszeli feltételek. Téma lesz az is, egyáltalán mikorra várható az új KAP hatálylépése, és támogatási szempontból mi történhet az addig tartó átmeneti időszakban. A szekció kiegészítéseként részletes előadás hangzik el arról, hogyan alakul a jelenleg futó, 1300 milliárd forintos magyar Vidékfejlesztési Program végrehajtása, milyen az elnyert támogatások kifizetési ütemezése és várhatók-e még további pályázati kiírások 2020-ban.
08:45 - 09:05
Kifizetések és új pályázatok a Vidékfejlesztési Programban – Az Agrárminisztérium tervei 2020-ban
Előadó: Viski József, helyettes államtitkár, Agrárminisztérium
09:05 - 09:20
Az új uniós Közös Agrárpolitika elfogadásának várható menetrendje
Előadó: Bori Tamás, DG-AGRI, Közvetlen Kifizetések Igazgatóság
09:20 - 10:10
Kerekasztal-beszélgetés: Nagy csúszás és hatalmas kérdőjelek a Közös Agrárpolitikában – Mit hozhat a 2020 utáni KAP a magyar gazdáknak?
Beszélgetés résztvevői:
Toscana I-II terem
Hogyan összegezhető és értékelhető a 2019-es év a szántóföldi növénytermelésben, az állattenyésztésben és a kertészetben? – ezt foglalja össze színvonalas szakmai előadásokkal a szekció, amely lehetőséget nyújt arra, hogy a gazdálkodók saját tevékenységeik eredményeit összevethessék az agrárium országos teljesítményével. A szekció azt is érzékelteti, miként változott az idén az egyes meghatározó mezőgazdasági ágazatok eredményessége, és melyek voltak a leginkább befolyásoló tényezők. A Portfolio Agrárszektor Konferenciája immár hagyományosan nyújt átfogó helyzetértékelést az agrárium szereplői számára, de az idén a mérlegalkotás mellett a jövőre vonatkozó piaci és árprognózisok kapnak nagyobb hangsúlyt.
10:10 - 10:30
Évértékelés: Aszály, özönvíz és hektikus piac a növénytermelésben
Előadó: -, elnök, Gabonatermesztők Országos Szövetsége
10:30 - 10:50
Évértékelés: Állattenyésztés – Feszült év a pestis árnyékában
Előadó: Wagenhoffer Zsombor, ügyvezető igazgató, Magyar Állattenyésztők Szövetsége
10:50 - 11:10
Évértékelés: Őrült időjárás - Kevesebb gyümölcs, több zöldség a kertészetben
Előadó: Ledó Ferenc, elnök, FruitVeB
11:10 - 11:30
Kávészünet
Toscana I-II terem
Úttörő lépésként az Agrárszektor Konferencia olyan eredményes gazdaságfejlesztési projekteket mutat be, amelyek mértékadó mintául szolgálhatnak más gazdálkodók, ágazati szereplők számára is. Nem csak a végeredmény felvázolása a cél, hanem sokkal inkább az, hogyan kell nekikezdeni egy-egy beruházásnak és termékfejlesztésnek, melyek a megvalósítás nehézségei és a fejlesztések milyen kézzelfogható gazdasági előnnyel járnak. A szekcióban hat darab, egyenként tízperces előadás hangzik el, amelyek között helyet kapnak a hazai agráriumban újdonságot jelentő termék-, technológiai és finanszírozási megoldások is.
11:30 - 11:40
Mire jó egy hitelbiztosítás? - Agrárlehetőségek kockázatkezelői szemmel
Előadó: Bujdosó Tünde, kockázatkezelési igazgató, Euler Hermes Hitelbiztosító
11:40 - 11:50
5G-IoT – Innováció az állattenyésztésben
Előadók:
11:50 - 12:00
Hatékony munkaszervezés az agráriumban - Mobiltelefonnal
Előadó: Barathi Tamás, Alapító, Blue Colibri App
12:00 - 12:10
Digitális mezőgazdaság – Egy nagygazdaság gyakorlati tapasztalatai
Előadó: Méreg Tibor, precíziós gazdálkodásért felelős szakember, Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.
12:10 - 12:20
Tudatos gépjárműpark-fejlesztés a digitális világban
Előadó: Csőre Tamás, stratégiai igazgató, Eurofleet Zrt.
12:20 - 12:30
Agro-ökológia a gyakorlatban – Mi az on-farm hálózat?
Előadó: Drexler Dóra, ügyvezető, Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Toscana I-II terem
Több millió földtulajdonost érinthetnek és szinte valamennyi gazdálkodó tevékenységét befolyásolhatják azok a földszabályozási tervek, amelyek birtokrendezési törvénycsomagként az ősszel kerülhetnek a parlament elé. Mindenekelőtt az osztatlan közös földtulajdonok felszámolása a cél, mivel a mai helyzet jelentősen gátolja a termőföldek hasznosítását. Emellett napirendre kerülhet a földöröklés újraszabályozása is, hogy az osztatlan tulajdonok ne „termelődjenek” újra, és ennek kapcsán felmerül, hogy egy családon belül a jövőben csak egyvalaki örökölhessen termőföldeket. A szekció arra törekszik, hogy körbejárja a földtulajdonlást, illetve a földvásárlást és a földhasználatot érintő legfontosabb várható változásokat. A szekciót megelőző előadásban pedig részletes tájékoztatás hangzik el arról, milyen agrártámogatási kifizetéseket teljesített a Magyar Államkincstár 2019-ben, illetve milyen kifizetési ütemezéssel számolhatnak a gazdálkodók 2020-ban.
12:30 - 12:45
A Magyar Államkincstár agrártámogatási kifizetései 2019-ben és 2020-ban
Előadó: Kondra Laura, elnökhelyettes, Magyar Államkincstár
12:45 - 13:00
Osztatlan osztozkodás árazása - Drasztikus módszertani változás a földértékelésben
Előadó: Sáhó Ákos, ügyvezető, Agrotax Kft.
13:00 - 13:15
A birtokpolitikai jogszabályok aktuális változásai
Előadó: Andréka Tamás, főosztályvezető, Agrárminisztérium
13:15 - 14:05
Kerekasztal-beszélgetés: Jön a birtokrendezési törvénycsomag: az osztatlan földtulajdonok és a földöröklés újraszabályozása – Ki vehet és ki bérelhet magyar földeket?
Beszélgetés résztvevői:
14:05 - 14:10
Zárszó
14:10 - 15:00
Záró ebéd
Super Gold támogató
Kiemelt szakmai partner és az esti bowling házigazdája
Coffee Lounge támogató
Gold támogató
Silver+ támogató
Silver támogató
Az állófogadás Whisky bárjának támogatója
Az állófogadás Gin bárjának támogatója
Bronze támogató
Szakmai partner
Médiapartner
Szervezés, lebonyolítás, információk
Szponzorációs lehetőségek
Tartalmi és szervezési kérdésekben