Idén 83 milliárdot fizettek ki az innovációs alapból

Portfolio
A korábbi évekhez képest idén jelentősen nagyobb, összesen 83 milliárd forint összegű támogatást kaptak a kutatóhelyek és vállalkozások a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból - olvashatjuk a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) közleményében. A kutatás-fejlesztés és az innováció állami támogatását biztosító pénzalapból történő kifizetések dinamikus növekedése elsősorban a 2015-16. évi versenypályázatok felhívásaihoz kapcsolható. A 2017-es évben a vállalatok innovációs tevékenységét és a felfedező kutatásokat ösztönző, folyamatosan megnyíló felhívások keretösszegének további növekedése várható.
Az idei kifizetési adatok azt mutatják, hogy a támogatások jelentős része innovatív vállalkozásokhoz jutott el. Ezek mellett felsőoktatási intézmények és kutatóhelyek részesültek kutatás-fejlesztési és innovációs célú támogatásban.

Az NKFIH kezelésében a NKFI Alap 2016-ban történt 83 milliárd forintos kifizetés több mint kétszerese a 2014. évi kifizetésnek (35 Mrd Ft), amely 2015-től dinamikusan nő, és kétszeresen meghaladja az ezt megelőző öt év mindegyikének kifizetési számait.

A meghirdetett felhívások és a keretösszegek alakulása

A 2016-ban meghirdetett felhívások legnagyobb keretösszeggel, két konstrukció keretében mintegy 36 milliárd forinttal a vállalatok és a kutatóhelyek együttműködésében megvalósuló programokat, valamint mintegy 21 milliárd forinttal a vállalatok önálló kutatásfejlesztési és innovációs tevékenységét támogatják.

2016-ban is folytatódott az NKFI Alapból felfedező kutatásra fordítható keretösszeg növekedése, mivel 2015-ös évhez képest 15%-kal megnövelt keretösszeg, 7 milliárd forint volt pályázható a kutatói kezdeményezésű témapályázatra és 1,8 milliárd forint a posztdoktori ösztöndíjakra.

Mi várható 2017-ben?

A 2017-re a már elfogadott programstratégia szerint az alapkutatási célú kutatási témapályázatok keretösszege 14 %-kal, 8 milliárd forintra nő. Az önálló vállalati innovációs programok megvalósítását célzó vissza nem térítendő forrás pedig 30 milliárd forint keretösszeggel lesz elérhető jövőre.

Külön pályázat nyílik meg a hazai vállalkozások exportorientációjú K+F tevékenységének támogatására 10 milliárd forint keretösszeggel.További 10 milliárd forint a Nemzeti Kiválósági Programok támogatására, és 17 milliárd forint a Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések támogatására szolgál majd.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF