Okostelefonos segítséget kapnak a vakok és gyengénlátók EU-pénzből

MTI
Portfolio
Elindult 2019. július 16-án a vak és gyengénlátó emberek önálló életviteléhez segítséget nyújtó Távszem szolgáltatás nyilvános tesztidőszaka. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) a látássérült embereket segítő infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakításához 470 millió forint uniós és magyar költségvetési támogatást nyert el az Emberi Erőforrás Operatív Programból.
A Távszem projekt célja, hogy a vak és gyengénlátó emberek akadálymentesen használható mobileszközök segítségével az ország minden pontján azonos eséllyel jussanak magas színvonalú internet alapú segítő szolgáltatáshoz. A szolgáltatás iOS és Android rendszerű okostelefonokról egyaránt folyamatosan elérhető lesz az év minden napján, a nap 24 órájában. Az applikáció kialakítása megfelel az egyenlő esélyű hozzáférés követelményeinek.

A Távszem alkalmazás belső tesztelése június 17-én megkezdődött. A munkában közel 80 látássérült tesztelő vesz részt, akik a rendszer működésével és az operátorok munkájával kapcsolatos visszajelzéseikkel egyaránt segítik a Távszem szolgáltatás optimalizálását. A július 16-án elinduló nyilvános tesztidőszak során a felhasználók folyamatosan értékelik majd a szolgáltatás minőségét, ezen felül pedig megoszthatják tapasztalataikat és fejlesztési ötleteiket a projekt megvalósítóival.

Nagyné Berke Mónika, a Távszem szolgáltatás szakmai vezetője az akadálymentesen használható okostelefonokra fejlesztett alkalmazás bemutatóján a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (MVGYOSZ) Hermina úti székházában 2019. július 16-án. MTI/Mónus Márton
A Távszem szolgáltatást 13 fő operátor biztosítja, akik egy 24 + 280 órás komplex képzésen vettek részt. A képzés a vak embereknek történő segítségnyújtáshoz szükséges készségek fejlesztésén túl felkészítést adott az operátoroknak a szolgáltatás biztosításához szükséges informatikai, kommunikációs és jogi területeken is.

A Távszem szolgáltatást az MVGYOSZ székházában kialakított, korszerű informatikai eszközökkel felszerelt és a műszakos munkavégzés pihenőidejére is kényelmet biztosító központban nyújtják az operátorok.

Az MVGYOSZ tagegyesületeinek közreműködésével országszerte 800 látássérült személy kap a Távszem használatára alkalmas iPhone készüléket, melyek több mint fele már kiosztásra került. Az MVGYOSZ tagegyesületeinél 21 fő Távszem mentor segíti az okostelefonok használatának betanítását. A zömében látássérült mentorok kiképzése szintén a projekt keretében történt meg 24 + 48 órában.

A projekt megvalósításával a szövetség 45 új munkahelyet teremtett, elsősorban megváltozott munkaképességű személyek részére.

Az EFOP-1.1.5-17-2017-00001 számú Távszem projekt a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Szociális Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásában valósul meg 2018. január 1. és 2020. január 1. között 469.370.589 forint támogatással. A szoftverfejlesztés konzorciumban valósult meg a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (EFOP1.1.5-17-2017-0006).

A támogatott projektkereső adatbázis szerint "A fogyatékkal élők mindennapjait segítő infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítása" című, EFOP-1.1.5-17 kódszámú pályázaton nyert el eredetileg 328 millió forintnyi támogatást a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége "Távoli segítségnyújtás látássérült emberek számára TávSzem" című projektjére 2017. november 8-án.

Azokban a napokban döntöttek egyébként ugyanennek a pályázati kiírásnak az alábbi projektjeiről is (ezek is nyertek):
  • AFÁZIA - Az Újrabeszélők Egyesületete, Az afáziával élők mindennapjait segítő infokommunikációs távszolgáltatás kialakítása, 59 millió forint támogatás
  • Autisták Országos Szövetsége, DATA: Digitális autonómia-támogatás az autizmus spektrumon, 315 millió forint támogatás
  • Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége, Infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítása az ÉFOÉSZ-nél, 596 millió forint támogatás
  • Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, Korlátok nélkül- mozgáskorlátozott emberek info-kommunikációs akadálymentesítése, 510 millió forint támogatás
  • Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, Akadálymentesített infokommunikációs szolgáltató platform fejlesztése, hallás- és látássérült személyek számára, 974 millió forint támogatás.


Címlapkép és kép forrása: MTI/Mónus Márton
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF