Dübörög az IT-szektor, de Magyarország ezt nem teszi ki az ablakba

Dübörög az IT-szektor, de Magyarország ezt nem teszi ki az ablakba

Az Európai Unión belül Magyarországon az egyik legalacsonyabb az infokommunikációs (IKT) szektorban dolgozó nők aránya. Hazánkhoz képest egyedül csak Csehországban dolgozik arányaiban kevesebb nő ebben az iparágban. Nálunk 13,6 százalékot, Csehországban 11 százalékot sem tesz ki a ráta, miközben az uniós átlag a 19 százalékot közelíti – derül ki az Eurostat friss adataiból. Ha pedig az IKT-szakemberek teljes létszámát (férfiakét és nőkét is) nézzük, akkor az mondható el, hogy az informatikusok munkaerőpiacon belüli arányát tekintve sem éri el Magyarország az uniós átlagot (4,1 százalék a hazai adat szemben az uniós 4,6 százalékos rátával).

Ha ez így megy tovább, az összes hivatali ügyet rábízhatjuk a mesterséges intelligenciára

Ha ez így megy tovább, az összes hivatali ügyet rábízhatjuk a mesterséges intelligenciára

A digitalizációs folyamatok az elmúlt tíz évben Magyarországon is jelentős fejlődésen mentek keresztül és az állami szektorban is megjelentek a mesterséges intelligenciára (MI) épülő technológiai megoldások. Ezek közé tartozik a MIA chatrobot is, amely 2021 májusa óta sikeresen nyújt támogatást az ügyintézőknek a 1818 Közigazgatási Ügyfélvonalnál. A szolgáltatás bevezetése óta a chatrobothoz beérkező kérdések száma közel 1 000 000 db volt, ezek megválaszolása során az MI-vel támogatott válaszok aránya már elérte a 95%-ot. További előrelépés, hogy a tavaly beérkezett megkeresések 38%-át a chatrobot már automatikusan, emberi beavatkozás nélkül kezelte.

Hogyan tudnánk dönteni a technológia jövőjéről, ha a jelenét sem értjük?

Hogyan tudnánk dönteni a technológia jövőjéről, ha a jelenét sem értjük?

A Ludwig Múzeumban szeptember 16-án nyílt „Nem vagyok robot. A szingularitás határán” című kiállítás az ember és technológia, a humán- és mesterséges intelligencia közötti viszony rohamos változását, és a teljesen új, az emberiség létét meghatározó új dimenziókat mutatja be nemzetközi és magyar műalkotásokon keresztül. Legfőbb állítása, hogy a 21. századot meghatározó digitalizációs fejlődés észrevétlenül is egyre közelebb ér, egyre mélyebben kúszik be az emberek leghétköznapibb tevékenységeibe, és hamarosan eljöhet az a pont, amikor a technológia irányítása kikerül az ember kezei közül. Az emberiség a szingulartiásnak nevezett határállapot szélén bolyong, csak nüánszok választhatják el a disztópikus összeomlást az utópisztikus jövőképtől. A döntés felelőssége az ember kezében van, a kérdés csak az, hogy mit kezd a merőben új lehetőségekkel?

Gloster-vezér: a céljainkat felvásárlásokkal tudjuk elérni

Gloster-vezér: a céljainkat felvásárlásokkal tudjuk elérni

2022. május 26-án a BÉT Xtenden jegyzett Gloster többségi tulajdont szerzett egy nemzetközi piacon jelen lévő szoftverfejlesztő társaságban, az ff.next-ben. Az akvizícióról és az IT-piac kihívásairól Szekeres Viktor, a Gloster igazgatósági elnöke beszélt a Portfolio Checklist pénteki adásában.

Gloster: a hazai piac ki van éhezve egy növekedési sztorira

Gloster: a hazai piac ki van éhezve egy növekedési sztorira

Tavalyi év rendkívüli volt és idén is komoly növekedési periódusban van a Gloster, amelynek fő hajtóereje az organikus bővülés mellett a stratégiai akvizíciók. Kizárólag magas nyereségű nemzetközi szoftver-fejlesztő cégeket vásárolnak meg és ezt követik a jövőben is – szögezte le a Portfolio-nak Szekeres Viktor. Az cég igazgatóságának elnöke hozzátette: az igazi nagy nemzetközi növekedés csak most jön a cég életében, amelyhez új, nemzetközi arculat is készül.

Szintet lépett a 4iG, jön a stratégiai átalakítás

Szintet lépett a 4iG, jön a stratégiai átalakítás

A 4iG távközlési portfóliójának és az Antenna Hungáriának egyesítésével lezárult az a transzformációs folyamat, amelynek eredményeként a vonatkozó sajtóközlemény alapján a 4iG informatikai rendszerintegrátor vállalatból nemzetközi infokommunikációs vállalatcsoporttá alakult. A 4iG igazgatósága megkezdi távközlési vállalatainak integrációját, amelynek célja a csoporton belüli együttműködések kiaknázása, az üzleti működés összehangolása, a szinergiák kihasználása és a társaságok konszolidációja.

Rengeteget facebookoznak a magyarok

Rengeteget facebookoznak a magyarok

Az uniós országok átlagához képest a magyarok jóval nagyobb arányban böngészik a közösségi oldalakat, videómegosztó oldalakat, illetve keresik az egészséggel kapcsolatos információkat - ki derül ki a KSH hazai háztartások infokommunikációseszköz-használatát vizsgáló kiadványából.

Még mindig félmillióan dolgozhatnak távmunkában Magyarországon

Még mindig félmillióan dolgozhatnak távmunkában Magyarországon

A koronavírus első hulláma idején tavaly májusban 760 ezer főnél érte el a csúcsát a távmunkában, vagy home office-ban dolgozók száma Magyarországon, aztán télen a második hullám idején már jóval kevesebben dolgoztak távmunkában és a számuk januárban 510 ezer fő körül tetőzhetett, aztán februárban 482 ezer főre csökkent – derül ki a KSH legfrissebb összesítéséből, amely immár területi és ágazati szinten is bemutatja a tavalyi távmunka folyamatokat. Az idén március 8-tól tegnapig tartó szigorúbb korlátozások (kijárási tilalom, boltzár) alatt a home office-ban dolgozók száma bizonyára ismét emelkedett, és most az enyhítések hatására az elmúlt hónapok számai alapján nagyjából félmillió fő körül lehet.

Rogán Antalnak új miniszteri biztosa lett

Rogán Antalnak új miniszteri biztosa lett

A pénteken megjelent Hivatalos Értesítőből derült ki, hogy Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnök az e-közigazgatási, informatikai, valamint közigazgatási infokommunikációs infrastruktúrát érintő fejlesztések egységesítéséért felelős miniszteri biztost nevezett ki.

Minden adatforgalom ugyanolyan - döntött a Telenor ügyében az Európai Bíróság

Minden adatforgalom ugyanolyan - döntött a Telenor ügyében az Európai Bíróság

Ellentétes az uniós joggal, ha egy mobilszolgáltató a díjszabás tekintetében egyes alkalmazásokat és szolgáltatásokat kedvezményben részesít, míg más alkalmazások és szolgáltatások használata esetén blokkolja vagy lassítja a forgalmat - közölte döntését az Európai Unió luxemburgi székhelyű bírósága kedden.

Három régióban fejezte be a hálózatfejlesztési munkálatokat a Vodafone

Három régióban fejezte be a hálózatfejlesztési munkálatokat a Vodafone

Három közép-magyarországi régióban fejezte be a közelmúltban a hálózatfejlesztési munkálatokat a Vodafone Magyarország a Szupergyors Internet Program (SZIP) keretében. A fejlesztésnek köszönhetően lakossági és üzleti előfizetők, iskolák, és közigazgatási intézmények számára tud több száz megabit/s sebességű internetelérést biztosítani a szolgálató a Monori, Dabasi, Gyáli járásokban.

A digitalizáció gyorsíthatja a koronavírus utáni gazdasági felépülést

A digitalizáció gyorsíthatja a koronavírus utáni gazdasági felépülést

A koronavírus miatt bevezetett korlátozások az elmúlt hónapokban egyértelműen rámutattak a digitális eszközök és a hálózatok jelentőségére, hiszen egyik napról a másikra milliók lettek ráutalva a távközlési infrastruktúrára. A technológia segítette többek között a hatóságokat a világjárvány elleni küzdelemben, a lakosságot a szeretteikkel való kapcsolattartásban és az otthoni munkavégzésben.

Emellett a vállalkozások és olyan alapvető közszolgáltatások is, mint az oktatás, a digitális megoldások segítségével működtek tovább. Épp emiatt az infokommunikációnak – így a Vodafone-nak is – kiemelt szerepe volt az elmúlt időszakban. Amanda Nelsonnal, a Vodafone Magyarország vezérigazgatójával beszélgettünk.

Kevésbé érintheti a válság a régiós távközlési piacot

Kevésbé érintheti a válság a régiós távközlési piacot

Kelet-Közép-Európa távközlési piacát kevésbé érintheti a válság, a fizetős TV- és videoszolgáltatási piac a járvány ellenére sem csökken majd, még a szigorú forgatókönyv szerint sem - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb, májusi piaci összefoglalójában.

A magyar gazdaság jövőjét is derékba töri a koronavírus-járvány

A magyar gazdaság jövőjét is derékba töri a koronavírus-járvány

Az épphogy éledező vállalati digitalizációt szintén derékba törte a járvány. Az információs és kommunikációs ágazat vállalatai maguk is visszaesésről számoltak be, az elmaradó informatikai beruházások pedig - jobb esetben rövid távon - kihatnak a potenciális GDP-re is. Az ágazat többi alágazatában nagyon vegyes képet látunk: a kiadói tevékenység teljes leállást él meg, a távközlés ezzel szemben pörög. A koronavírus magyar gazdaságra gyakorolt hatását bemutató cikksorozatunk jelenlegi állomása az információs és kommunikációs ágazat.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.