Indulhat az utolsó céges roham az uniós hitelekért

Portfolio
A vállalkozások számára meghirdetett, európai uniós hitelprogramokra benyújtott és befogadott hitelkérelmek közel 87%-át teszik ki a rendelkezésre álló keretösszegnek, azaz már csak korlátozott lehetőség áll a cégek előtt - derül ki a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által ma kiadott tájékoztatóból. Ebben egyúttal arra is felhívják a figyelmet, hogy mától lépett hatályba az uniós hitelprogramokhoz kapcsolódó eljárásrend, amely egyszerűbbé teszi a KKV-k számára a forrásszerzést akár 100%-os előleg mellett is, illetve bővült a kedvezményezettek köre is.
A 2014-2020-as pénzügyi ciklusban a vállalkozások számára meghirdetett, az MFB Pontokon elérhető önálló, vagy vissza nem térítendő támogatással kombinált hitelprogramok keretösszegének jelentős részét már befogadott hitelkérelmek fedik le, a még elérhető hiteltermékekre azonban érdemes pályázni. Az MFB, együttműködésben az uniós források kezelését végző társintézményekkel, egyszerűsítette a hitelprogramok igénylését és bővítette a kedvezményezettek körét. A ma életbe lépett könnyítésekkel már az egyszerűsített (például kata, vagy kiva) adózású vállalkozások is élhetnek minden elérhető vállalkozói hitelprogram lehetőségével - hívja fel a figyelmet az MFB közleménye.

A mától életbe lépett változások közül az is sokak számára jó hír, hogy mostantól az eszközbeszerzésre felvett hitel 100%-a elérhető lesz előlegként, 150 millió forintos hitelösszegig - megfelelő szállító esetén. Emellett igényelhető az úgynevezett 'soft' költségekre szóló előleg is: 150 millió forint hitelösszegig a fejlesztéshez, beruházáshoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek kiadásainak 50 százaléka, 150 millió forintos hitelösszeg felett pedig 25 százalék, de legfeljebb 250 millió forint a kifizethető összeg. A beruházások utófinanszírozásának összege pedig az eddigi 50 százalékról 100 százalékra emelkedett.

A magyar KKV-k kapacitásbővítésre, a működési hatékonyság javítására, digitalizációs beruházásokra, kutatás-fejlesztésre, illetve innovációra igényelhetik a még elérhető termékeket, az egyes programok feltételeitől függően 1 millió forinttól akár 3 milliárd forintos összegig, nulla illetve 1-2% közötti kamatozással.

A vállalkozások számára nyújtott, jelenleg elérhető termékek közül a legjelentősebb érdeklődés a KKV Technológia Hitelprogramot kíséri (GINOP-8.3.5-18). A most életbe lépett módosítások révén várhatóan ennél a terméknél kell elsőként a keret kifogyásával számolni - árulja el az MFB. Ennek a pályázatnak a rendelkezésre álló tervezett keretösszege 79,63 milliárd forint, azaz a jelzés szerint ez már a kimerüléshez közeli állapotban van.

Emellett továbbra is igényelhető a digitális termék- és szolgáltatás-fejlesztést célzó Digitális Jólét Pénzügyi Program Hitelprogram (GINOP-8.2.6-18), illetve a Vállalatok K+F+I Tevékenységének Támogatása Hitel (GINOP-8.1.1-16). Mindhárom termék (a de minimis kerettől függően) akár 10 százalékos önerő mellett 0 százalékos kamattal vehető igénybe. Technológiakorszerűsítésre, illetve kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek finanszírozására induló vállalkozások is igényelhetik a kedvezményes kölcsönt.

A Digitális Jólét Pénzügyi Program-hitelprogram kapcsán a támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg 7,5 milliárd forint, míg a Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása című pályázatnál jelenleg 18,59 milliárd forint.

A változások pontos részletei a Magyar Fejlesztési Bank honlapján, a www.mfb.hu-n érhetők el a Mit nyújtunk? főmenüben elérhető Vállalkozások című pontja alatt.

Címlapkép forrása: MTI Fotó Máthé Zoltán
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF